Dušan Kováčik mieri pred Špecializovaný trestný súd. Bývalý špeciálny prokurátor sa podľa obžalobného návrhu spojil s mafiou a za peniaze konal v jej prospech.
Dušan Kováčik sa v utorok prvýkrát posadí na lavicu, kde sedeli vrahovia aj podvodníci s putami na rukách, pretože podľa obžaloby pomáhal ako špeciálny prokurátor mafiánom v čase, keď jeho úrad s podsvetím bojoval. Sedieť bude pred Špecializovaným trestným súdom, ktorý rieši najvážnejšie zločiny na Slovensku.
Podľa prokurátora „vyvíjal činnosť, ktorá minimálne sťažovala dokumentovanie trestnej činnosti tejto skupiny a smerovala k zachovaniu existencie a celistvosti skupiny“. Za svoje služby vraj dostával finančné odmeny.
Bývalý špeciálny prokurátor môže stráviť dlhé roky za mrežami. Podľa prokurátora spáchal zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku a pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dušan Kováčik, známy aj ako pán 62 : 0, je vo väzbe od októbra 2020, Ústavný súd však nedávno skonštatoval, že Najvyšší súd sa pri svojom rozhodnutí mohol mýliť.
Dôvodom je zaujatosť, na ktorú upozorňoval aj Robert Fico. O Kováčikovej väzbe rozhodoval ako člen senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment, ktorého synovcom je prokurátor Ondrej Repa. Práve ten návrh na väzbu Kováčika podával.
Refresher má k dispozícii obžalobný návrh prokurátora, vyžiadal si ho cez infozákon.
Samotné hlavné pojednávanie sa začne 7. júla na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Podobne ako v prípade Kočnera, aj tentoraz je záujem médií veľmi veľký a predsedníčka senátu preto rozhodla o presune do veľkej pojednávacej miestnosti, odkiaľ budeme monitorovať dianie v článku naživo.
- Prečo Ústavný súd dvíha varovný prst v prípade väzby Kováčika a aký je vzťah medzi prokurátorom a sudcom, ktorí chceli špeciálneho prokurátora za mrežami počas vyšetrovania.
- Ako Kováčika bráni Robert Fico.
- Čo si o Kováčikovom prípade myslí súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
- Ako si s Makóom delili 100-tisíc eur v kaviarni v bratislavskom obchodnom centre.
- Kto usvedčuje bývalého špeciálneho prokurátora z účasti v zločineckej skupine a z prijímania úplatku.
- Ako bol zapojený do prípravy vraždy vyšetrovateľa, ktorý išiel po krku mafiánom aj Bašternákovi.
Fico: Kováčik je politický väzeň, bosa takáčovcov prepustil Kliment s Hrubalom
Podľa prokurátora bol Dušan Kováčik nápomocný mafiánskej skupine takáčovcov. Podsvetiu vraj pomáhal v čase, keď jeho podriadení kolegovia zvádzali boj s páchateľmi nielen ekonomickej trestnej činnosti.
Viac o mafiánskej skupine takáčovcov si prečítaš v tomto článku.
Z obžalobného návrhu vyplýva, že Dušan Kováčik z titulu svojej funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, dozorujúceho najzávažnejšie trestné činy na Slovensku, zasiahol, keď išlo o bosa skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Ten je odsúdený Najvyšším súdom na 25-ročný trest za vraždu podnikateľa.
Kováčik podľa prokurátora Michala Šúreka v roku 2017 zariadil, aby jemu podriadená prokurátorka nepodala sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu o prepustení Kudličku na kauciu 100-tisíc eur. Hlavu mafiánskej skupiny na základe neaktivity prokurátorky okamžite prepustili z väzby.
Robert Fico si myslí, že Dušan Kováčik je politický väzeň, ktorého Národná kriminálna agentúra zobrala len preto, lebo súčasná vláda chcela dosadiť na post špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Napísal to na magnetickú tabuľu, ktorú si so sebou nosí na tlačové konferencie.
Jeden spáchal samovraždu, druhý povedal všetko na všetkých. Kto usvedčuje Kováčika?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kto svedčí proti Kováčikovi.
- Čo bude s majetkom Kováčika.
- Ako sa zaplietol do prípravy vraždy policajta.
- Aká je dôkazná situácia proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi.
- Prečo aktuálne problémy nie sú jediné, ktoré Kováčika z minulosti dobiehajú, a kto je Pán X, s ktorým vraj bývalý špeciálny prokurátor paktoval.
- Prečo Kováčika sloboda nečaká ani na chvíľu.