Kam až môže zájsť sexting a ako ho robiť bezpečnejšie?
„Stretli sme sa na Instagrame, najprv sme si písali normálne. Potom sa ma opýtal, či niečo nepošlem. Povedala som mu, že nechcem. Vtedy sa mi začal vyhrážať,“ opisuje svoj zážitok 15-ročná Slovenka. V čase tohto incidentu mala trinásť a chlapec sa jej vyhrážal tým, že ublíži jej najlepšej kamarátke.
Tú aj konfrontovala s tým, či sa s chlapcom pozná alebo či sú v kontakte. Tvrdila jej, že nie. „Musela som mu teda niečo poslať. Bola to fotka v spodnom prádle a tričku.“ Chlapec chcel aj ďalšie fotky, ale medzičasom slečna zistila, že jej – dnes už bývalá – kamoška, sa s ním pozná. Zrejme si z nej chceli vystreliť.
Dodnes nevie, prečo sa proti nej takto spikli. Naďalej sa jej však online stáva, že jej úplne cudzí ľudia napíšu a pýtajú si fotky. Odmieta ich. „Od tej skúsenosti menej verím ľuďom a zo zásady nič neposielam.“
Nejde vôbec o ojedinelý prípad, keď si ľudia vypýtali fotky pod hrozbou násilia. Ozvalo sa nám niekoľko mladých ľudí so svojimi príbehmi. Intímne zábery sa však do rúk iných ľudí môžu dostať aj v dobrom.
- prečo je z technického hľadiska sexting extrémne nebezpečný,
- kde všade môžu tvoje fotky skončiť,
- aké zákony to môžu regulovať,
- čo nám povedali Slovenky, ktorých fotky sa rozšírili bez ich vedomia,
- čo môžeš urobiť so svojím počítačom a mobilom, ak sa chceš začať viac chrániť.
Do sextingu sa zapájajú aj veľmi mladí ľudia, predátori ich ľahko dokážu presvedčiť či vydierať
Najmä v roku 2020, keď sa pre pandémiu musíme často izolovať, sa posielanie pikantných fotiek dostalo viac do popredia. Zo sextingu (z anglického sex + text, teda posielanie správ so sexuálnym obsahom) sa stal jediný bezpečný spôsob udržiavania sexuality – bezpečný z hľadiska šírenia koronavírusu. Čo však ostatné riziká, ktoré so sebou nesie?
Píšu o tom Vogue, Vice, The New York Times či The Economist. Na „bezpečný“ sexting už dokonca začali upozorňovať aj vedci. O tom, či sa do posielania šteklivých fotiek zapájajú aj naši čitatelia, sme prostredníctvom príbehov na Instagrame tiež zbierali dáta.
Do našej ankety sa zapojilo 9 766 ľudí, 53 % z nich vie, čo je sexting. Do ankety o tom, koľkí z nich ho aj vyskúšali, sa zapojilo 7 608 ľudí. Až 88 % z nich nám prezradilo, že sa im sexting, našťastie, „nepokazil“ – to znamená, že síce sa fotili a posielali zábery iným, nikto sa o tom nedozvedel ani to nerozšíril ďalej. Čo však tých 12 %?
S niektorými z nich sa nám podarilo spojiť. Vzhľadom na ich vek a na citlivosť tejto témy sa pre Refresher rozhodli vyrozprávať svoje príbehy len anonymne.
Jedna naša ďalšia čitateľka sa s chlapcom, ktorému poslala fotky, zoznámila vďaka bojovému umeniu. Šlo o staršieho muža z Čiech, s ktorým si padli do oka. Stretávali sa len na sústredeniach a súťažiach, inak si písali.
Na jednej akcii sa napokon spoznali bližšie a začali si viac písať. Pocity sa prehĺbili, napokon spolu mali sex a prišla reč na fotky. „Ja som mu najprv nič poslať nechcela, ale chcela som ho potešiť. Žiaľ, ja som bola zaľúbená, ale bolo to len jednostranné.“ Na fotke nemala viditeľnú tvár, odfotila sa od pier po brucho, s obnaženými prsiami.
„Keď som sa na druhý deň ráno zobudila, otvorila som si svoj profil na Ask.me a našla som tam tú fotku od dvoch ľudí. Tým, že je to anonymné, nevedela som, kto ich tam pridal. K fotkám napísali aj poznámky o tom, že by mohli byť väčšie, že by tak vyzerali lepšie.“ Keď ho konfrontovala, tvrdil, že fotky nikomu neposlal ani neukazoval. Dodnes tomu veľmi nechce veriť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako dopadli ďalšie príbehy Sloveniek, ktoré sa nám zverili a kde skončili ich fotky.
- Čo si myslí špecialista na IT bezpečnosť o sextingu.
- Kde všade môžu tvoje fotky prakticky skončiť a čo sa s tým vôbec dá robiť.
- Aké praktické nastavenia mobilu a počítača potrebuješ, ak chceš posielať šteklivé fotky a chceš znížiť riziko zneužitia.
- Podľa názoru kriminalistov a expertov na online šikanu, na čo si treba pri sextingu dávať najviac pozor.