Polícia je podľa zákona v takýchto prípadoch povinná konať.
Hacknutie účtu na Facebooku alebo Instagrame sa môže javiť ako malichernosť. Ľahko sa však z neho môže stať nočná mora. Hackeri sa vedia šikovne dostať k správam či údajom z kreditnej karty a cez súkromný účet už veľmi ľahko hacknú firemný. Prípadne ukradnú identitu – stačí vytvoriť falošný účet pod tvojím menom alebo použiť tvoju fotku stiahnutú zo sociálnej siete.
- Ako sa brániť proti hackerom, krádeži identity alebo kyberšikane.
- Čo robiť, keď ti hacknú účet na sociálnej sieti.
- Kedy môžeš podobné incidenty nahlásiť na polícii.
- Ako by sa mala polícia zachovať a čo robiť v prípade, keď ti nepomôže.
„Za tieto incidenty môžu prevádzkovatelia stránok, no aj ich používatelia,“ tvrdí etický hacker Tomáš Zaťko, ktorý sa podieľal na zakladaní spoločnosti Citadelo. Dodáva, že podvody a šikanovanie by mala riešiť polícia. Tá však v niektorých prípadoch očividne zlyháva.
Policajti ju vysmiali
Obeťou kyberšikany sa stala aj vysokoškoláčka Veronika. Jej bývalé spolužiačky zo strednej školy sa jej rozhodli v rámci „nevinnej“ zábavy založiť účet na Pokeci pod jej menom a priezviskom s nicknamom nadrzana69, ktorý odkazoval na jej reálny profil na Facebooku. Denne jej do správ na Facebooku chodili nepríjemné sexuálne návrhy od neznámych mužov.
„Pôvod týchto správ som zistila, až keď ma po niekoľkých mesiacoch prešla trpezlivosť a spýtala som sa jedného z mužov, ako ma našiel. Mala som šťastie, keďže mi povedal, nech skontrolujem daný nickname na Pokeci, pretože sa tam niekto za mňa vydáva a chce mi uškodiť,“ vysvetľuje Veronika.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Veronika odchádzala z polície zahanbená, keďže sa smiali na jej opise správ od nadržaných chlapov.
- Ako sa brániť proti hackerom a kyberšikane.
- Čo robiť, keď sa staneš ich obeťou.
- Kedy sa môžeš obrátiť na políciu.