Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🥳 Vyhraj dovolenku v Ománe vďaka predplatnému Refresher+ 🌴
28. februára 2021 o 18:47
Čas čítania 0:58
Tímea Krauszová

Za preposlanie šteklivého obsahu iných ľudí či online zastrašovanie môžeš ísť do basy. Slovenskí poslanci chcú trestať kyberšikanu

NEWS KYBERŠIKANOVANIE POSLANCI SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin, navrhujú ho traja poslanci z koalície.

Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin, ktorý by pokrýval kyberšikanu. Novelu zákona predložili koaliční poslanci, podľa ktorých kybernetická šikana nie je dostatočne postihovaná. V čase pandémie sa navyše veľa aktivít presunulo do online priestoru, čím sa podľa navrhovateľov stala kyberšikana ešte väčším problémom.

Za online zastrašovanie, zneužívanie alebo zdieľanie citlivého obsahu do basy

Za dlhodobé znevažovanie, zastrašovanie, neoprávnené konanie v menej inej osoby alebo iné dlhodobé obťažovanie v online priestore (či už ide o elektronickú komunikačnú službu, počítačovú sieť alebo systém) môžu ľuďom hroziť až tri roky vo väzení.

Trest hrozí aj ľuďom, ktorí neoprávnene zverejnia audio alebo video obsah inej osoby, a to v prípade, že tento obsah môže ohroziť vážnosť človeka alebo mu privodiť inú ujmu. Do tejto kategórie by teda mohli spadať aj šteklivé fotky či videá alebo hlasové správy s citlivými informáciami.

Odporúčané
Príbehy Sloveniek, ktorým sa nevyplatilo poslať nahú fotku: Na druhý deň mi ju poslali cudzí ľudia, mali aj komentáre na môj výzor Príbehy Sloveniek, ktorým sa nevyplatilo poslať nahú fotku: Na druhý deň mi ju poslali cudzí ľudia, mali aj komentáre na môj výzor 29. novembra 2020 o 9:30

Pri osobitnom motíve alebo v prípade, že ide o chránenú osobu (napríklad o dieťa), páchateľovi môže hroziť väzenie na 1-4 roky. Ak spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť, alebo ho za posledné dva roky za taký čin už odsúdili, hrozí mu 2-5 rokov za mrežami.

Navrhovatelia nového zákona sa odvolávajú na výskumy o negatívnom vplyve online šikany. „Pre agresorov je totiž ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň,“ vravia poslanci s tým, že agresorom sa môže zdať, že ich chráni rúško anonymity. Ak novelu zákona schvália, účinná by mohla byť od 1. júla 2021.

Domov
Zdieľať
Diskusia