Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 5. 3. 2021 meniny má Fridrich

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie
0
Lukáš Čelka
18. február 2021, 12:30
Čas čítania: 4:07

„Mala som 140 pulz, cítila som silné búšenie srdca a tlak na hrudníku. Netušila som,čo mi je,“ tvrdí Simona, trpiaca Long Covidom

Chronický Covid je na Slovensku podceňovaný, trpí ním však stále viac pacientov.

Lukáš Čelka
18. február 2021, 12:30
Čas čítania: 4:07
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Hoci pojem „Long Covid“ je na Slovensku ešte pomerne neznámy, trpia ním desiatky pacientov. Ide o súbor príznakov, ktoré sa objavujú počas, alebo po prekonaní infekcie koronavírusu a trvajú viac ako dvanásť týždňov. Presný výskyt tohto ochorenia doposiaľ nie je známy, nakoľko hovoríme o novej jednotke ochorenia, ktorá bola zadefinovaná len v októbri 2020 vo Veľkej Británii.

 

Simona, ktorá trpí týmto ochorením nám v rozhovore opísala jeho priebeh. Podľa jej slov prekonala koronavírus až dvakrát, pričom po druhom prekonaní tejto infekcie začala pociťovať aj ďalšie ťažkosti. Trápilo ju búšenie srdca, stavy úzkosti, tŕpli jej ústa a brada. Okrem toho mala aj neutíchajúce zimnice a triašky.  

 

Hoci pochodila rôzne ambulancie, podstúpila aj gynekologické vyšetrenie s domnienkou, či jej koronavírus nenabúral hormóny, nikde jej nepomohli. Všetky vyšetrenia ukázali, že je v poriadku. Nakoniec sa však dostala do novozámockej nemocnice, kde jej primárka neurológie diagnostikovala „Long Covid“, tzv. chronický Covid.  

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo je to „Long Covid“ a prečo by sme toto ochorenie nemali podceňovať
 • Čo bolo pre Simonu najťažšie v období keď jej diagnostikovali chronický Covid
 • Akými príznakmi sa chronický Covid prejavuje
 • Akým spôsobom sa toto ochorenie lieči
 • Koľko pacientov s týmto ochorením hospitalizovali za posledné tri mesiace do novozámockej nemocnice

 

 

 

Vedeli ste už od začiatku, že môžu mať Vaše zdravotné problémy súvis s Covidom?

Som zdravotník a nakoľko pracujem v tomto prostredí, tak som sama uvažovala, s čím by moje zdravotné problémy mohli byť spojené. Vybrala som sa teda touto cestou, na ktorú ma nasmeroval jeden kamarát, lekár.

 

Tieto problémy na mňa prišli z minúty na minútu po druhom prekonaní koronavírusu.

 

Keďže v nemocnici pracujem, tak on zavolal pani primárke, či ma môže vyšetriť. Takýmto spôsobom som sa nakoniec dostala aj na neurológiu, kde mi diagnostikovali chronický Covid.

 

Vy ste už tak v skratke spomenuli tie problémy. Vieme si ich trochu viac rozobrať, aby ľudia rozumeli, čo sa vlastne dialo?

Mala som 140 pulz, keď som nemala 140 pulz, tak som cítila silné búšenie srdca, tlak na hrudníku. Mala som úzkosť, lebo som nevedela, že čo mi vlastne je. Necítila som sa dobre ani fyzicky ani psychicky.

 

Ako dlho to asi trvalo? Dni, týždne, mesiace?

Týždne. Pokiaľ som sa dostala k pani primárke, mesiac.

 

Ja som sa neobávala toho, že som nejako smrteľné chorá , skôr ma trápilo, že som nevedela čo mi je a prečo sa cítim tak zle.

 

Ako sa cítite momentálne?

Momentálne to je lepšie, ale nie je to ešte dobré.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1759 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Herci, ktorí sa neznášali alebo sa na natáčaní nevedeli vystáťHerci, ktorí sa neznášali alebo sa na natáčaní nevedeli vystáť
Pred pár mesiacmi sme objavili ilegálnu párty s desiatkami ľudí, prezrádza nočný primátor Bratislavy Martin Královič (Rozhovor)Pred pár mesiacmi sme objavili ilegálnu párty s desiatkami ľudí, prezrádza nočný primátor Bratislavy Martin Královič (Rozhovor)
Politológ: Nevylučujem pád vlády. Záleží, kam sú hlavní aktéri ochotní zájsť (Rozhovor)Politológ: Nevylučujem pád vlády. Záleží, kam sú hlavní aktéri ochotní zájsť (Rozhovor)
VIAC

Obťažuje Vás to v práci, alebo doma, resp. akú liečbu máte v súvislosti s týmto ochorením?

V nemocnici som brala kortikoidy, ktoré mi nasadila pani primárka. Okrem toho som užívala aj lieky na tráviace ťažkosti, pretože som trpela aj hnačkami. Neskôr z toho už boli dlhotrvajúce hnačky, takže mi lekárky naordinovali antibiotiká. Dostávala som aj multivitamínové infúzie a teraz beriem len vitamíny a lieky na srdce.

 

Pacientka Simona
Pacientka Simona Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

 

Hovoríte, že vás trápila úzkosť. Mali ste sedenia aj so psychologičkou?

Keď som bola hospitalizovaná, tak ma vyšetrovala aj pani psychologička, s ňou som mala sedenia aj rehabilitačné cvičenia.

