Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

News

Spútali ho a spadol na hlavu, chýbajú 2 minúty záznamu, všetky zranenia si zavinil sám. Čo zistila komisia o Lučanského väzbe?

Milan Lučanský sa v závere decembra pokúsil o samovraždu. Spôsobil si pri tom zranenia, ktorým o niekoľko hodín podľahol.

Viktor Kniš
17. apríl 2021, 13:06 Čas čítania: 4:48
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
News
0
Viktor Kniš
17. apríl 2021, 13:06
Čas čítania: 4:48

Spútali ho a spadol na hlavu, chýbajú 2 minúty záznamu, všetky zranenia si zavinil sám. Čo zistila komisia o Lučanského väzbe?

Milan Lučanský sa v závere decembra pokúsil o samovraždu. Spôsobil si pri tom zranenia, ktorým o niekoľko hodín podľahol.

Viktor Kniš
17. apríl 2021, 13:06
Čas čítania: 4:48
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda„Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal predseda komisie Tomáš Čitbaj.

 

Komisia zložená z koaličných a opozičných poslancov, zástupcu novinárskej obce, Prezidentského paláca a verejnej ochrankyne práv mala k dispozícii podklady od ZVJS. 

 

 

Prístup mala aj ku všetkým videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu väzenských ciel. Rodina Milana Lučanského však komisii nedala prístup k zdravotnej dokumentácii ani k záznamu o pitve. „Najvážnejším limitom komisie pri objektivizácii skutkového stavu bola nemožnosť preskúmať zdravotnú dokumentáciu a predbežnú správu z pitvy,“ konštatuje komisia v správe. 

 

Pripravili sme prehľad najdôležitejších záverov vyplývajúcich z 23-stranovej správy, ktorú ministerstvo spravodlivosti zverejnilo na svojej stránke. Komisia okrem konštatovania zistení vytvorila aj súbor návrhov na zlepšenie podmienok vo väzbe. 

 

So závermi komisie sa nestotožnili poslanci za Smer-SD, Hlas-SD a ĽSNS. Kým Marian Kotleba a Denisa Saková hlasovali proti záverom,  poslanec Marián Saloň zo Smeru sa na hlasovaní nezúčastnil. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo má komisia pochybnosti, že kontrolujúci správne vyhodnotili Lučanského reakciu, keď o 16.30 hod. na pravidelnej kontrole vyzvali policajného exprezidenta, aby sa ohlásil.
  • Ako vysvetľuje komisia ministerstva chýbajúce minúty záznamu.
  • Čo sa dialo v celách č. 114 a 131 29. decembra a 9. decembra 2020.
  • Prečo Lučanský spadol v nemocnici z vozíka.
  • Aké podmienky mal počas väzby Lučanský vo svojej cele.

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Čo sa dialo 29. decembra 2020 v cele č. 114

Milan Lučanský opustil svoju celu v deň pokusu o samovraždu dvakrát. Raz kvôli návšteve lekára a druhýkrát kvôli pohovoru s psychológom. „Pri návrate na celu (odvtedy už potom celu neopustil) neboli na kamerovom zázname identifikované žiadne viditeľné znaky násilia na tele menovaného v danom čase či evidentné zmeny správania alebo pohybu poukazujúce na prekonávanie bolesti či iné vizuálne pozorovateľné ťažkosti,“ ozrejmuje správa. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1990 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Od návratu od psychológa až po pokus o samovraždu celu nikto neotvoril. „Príslušníkmi ZVJS boli na základe nariadeného zvýšeného dohľadu realizované vizuálne kontroly Milana Lučanského v pravidelných 30-minútových intervaloch,“ dodávajú autori správy. Lučanského kontrolovali pravidelne pre udalosť z 9. decembra. 

 

Posledná kontrola Lučanského sa udiala o 16.30 hod. Podľa príslušníka ZVJS vtedy reagoval na výzvu zdvihnutím hlavy. Komisia však upozorňuje na možnosť, že kontrolujúci sa mohol pomýliť a Lučanský hlavu nedvihol, pretože podľa kamerového záznamu nahliadol kontrolujúci do cely len na jednu sekundu. O 16.39 hod. príslušníci ZVJS zachytili, že si Lučanský neprevzal večeru, vošli do cely a našli ho obeseného.

