Toxické látky, ktoré vedú k neplodnosti, sa dajú nájsť v plastových obaloch, nepremokavom oblečení, šampónoch či elektronike.
Kríza plodnosti je celosvetový problém a nevyhýba sa ani Slovensku. Vedci prišli na to, že ju spôsobujú aj látky, ktoré nás obklopujú v každodennom živote. Ide najmä o ftaláty a bisfenoly či perfluoroalkylové látky (PFAs), ktoré chemici prezývajú aj trvalé chemikálie, pretože sa nedajú zo životného prostredia odfiltrovať.
Shanna Swan pôsobí ako epidemiologička na vysokej škole medicíny v New Yorku. Vo svojej profesii sa venuje najmä výskumu životného prostredia a plodnosti. V knihe Count down zverejnila znepokojivé tvrdenie o tom, že do roku 2045 úplne vymrú spermie.
Jej zistenie je podložené faktom, že za posledné desaťročia klesol počet spermií u mužov až o 60 percent. Podľa vedkyne sa zmenila aj plodnosť žien. V niektorých častiach sveta je priemerná žena vo veku približne 20 rokov neplodnejšia než jej babička, keď mala 35 rokov. Tento fenomén je podobný aj u mužov – priemerný muž má dnes o polovicu menej spermií, ako mal jeho starý otec.
„Terajší stav plodnosti ohrozí prežitie ľudstva,“ píše vo svojej knihe Shanna Swan. Dodáva, že sme v globálnej existenčnej kríze.
Podľa denníku Guardian vedci zistili, že vyššie spomínané chemikálie majú okrem znižovania kvality semena tiež vplyv na scvrkávanie sa penisu. Dajú sa nájsť naozaj takmer vo všetkom – v plastových obaloch, v nádobkách na jedlo, v nepremokavom oblečení či zložení kozmetických produktov.
Toxické látky spôsobujúce neplodnosť dokonca obsahujú aj koberce alebo elektronika. V Spojených štátoch amerických ich dokonca objavili v moči novorodencov, ktorí boli po umytí s rôznymi šampónmi, krémami či detskými púdrami.