Ak by v 14 rokoch nestretol vešticu, možno by sa zo svetoznámeho módneho návrhára stal diplomat, ako to chcel jeho otec. Značku, ktorú si dnes obliekajú tisíce žien, budoval Dior nielen svojím srdcom a talentom, ale i veštením z kariet.
Pri mene Dior sa nám hneď vybaví francúzska luxusná módna značka, ktorá je na trhu už od nepamäti. Vďačíme jej za mnohé dnešné módne výdobytky: červený rúž na bežné nosenie, rôzne dĺžky sukní či preslávené parfumy spájajúce v sebe jednoduchosť s eleganciou, ale i škandalóznu vôňu femme fatale.
- Že jeho kariéra mala mať úplne iný smer.
- Ako sa dostal k móde a pre koho pracoval.
- Prečo počas vojny obliekal manželky nacistov.
- Ako sa stal z malého ateliéru celosvetový módny dom.
- Po kom pomenoval svoju prvú voňavku a prečo.
- Aké revolučné prvky vniesol do povojnovej módy.
- Prečo chodil k veštici a ako mágia ovplyvnila jeho život.
- Ako sexuálna orientácia ovplyvnila jeho rodinu.
- Prečo je jeho smrť nejasná.
Kto však stál za vznikom tohto slávneho francúzskeho impéria a čo všetko mu obetoval, vie len málokto. Velikán módy pred 75 rokmi založil svoj ateliér s rovnomenným názvom, z ktorého je dnes uznávaná svetová značka Christian Dior.
Jeden z najslávnejších módnych návrhárov, ktorý oslobodil povojnové ženy od nudnej a stereotypnej rovnošaty, skonal predčasne vo veku 52 rokov. Začiatkom roka by pritom oslávil svoje narodeniny.
Nevydarená kariéra diplomata
V roku 1905 sa v obci Granville v Normandii narodil budúci módny zázrak. Christian vyrastal v bohatom prostredí, pretože jeho otec pracoval ako výrobca hnojív, čo bolo v tom čase jedno z výnosnejších zamestnaní. Aj keď mal ďalších štyroch súrodencov, práve z neho chcel otec vychovať diplomata. Presťahovali sa do Paríža a mladý Christian Dior začal študovať politickú vedu.
Štúdium dokončil, no začal sa venovať úplne odlišnej činnosti. Aj za finančnej pomoci otca si otvoril malú galériu umenia, v ktorej vystavoval aj Pablo Picasso, Jean Cocteau či Max Jacob. Jeho talent na umenie tak každým dňom rástol. Nanešťastie, rodinu Diorovcov postihla viacnásobná tragédia. Smrť matky a staršieho brata nasledoval krach otcovho podnikania. Christian, aby dokázal podporiť svoju rodinu, zatvoril galériu a zamestnal sa.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Prvé pôsobenie v módnom priemysle
Popri práci v žurnále Figaro Illustre, pre ktorý robil ilustrácie, predával svoje skice. Jeho nadanie si všimol návrhár švajčiarskeho pôvodu Robert Piguet a najal ho za svojho asistenta. Druhá svetová vojna však všetko zmenila a Christiana povolali do vojenskej služby.
Po vojne sa vrátil do Paríža a začal pracovať po boku Pierra Balmaina pre návrhára Luciena Longa. Ako ostatné módne ateliéry, tak aj ten, v ktorom pracoval mladý Dior, sa musel prispôsobiť dopytu a obliekať manželky nacistických dôstojníkov a francúzskych spolupracovníkov, len aby ich móda prežila.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Začiatky vlastnej značky
16. december 1946, Avenue Montaigne 30, Paríž. To je dátum založenia a adresa sídla malej, no ambicióznej módnej značky. To všetko vďaka magnátovi v oblasti bavlnenej tkaniny Marcelovi Boussacovi, ktorého očarila Diorova tvorba už v začiatkoch.
