Dlhé trvanie zápalu pľúc spôsobeného ochorením Covid-19 predstavuje riziko.
Vedci prvýkrát systematicky analyzovali priebeh zápalu pľúc, ktorý spôsobuje koronavírus. Zatiaľ čo pri bežnom zápale pľúc sa baktérie alebo vírusy rozširujú do veľkých oblastí v pľúcach veľmi rýchlo, v prípade ochorenia Covid-19 sa zápal pľúc šíri po menších častiach a oveľa pomalšie, informuje ČT24.
Odborníci preto predpokladajú, že následky ako poškodenie samotných pľúc, mozgu, obličiek či srdca nespôsobuje intenzita zápalu, ale skôr jeho dlhé trvanie. Svoje zistenia publikovali v časopise Nature, kde postup koronavírusového zápalu pľúc prirovnali k lesným požiarom.
Tie zvyčajne fungujú tak, že sa viacero menších ohnísk postupne vyvíja a nakoniec spojí v nezastaviteľnom požiari, ktorý ničí všetko, čo mu stojí v ceste. Takto podľa vedcov funguje zápal pľúc na základe ochorenia Covid-19, pretože postupne postihuje viaceré orgány ľudského tela. Poškodzuje obličky, mozog a dokonca aj srdce.
Vedci preto konštatujú, že v analýze nedokázali identifikovať vyššiu závažnosť zápalu pľúc spôsobeným ochorením Covid-19 v porovnaní s bežnou formou. Trvalé následky preto s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje najmä schopnosť vírusu napadnúť bunky pľúc, ktorými sa následne šíri dni či týždne.