 

Mali ste aj v minulosti podobné zdravotné problémy?

Nikdy v živote nič. Toto bolo pre mňa cudzie. Preto som bola taká zúfalá. Nechápala som, čo mi je. Ja som hyperaktívny človek, ktorý neustále pracuje. Som zdravotná sestra. Tieto problémy na mňa prišli z minúty na minútu po druhom prekonaní koronavírusu.

 

Spomínali ste viaceré príznaky. Ktorý z nich bol pre Vás najhorší?

Stavy úzkosti a tŕpnutie pier. Ja som sa neobávala toho, že som nejako smrteľné chorá (smiech). Skôr ma trápilo, že som nevedela, čo mi je a prečo sa cítim tak zle. Stále mi behalo mysľou, že toto nie som ja.

 

Príznaky ochorenia „Long Covid“ alebo aj chronického Covidu:
 • Celková únava pacienta

 • Nižšia výkonnosť

 • Bolesti hlavy

 • Pretrvávajúca strata čuchu a chuti

 • Pocity tŕpnutia častí tela 

 • Tzv. „Brianfog“ alebo pocit hmly na mozgu, pacientov kognitívny výkon nie je taký, ako pred prekonaním infekcie

 • Hnačky a zvracanie 

 • Pocit búšenia srdca

 • Psychiatrické príznaky najmä stavy úzkosti a depresie

 

Vy hovoríte, že pracujete v nemocnici a tak ste to nechceli podceniť. Čo by ste však odporučili človeku, ktorý nie je taký znalý v oblasti zdravotníctva a myslí si, že prežíva to isté, čo vy?

Určite navštíviť neurológa. (smiech)

 

 

Pohybujete sa viac odkedy ste sa vyliečili z týchto ťažkostí ? Pomáha Vám pohyb príznaky ochorenia nejako utlmiť alebo zmierniť?

Veľmi sa nepohybujem, nakoľko je zima a napríklad teraz mám zase chytené priedušky. Moja imunita je na tom zle, vonku je zima a tak sa veľmi bojím. Maximálne sa idem prejsť na dvor, ale tráviť čas vonku moc neviem.

 

Trpela som stratou čuchu a chuti dlhšie ako šesť dní. Vtedy som už tušila, že mám druhý krát koronavírus.

 

 

Kedy ste sa prvýkrát dozvedeli, že ste pozitívna?

1. októbra 2020.

 

Mali ste aj nejaké príznaky?

Vtedy som trpela bolesťami hrdla. V tom čase sme mali pozitívnu pacientku a viaceré kolegyne boli choré. Nakoľko bolesť pretrvávala, som sa nechala vyšetriť PCR testom a vyšiel mi pozitívny výsledok. Koronavírus mi vtedy postihol tráviaci trakt.

 

Po dvadsiatich dňoch som išla do práce, ale necítila som sa dobre. 23. novembra ma začalo bolieť telo a mala som teploty. Lekári mi nasadili antibiotiká a urobili mi chrípkový test, ktorý mi vyšiel negatívny. Trpela som aj stratou čuchu a chuti dlhšie ako šesť dní. Vtedy som už tušila, že mám druhýkrát koronavírus.

 

Primárka Neurológie, Daša Viszlayová,
Primárka Neurológie, Daša Viszlayová, Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

 

Podľa slov primárky neurologickej kliniky novozámockej nemocnice, Daši Viszlayovej, sú neorologické komplikácie ochorenia Covid-19 pomerne časté. Tvrdí, že sa vyskytujú až u tretiny pacientov. „Našťastie, väčšina z nich má iba mierne neurologické komplikácie, medzi ktoré patria celková únava, bolesti hlavy a poruchy chuti a čuchu,“ dodala Viszlayová s tým, že za posledné tri mesiace hospitalizovali približne šesťdesiat pacientov so závažnými komplikáciami. Najčastejšie ide podľa jej slov o zápalové poškodenie centrálneho nervového systému a periférnych nervov.
Pribúdať však majú aj pacienti s encefalopatiami, čiže s poškodením mozgových funkcií, s epilepsiami a s cievnymi mozgovými príhodami. Ďalším zdravotníckym problémom, s ktorým sa stretávajú stále častejšie je tzv. Long Covid, alebo aj chronický Covid. „Je to ochorenie, ktoré vzniká po prekonaní respiračnej infekcie a u pacienta začnú vznikať príznaky postupne, väčšinou niekoľko týždňov po prekonaní respiračnej infekcie a trvajú viacej ako dvanásť týždňov.“ 
Tvrdí, že je veľmi dôležité na toto ochorenie myslieť, nakoľko si jeho liečba vyžaduje účasť viacerých disciplín a teda aj viacerých odborníkov. „Bohužiaľ na Slovensku v súčasnosti nemáme zatiaľ vytvorené postcovidové centrá, kde by sa títo pacienti mohli obrátiť na komplexnú zdravotnú starostlivosť, preto sa zatiaľ pohybujú medzi jednotlivými ambulanciami,“ dodala na záver s tým, že liečba tohto ochorenia musí byť symptomatická, teda prekrývať jeho jednotlivé príznaky, avšak dôležitou súčasťou je aj liečba rehabilitačná, dychové cvičenia a psychoterapia.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Fakultná nemocnica Nové Zámky Tagy: pacient, long covid, novozámocká nemocnica
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.