Jeho debut prišiel ani nie po dvoch mesiacoch existencie módneho domu Dior. Prvá kolekcia síce niesla jemne mätúce a pre svet veľa nehovoriace dva názvy „Huit“ a „Corolle“ (v preklade osem a koruna kvetu), no o to symbolickejšie vyjadrovali majstrovské dielo tej doby. Editorka magazínu Harper's Bazaar Carmela Snowová však kolekciu prekrstila na jednoduchší a univerzálnejší názov „New Look“. Aj vďaka tejto Američanke sa stal Dior známym aj za hranicami Francúzska.
V tom období sa do Paríža dostala aj jeho mladšia sestra Catherina, ktorá prežila koncentračný tábor, do ktorého ju uvrhli pre pripojenie sa k francúzskym odbojom. Práve na jej počesť pomenoval Christian svoju prvú voňavku kolekcie New Look – Miss Dior.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Revolučný pohľad na módu
Po neustálom šetrení látkami v režime vojny prišla doslova márnivosť. Diorove šaty množstvom použitej látky či zlatých nášiviek a lemov priam kričali po nových časoch. Zmena nastala aj v dĺžke šiat. Kým vo vojnovom období ženy nosievali kratšie šaty a sukne, Christian, práve naopak, sukne predlžoval a rozširoval. Jeho šaty mali úzke ramená, zúžený pás, zdôraznené prsia a dlhú, širokú sukňu. Zdôraznil pritom ženskosť, klasickú eleganciu a krásu každej ženy.
Modely Diora chceli nosiť všetky ženy po celom svete. Práve vďaka móde dokázal aj zo strednej vrstvy urobiť „šľachtu“. Bohaté dámy zas nemali núdzu a dokázali utrácať za značkové šaty celé majetky. Christian Dior teda neustále prichádzal s novými nápadmi berúcimi dych. Paríž sa vtedy znova stal centrom svetovej módy.
Každá jeho nová kolekcia žala úspechy. Desať rokov diktoval a vytváral legendárnu módu, ktorá prežíva dodnes. V kolekciách sa zameriaval aj na línie ženského tela a svetu ponúkol H-líniu, A-líniu a Y-líniu šiat. Jeho prehliadky rovnako prekvapili inovatívnosťou. Modelky sa na móle so šatami hrali a doslova predvádzali majstrovo umenie v praxi.
Aby svoju módu dokázal lepšie priblížiť aj zahraničiu, 43-ročný Christian odišiel do USA a otvoril tam svoj prvý zahraničný obchod Dior New York Inc. Počas ďalších rokov svoje podnikanie rozšíril do ďalších 15 krajín sveta.
Prevratnú módu spopularizovali aj významné a slávne osobnosti. Diora dokonca pozvali na kráľovský dvor, aby svoju kolekciu predviedol britskej kráľovskej rodine. Kráľ Juraj V. údajne zakázal mladým princeznám Alžbete a Margaréte nosiť New Look pre prípad, že by išlo o nevhodný príklad. Meno Dior sa však stalo synonymom štýlu a elegancie.
Náhla smrť a nikdy neobjasnené detaily
Módny velikán akoby cítil svoj koniec. Keď mal presne 5O, vybral si za svojho nástupcu iba 19-ročného Yvesa Saint Laurenta, ktorý u neho pracoval ako asistent a v ktorom videl veľký talent. O dva roky neskôr a len niekoľko mesiacov po dosiahnutom úspechu – titulke magazínu Time – Dior náhle skonal. Stalo sa tak v talianskych kúpeľoch v Montecatini, kam si šiel oddýchnuť a nabrať nové sily do ďalšej sezóny.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako zomrel Christian Dior.
- Prečo existujú rôzne verzie jeho smrti.
- Kedy prvýkrát navštívil vešticu a čo mu vyveštila.
- Prečo ho ostatné módne značky kritizovali.
- Kto z jeho rodiny sa stal neonacistom.
- V čom tkvela mágia obľúbeného čísla Diora.
- Prečo bol posadnutý kvetmi.