Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že sú náboje ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky. Toto sú najviac fresh kúsky do tvojho šatníka Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými…
Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do zahraničia. Jeho rodine sa vyhrážali smrťou Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby.…
News

Dušan Kováčik je vinný, dostal 14 rokov a prepadnutie majetku. Na vyhlásenie rozsudku sa prišiel pozrieť aj Fico

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik si dnes vypočul rozsudok. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za spoluprácu s takáčovcami.

Viktor Kniš
20. september 2021, 16:28 Čas čítania: 4:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
5
Viktor Kniš
20. september 2021, 16:28
Čas čítania: 4:47

Dušan Kováčik je vinný, dostal 14 rokov a prepadnutie majetku. Na vyhlásenie rozsudku sa prišiel pozrieť aj Fico

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik si dnes vypočul rozsudok. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za spoluprácu s takáčovcami.

Viktor Kniš
20. september 2021, 16:28
Čas čítania: 4:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný. Špecializovaný trestný súd mu uložil trest 14 rokov za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Podľa samosudkyne Pamely Záleskej Kováčik zneužil právomoci svojej funkcie a správal sa korupčne. 

 

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, odvolať sa na Najvyšší súd môže Dušan Kováčik, ale aj prokurátor, ak by chcel pre bývalého špeciálneho prokurátora vyšší trest. 

 

Prokurátor Michal Šúrek v rámci záverečnej reči žiadal o 13-ročný trest pre Kováčika a aj trest prepadnutia majetku. Poukázal na to, že Kováčik sa spreneveril svojej funkcii a namiesto boja s organizovaným zločinom pomáhal šéfovi mafiánskej skupiny. 

 

Dušan Kováčik sa počas jedenástich dní hlavného pojednávania ani raz nevyjadril ku skutkom, ktoré sa mu kladú za vinu.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2562 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Aj v rámci záverečnej reči mal primárne problém s procesnou stránkou priebehu vyšetrovania i hlavného pojednávania a ku skutku sa vyjadril len okrajovo. Upozorňoval aj na vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku, ktorý najprv vyšetroval jeho prípad a teraz ho vzali do väzby. Keď hovoril o svojej nevine, zlomil sa mu hlas a skoro sa rozplakal. „Som nevinný, tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli,“ hovoril pohnutým hlasom. Na vyhlásenie rozsudku sa prišiel osobne pozrieť aj Robert Fico. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako sa Kováčik na súde skoro rozplakal, keď hovoril o svojej nevine, a ako sa bránil.
  • Prečo Dušana Kováčika odsúdili na taký vysoký trest.
  • Prečo sudkyňa Pamela Záleská verí spolupracujúcim obvineným, ktorých Robert Fico a ďalší dlhodobo spochybňujú.
  • Čo robil na súde s Kováčikom šéf Smeru a ako Kováčika obhajoval.
  • Kto svedčil v prospech Kováčika a povedal o ňom, že má dobré srdce.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Kováčik: Budem emotívny

Dušan Kováčik v záverečnej reči konštatoval, že v kolúznej väzbe je už 11 mesiacov, počas ktorých nemá možnosť brániť svoju povesť. Na úvod kritizoval, že mal na prípravu záverečnej reči len jeden deň. Napriek tomu rozprával približne tri hodiny.

 

Bývalý špeciálny prokurátor si myslí, že snaha ukončiť hlavné pojednávanie a vyhlásiť rozsudok súvisí s tým, že momentálne sú vo väzbe vyšetrovatelia NAKA, ktorí sa venovali aj jeho veci. Naznačuje, že je to dôvod, prečo sudkyňa Pamela Záleská zmietla zo stola desiatky navrhovaných dôkazov, s ktorými prišla Kováčikova obhajoba.

 

Postupne sa bývalý šéf Úradu špeciálnej prokuratúry vyjadroval aj k dôkazom, primárne spochybňoval spolupracujúcich obvinených Ľudovíta Makóa a Mateja Zemana. „Matej Zeman je asi šikovný, ale aj notorický klamár. Pretože čo výpoveď, to iné skutočnosti,“ podotkol. Tvrdí, že s bývalým šéfom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému vraj podľa obžaloby v roku 2017 vybavil za províziu prepustenie z väzby, sa nepozná. 

  

Okrem iného uviedol, že už zosnulý František Böhm ho v roku 2017 nemohol vidieť s vtedajším šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom v bratislavskej reštaurácii Towers. Tvrdí, že prvý raz sa v tejto reštaurácii stretli asi až v roku 2019. Podľa obžaloby mu údajne Makó v tejto reštaurácii odovzdal 50-tisíc eur za vybavenie nepodania sťažnosti proti prepusteniu Kudličku z väzby. Kritizoval, že súd sa na pojednávaniach venoval prevažne nepodaniu sťažnosti namiesto toho, aby kládol dôraz na údajné korupčné správanie.

Prišiel ho pozrieť aj Robert Fico

Robert Fico dlhodobo tvrdí, že Kováčik je politický väzeň. „Sme presvedčení, že prípad Dušana Kováčika je vymyslený a nafingovaný. Stal sa obeťou sprisahania. Je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii v júli 2021. Zhodne s bývalým špeciálnym prokurátorom tvrdia, že súčasná vládna garnitúra sa Kováčika potrebovala zbaviť, aby na jeho miesto čo najskôr dosadili Daniela Lipšica. 

 

Šéf Smeru sa 12. augusta 2021 prekvapivo zjavil na hlavnom pojednávaní. Podľa svojich slov sa prišiel osobne pozrieť na výpovede spolupracujúcich svedkov, ktorých nazýva „univerzálnymi udavačmi“. Ide o troch bývalých členov skupiny takáčovcov, ktorých medzičasom obvinili z krivých výpovedí v inej trestnej veci, ktorá nesúvisí s Dušanom Kováčikom.

 

„Výpoveď Dömötöra jasne preukázala manipulácie s trestnými konaniami. Je to výsmech. Je to jednoducho fraška, celé toto pojednávanie a táto trestná vec voči Dušanovi Kováčikovi,“ skonštatoval Fico. Je pravda, že Dömötör sa ku krivej výpovedi priznal, ale priamo sa netýkala Kováčika. Týkala sa Makóa a Böhma, ktorí následne udali Kováčika. 

 

Súvisí s predajom bytov na Drotárskej ulici. Robert Fico však dlhodobo tieto dve kauzy spája, aby vytvoril dojem, že extakáčovci sa na Kováčika dohodli. Prípad bývalého špeciálneho prokurátora sa síce týkal takáčovcov, ale konkrétne ich šéfa Ľubomíra Kudličku, ktorému podľa Špecializovaného trestného súdu za úplatok 50-tisíc eur zariadil prepustenie z väzby. 

Kováčik je človek s dobrým srdcom, tvrdí Ficov spolužiak Čižnár

Samotná obžaloba však nie je postavená výhradne na týchto svedkoch, ale aj na výpovedi bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa a exsiskára Františka Böhma, ktorý spáchal samovraždu. Výpoveď Makóa potvrdzuje aj bývalý zástupca šéfa odposluchov Norbert Paksi. 

 

Dušana Kováčika sa na hlavnom pojednávaní zastal bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý sudkyni Pamele Záleskej hovoril, že o korupcii nič nevie a Kováčik je človek s dobrým srdcom. Prepustenie bývalého šéfa takáčovcov Kudličku vraj nevnímal problematicky z odbornej stránky, nahnevaný bol vraj v tom čase preto, lebo sa o tom dozvedel z médií. Ostrý konflikt s Kováčikom pre túto vec vylúčil. 

 

V neprospech Kováčika svedčí aj prokurátorka Blanka Godžová, ktorá podľa svojich slov nepodala sťažnosť pri prepustení Kudličku z väzby na základe inštrukcií od Kováčika. Potvrdzuje to vraj úradný záznam, ktorý v tejto súvislosti Godžová vyhotovila.

 

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nebol len nominantom Smeru...

Dušan Kováčik síce nie je priamym nominantom strany Smer-SD a vždy dostal relatívne širokú podporu v parlamente, ale jeho kauzy sa napriek tomu spájajú hlavne so stranou Roberta Fica.

 

Po prvý raz bol Kováčik zvolený za špeciálneho prokurátora 12. mája 2004 počas vlády expremiéra Mikuláša Dzurindu. Dostal 118 hlasov od 138 prítomných poslancov. Bol to práve bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, kto navrhol, aby sa špeciálnym prokurátorom stal v tom čase vojenský prokurátor Dušan Kováčik.

 

V roku 2009 získal v tajnej voľbe v NR SR od poslancov 117 hlasov. Prítomných bolo vtedy 139 poslancov. V roku 2014 Kováčika podporilo 92 zo 118 prítomných poslancov.

 

Dušan Kováčik si 16 rokov sám prideľoval najväčšie politické kauzy, ktoré sa na jeho stole zasekávali.

... ale „smerákom“ často pomáhal

Prezývka „62 : 0“ vzišla z toho, že ani v jednom zo 62 prípadov, ktoré dozoroval, nepodal obžalobu. Týka sa to aj obrovskej kauzy Gorila spojenej s privatizáciou, financovaním strany Smer a so spoluprácou oligarchu Jaroslava Haščáka s najvyššími politickými predstaviteľmi.

 

Kováčik sa ešte v roku 2014 nechcel zaoberať ani podozrivými fiktívnymi prevodmi bytov, za ktoré si následne Ladislav Bašternák vypýtal od štátu vratku 2 milióny eur. Do stratena išiel aj prípad v súvislosti s údajnou nahrávkou, kde hlas podobný Ficovi hovorí o tom, ako „vlastnou hlavou“ získal pre stranu Smer 75 miliónov korún.  

 

Z prepisov šifrovanej komunikácie vyplýva, že nitriansky podnikateľ pre Kočnera riešil s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom hneď niekoľko vecí: pomáhali získavať dôverné informácie, zároveň vraj robili dôležité rozhodnutia na podnet Mariana Kočnera. Naznačuje to aj správa z októbra 2017, ktorú napísal Marian Kočner Norbertovi Bödörovi: 

 

„Dobré ráno. Prosím ťa, ešte by som chcel pripomenúť – opýtaj sa Dušana, či on bude rozhodovať o sťažnosti (kauza hotely). Ďakujem,“ písal Marian Kočner tesne po tom, ako ho obvinili v kauze Donovaly. Kočner je v tejto ekonomickej kauze obvinený aj naďalej.

 

Posledným známym prípadom je zrušenie obvinenia expremiéra Roberta Fica zo schvaľovania rasistických prejavov odsúdeného extrémistu Milana Mazureka z ĽSNS.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Jakub Kotian
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že sú náboje ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky. Toto sú najviac fresh kúsky do tvojho šatníka Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky.…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami.…
Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do zahraničia. Jeho rodine sa vyhrážali smrťou Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť