„Covid téma je u nás v triede stále, či už cez prestávky alebo počas hodin s učiteľkami. Všetci to vnímame približne rovnako a máme obavy hlavne z maturít.“
„V škole sa cítim ako v meste duchov. Prídete na chodbu a ticho. Žiadni žiaci, zamilované pariky a ani otravný zvonček. Dokonalý námet na hororový film,“ opisuje Michaela, ktorá chodí na Strednú priemyselnú školu v Dubnici nad Váhom.
Od pondelka 8. februára sa do škôl mohli vrátiť žiaci prvého stupňa základných škôl a taktiež žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Rozhodnutie, či otvoria alebo nie, nechala vláda na samosprávy a regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré mali rozhodnúť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v konkrétnom okrese.
Podmienkou je negatívny antigénový test aspoň jedného z rodičov a v prípade stredoškolákov ho musí mať aj samotný študent. Časť mladých ľudí tak opäť po dlhých týždňoch sedí v triedach, časť sa naďalej učí z domu.
Necelých 6 % z odpovedajúcich na našich instagramových príbehoch sa do školských lavíc tento týždeň vrátili. Ozvali sa nám študenti z rôznych regiónov, pričom väčšina z nich prízvukuje, že sú radi, že konečne mohli „vypadnúť“ z domu a učia sa po starom. Situácia v školách však podľa ich opisu nie je jednoduchá.
Ako zvládnem maturitu? Netuším
Počas online výučby sa na maturity študenti pripravujú len málo a zo skúšky dospelosti majú obavy. Aspoň tak to vníma osemnásťročná Michaela, ktorá v Dubnici nad Váhom študuje odbor technicko-informačné služby.
„Online výučba sa nedá porovnať s prezenčnou. Niektoré hodiny sme nemávali a dostávali sme iba poznámky, čo z jednej strany bolo aj lepšie, no pri niektorých predmetoch výklad učiteľa veľmi chýbal,“ opisuje posledné týždne, ktoré strávila v „škole“ u seba doma za počítačom.
Robili aj cvičenia zamerané na prípravu na maturitné skúšky a keď sa tento týždeň vrátili do školy, učitelia ich na blížiacu sa maturu neustále upozorňovali. „Môj pohľad na maturitu je taký, že sa jej nebojím, skôr mám rešpekt voči tomu, ako dopadne skúška, ktorú som nikdy nemala a nie som na ňu pripravená tak, ako by som mala,“ povedala nám. Verí však, že skúšky zvládne, keďže má za sebou poctivé štyri roky, počas ktorých chodila do školy.
„Že by som bola dostatočne pripravená na maturitu? Nemyslím si. Tento posledný rok štúdia bol chaotický,“ začala svoju odpoveď štvrtáčka Lucia, ktorá študuje na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Viac informácií dostali len k jednému predmetu, pri ostatných im učitelia najmä radili, aby sa učili, lebo maturity sú za rohom.
Nevie však, ako budú prebiehať – v tomto období to totiž nie je jasné ani ministerstvu školstva.
„Maturitná skúška bude ťažká,“ myslí si Andrej zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Dolnom Kubíne. Celý školský rok mal doteraz len dištančnú výučbu a tiež sa sťažuje, že to s tradičnou prezenčnou nejde porovnávať. „Je to takisto veľká záťaž na psychiku, keďže sme toho mali hrozne veľa.“ Až na sprísnenie pravidiel si však myslí, že atmosféra je v škole dobrá.
Učňov čakajú praktické skúšky bez praxe
Martin sa učí za elektromechanika v Trenčíne. Svoj odbor má rád, baví ho a verí, že záverečné učňovské skúšky zvládne ľavou zadnou... keď doberú učivo. V škole sa učia zrýchlene, aby stíhali naplniť osnovy. „S učivom som na tom tak polovične. V prvý týždeň som zistil, že veľa vecí sme ešte nepreberali,“ povedal nám. Podľa neho má návrat do školy výhody aj nevýhody. Je rád za skvelú partiu spolužiakov, s ktorými opäť trávi každý deň, no prišiel o voľnosť, ktorú počas online výučby mal.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako prebiehala online výučba na zdravotnej škole
- Kde praxujú študenti z odborných škôl
- O čom sa počas prestávok študenti bavia a či sa boja, že sa nakazia
- Prečo niektorým vyhovovalo byť doma a ťažko sa im na staronový režim v škole zvyká