
Ak máš smart hodinky s touto funkciou, môžeš zistiť či si chytil Covid-19 ešte pred príznakmi
Nová vedecká štúdia potvrdila úspešné detegovanie ochorenia pomocou bežnej nositeľnej techniky.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Apple Watch alebo náramky značky Fitbit, Garmin a ďalšie môžu fungovať aj na skorú diagnostiku infikovania sa vírusom Covid-19. Ukázali to nové štúdie od inštitúcií ako Mount Sinai Health System v New Yorku alebo Standfordská univerzita, píše CBS. Nie je pritom nutné, aby šlo o nejaké špecifické alebo len najdrahšie smart hodinky.

Štúdie ukázali, že infekcia koronavírusu už v úplných začiatkoch so sebou prináša zmenu srdečného pulzu. A presne tento parameter vedia smart hodinky zmerať. Konkrétne ide o meranie variability srdcovej frekvencie (HRV).
Zjednodušene povedané ide o variácie v čase medzi každým pulzom srdca. Tieto zmeny riadi autonómny nervový systém, ktorý je prepojený s časťou mozgu nazývanej hypotalamus. A ten sa zas reaguje na všetky zmeny v organizme. Malé zmeny nastanú pri infikovaní vírusom a telo na to podvedome zareaguje.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1743 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Prakticky všetky smart hodinky vedia merať intenzitu pulzu srdca. Ale len niektoré vedia rozoznať aj jeho frekvenciu. Na trhu je už niekoľko hodiniek alebo fitnes náramkov s funkciou merania HRV. Napríklad Apple Watch s watchOS 4 a novšie, Fitbit Versa 2, Garmin Vivosmart 4, Polar Vantage V2, Suunto Ambit3 a ďalšie.
„Naším cieľom bolo nájsť nástroje, ktoré identifikujú infikovanie ešte pred tým, než človek spozoruje, že je chorý,“ hovorí Rob Hirten z Mount Sinai. „Už vieme, že správanie srdca sa mení počas zápalov. A Covid vytvára v tele okamžitý zápal,“ dodáva. Infikovaní ľudia mali podľa testov nižšiu variabilitu tepu, presne opačne oproti zdravým jedincom.
Druhá štúdia zas preukázala, že až 81 percent infikovaných účastníkov testu zaznamenali zmeny v ich srdečnej frekvencii a to už 9 a pol dňa pred vypuknutím viditeľných symptómov. Prieskum robili na vzorke viac ako 5 000 účastníkov.

Ako vedci dodávajú, veľkou výhodou je, že oproti štandardnému testovaniu nosíme hodinky aj 24 hodín denne. Takže o infikovaní sa vďaka upozorneniu na displeji môžeme dozvedieť okamžite a výrazne znížiť riziko, že budeme vírus ďalej šíriť.
Podobne ako iné zdravotné postupy, aj tento len znižuje riziko neskorého identifikovania choroby. Nie je to však absolútna záruka. Základné odporúčanie ROR (umývanie rúk, odstup a rúško) je potrebné dodržiavať naďalej.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