 

Komisia konštatuje, že všetky záchranné zložky postupovali pri poskytovaní prvej pomoci a oživovaní správne, upozorňuje tiež, že nedisponuje lekárskymi správami ani pitevnou správou, pretože rodina Lučanského im ju nesprístupnila. 

 

Zdroj: TASR/Milan Kapusta

20 dní predtým mal Lučanský úraz v cele 131 

Závery udalosti v cele č. 131 z 9. decembra nie sú úplne jednoznačné. Viaceré médiá informovali, že mohlo ísť o neúspešný pokus o samovraždu. Milan Lučanský utrpel zranenie pravého oka, ku ktorému sa bývalý policajný prezident vyjadril tak, že keď mu bola v noci zima a snažil sa zahriať chôdzou, zakopol o šľapku a udrel sa o roh poschodovej postele. 

 

„Takýmto mechanizmom malo dôjsť k pomliaždeniu oblasti pravého oka, ako aj samotnej pravej očnej gule,“ konštatuje komisia, vychádza však len zo slov Lučanského, ktorý takto udalosť opísal psychológovi 15. decembra. 

 

Komisia konštatuje, že takéto zranenie je možné spôsobiť si v cele č. 131, kde sa Lučanský nachádzal. Dodáva, že podľa kamerových záznamov nebola zistená prítomnosť iných osôb v cele a na základe zistených skutočností je podľa záverov nepravdepodobné, že išlo o nevydarený pokus o samovraždu. Lučanský si údajne následne cvičením zranenie oka zhoršil.

Chýbajúce 2 minúty záznamu

Kamery v Ústave na výkon väzby v Prešove sú umiestnené na chodbách. V celách byť nemôžu, lebo by porušovali právo na súkromie obvinených. Technológia prešovskej väznice zapríčinila, že komisia nemá k dispozícii nepretržitý záznam.

 

„Kamerový záznam bol v čase od 16.30 do času 16.39 krátko prerušený (cca 2 minúty). Dôvodom je podľa vyjadrenia riaditeľa ÚVV a ÚVTOS Prešov systém fungovania kamerového systému, ktorého záznamové zariadenia je automaticky aktivované senzorom pohybu a automaticky vypínané v prípade, že v optickom zábere kamery nie je detegovaný pohyb,“ vysvetľuje správa. 


Komisia sa preto v tomto prípade oprela aj o systém, ktorý zachytáva konkrétne časy otvárania a zatvárania ciel. Z toho vyplýva, že v čase od 16.30 do 16.39 hod. Lučanského celu nikto neotváral. Komisia kontrolovala aj zhody počas celého dňa v rámci otvárania ciel a kamerových záznamov, aby overila dôveryhodnosť záznamov. V trestnom konaní budú skúmať aj možnosť manipulácie s týmto záznamom.

 

Zdroj: MS SR

Spadol a udrel si hlavu – boli použité donucovacie prostriedky – predvádzacie retiazky a spútavacie retiazky a spútavací opasok

Lučanského v dôsledku vážneho poranenia oka museli hospitalizovať a operovať. V nemocnici sa vtedy Lučanský zranil znovu. Komisia potvrdila medializované informácie na základe lekárskej správy, z ktorej vyplývalo, že policajný exprezident spadol z nemocničného vozíka a zranil si hlavu. Išlo vraj o nezaistený vozík, ktorý obsluhoval zdravotnícky personál ÚVN Ružomberok pred transportom na kontrolné očné vyšetrenie.

 

„Pri tejto udalosti malo dôjsť k pomliaždeniu temena hlavy Milana Lučanského kontaktom s podlahou chodby nemocnice v priestore pred izbou. Komisia v tejto súvislosti zistila, že samotná udalosť nemala žiadnu následnú konsekvenciu na zdravotnom stave menovaného, a to ani na celkovom zdravotnom stave a ani na zdravotnom stave v súvislosti s predchádzajúcim úrazom pravého oka,“ píše sa v správe. 

 

Komisia tvrdí, že udalosť je možné spoľahlivo označiť za „nešťastnú náhodu“. Dodáva, že pri eskortovaní v rámci hospitalizácie v ÚVN Ružomberok bol Lučanský spútaný predvádzacími retiazkami a opaskom. Komisia hodnotí použitie týchto donucovacích prostriedkov ako neprimerané. 

Pokojný, rozvážny a racionálny, bez náznaku problémového správania

Keď Lučanského obvinili a súd rozhodol o vzatí do kolúznej väzby, zaradili ho do rizikovej skupiny č. 1. Keď sa Lučanský zotavil zo zranenia oka z 9. decembra, zaradili ho do rizikovej skupiny č. 3 s hodnotením pokojný, rozvážny a racionálny, bez náznaku problémového správania.

 

Komisia nemala k dispozícii dostatok informácií na to, aby mohla s istotou konštatovať, či existovalo u Lučanského zvýšené riziko budúceho sebapoškodenia. Na základe vypočutia kompetentných preto konštatuje, že „od 9. decembra 2020 do 22. decembra 2020 neboli u menovaného prítomné žiadne také príznaky a zistiteľné signály, ktoré by poukazovali na možnosť budúceho sebapoškodenia“.

 

Monitorovať ho prestali 22. decembra, keď ho previezli do Prešova ako väzňa rizikovej skupiny č. 2, teda so zvýšeným dohľadom každých 30 minút. Väzenský psychológ v deň pokusu o samovraždu 29. decembra konštatoval „stabilizovaný stav a neprítomnosť myšlienok s potenciálne suicidálnym obsahom“.

 

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Prečo bol v cele sám a ako je možné, že mu nedoručili listy

Kompetentní prihliadali pri umiestňovaní Lučanského v cele na jeho „špecifickú profesijnú minulosť“. Keďže pôsobil ako policajný prezident a pomáhal odhaľovať závažnú trestnú činnosť, hrozilo, že sa mohol dostať do cely s človekom, ktorý by pre neho mohol predstavovať riziko. Milan Lučanský bol v najprísnejšej kolúznej väzbe pre obavu z ovplyvňovania svedkov. 

 

„K preventívno-bezpečnostným opatreniam možno priradiť aj pokyn riaditeľa ÚVV a ÚVTOS Prešov na nahrávanie a zálohovanie kamerových záznamov z chodby pred celou Milana Lučanského a súčasne jeho umiestenie do cely najbližšie k chodbovej kamere,“ upozorňuje správa. 

 

Lučanský mal v cele televízor, rádio a knihy. Každý deň mal možnosť hodinovej vychádzky vonku. „Komisia tiež zaznamenala, že Milan Lučanský sa informoval o možnosti predĺženia vychádzok, pričom túto možnosť počas posledných dvoch dní nevyužil,“ píše sa v správe, z ktorej vyplýva, že mal dosť možností, ako tráviť čas. V rámci sociálneho kontaktu mal viacero návštev obhajcov a lekárov. 

 

Lučanskému nestihli pred smrťou doručiť štyri listy, pretože ich kontrolovali vyšetrovatelia.

 

Krízová linka pomoci poskytuje nonstop anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc v kríze na čísle 0800 500 333. Ak máš do 18 rokov, určite v prípade potreby kontaktuj Linku detskej istoty na čísle 116 111.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Trest pre 18-ročnú Juditu potvrdil aj krajský súd. Prečo si jej rodina stále myslí, že je nevinná?
Refresher
Trest pre 18-ročnú Juditu potvrdil aj krajský súd. Prečo si jej rodina stále myslí, že je nevinná?
Po celé dva roky, ktoré uplynuli od skutku, Juditina rodina poukazuje na nezákonné konanie mnohých zainteresovaných v tomto prípade.
Michal, ktorý uspel v Colorade: Legalizáciou marihuany a manželstiev homosexuálov prišli konzervatívci o strašiaka (Rozhovor)
Osobnosti
Michal, ktorý uspel v Colorade: Legalizáciou marihuany a manželstiev homosexuálov prišli konzervatívci o strašiaka (Rozhovor)
Trh s marihuanou v Colorade presiahol minulý rok hodnotu dvoch miliárd dolárov, čo bolo najviac od legalizácie marihuany v roku 2012. Z tejto sumy vybral štát na daniach a rôznych poplatkoch viac ako 380 miliónov dolárov.
Navštívili sme strašidelný dom v Štiavnických Baniach. Majiteľ 500-ročnej stavby priznáva, že tam panuje „zvláštna energia“
Refresher
Navštívili sme strašidelný dom v Štiavnických Baniach. Majiteľ 500-ročnej stavby priznáva, že tam panuje „zvláštna energia“
Strašidelný dom sa stal známym po celom Slovensku.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť