Vydať album bez možnosti koncertovať je pre mnohých slovenských raperov menej výhodné, a tak je tohtoročná nádielka projektov o čosi skromnejšia.
V slovenskom rape je zvykom vydávať hudobné projekty pred začiatkom klubovej či festivalovej sezóny, prípadne v závere roka pred Vianocami. Dôvod je prostý – mnohí si tak vytvárajú zázemie pred turné alebo maximalizujú zisky v čase nákupnej horúčky. Samozrejme, nájde sa aj množstvo výnimiek.
Vzhľadom na aktuálnu situáciu si mnohí radšej dvakrát premysleli, či sa im „oplatí“ vydávať projekty, keď môžu zapadnúť prachom ako tie, ktoré vydali aj tie najväčšie mená tesne pred pandémiou.
Albumy Kontrafaktu, Dalyba, ale aj Separa prišli kvôli pandémii o veľa pozornosti, našťastie, fanúšikovia im môžu vyjadriť náklonnosť počúvaním cez streamovacie služby.
Pre kultúrnu obec to bol ťažký rok. Napriek tomu sme sa dočkali uspokojujúceho počtu nových projektov, a to aj od interpretov a skupín, ktoré sa dlhšie o slovo neprihlásili. Opäť platí, že naše poradie je len subjektívnym názorom časti redakcie. Budeme radi, keď svoj názor vyjadríš v priestore na diskusiu aj ty.
Hodnotíme len projekty z druhej polovice roka, tie najlepšie z prvej polovice si môžeš pripomenúť v tomto článku.
10. Frayer Flexking – Stokár
Flexkingov počin je najnovší spomedzi všetkých v zozname, čo v konečnom dôsledku mohlo mať vplyv aj na hodnotenie. Služobne najmladší raper v rebríčku nám čoraz viac pripomína Tekashiho, avšak skôr vďaka jeho svetlým stránkam. Aj vďaka sérii vopred premyslených krokov dokázal v čase pandémie presvedčiť o svojich kvalitách množstvo poslucháčov, čomu obzvlášť dopomohla aj spolupráca s Rytmusom.
Ako vysvetlil Flexking aj v našom rozhovore, minimálne v zahraničí je už viac ako 20 rokov bežné, že známy interpret poukáže na mladšieho kolegu. A koniec-koncov, nerobia to pravdepodobne len tí, ktorí sa boja o svoju pozíciu.
Samotný debut síce nemá veľa chýb, na druhej strane však ani neprekvapil, aj keď nechýba hneď niekoľko svetlých momentov. Prvýkrát sme mali možnosť počuť storytelling v podaní žilinského rapera, ktorých by sme zvládli pokojne viac. Flexkingovi sa určite podarí v roku 2021 upevniť pozíciu vďaka živým koncertom, keďže je továrňou na koncertné hity.
9. Loko Loko – Tigre
Loko je druhým služobne relatívne mladým raperom, ktorému patril rok 2020. Do širšieho povedomia sa dostali spoločne s Daweedom Hustleom, s ktorým to síce nakoniec nedopadlo podľa predstáv, no aj vďaka tomu dokončil svoj vlastný projekt, ktorý je na jednej strane melodickejší, na druhej však nepostráda hĺbku.
Loko má v rámci scény veľmi špecifickú pozíciu, keďže sa prezentuje v prvom rade ako samotár, v textoch je však zároveň prísnejší ako množstvo jeho kolegov. Bude otázne, či jeho Trapforce nájde pochopenie aj u väčšieho počtu fanúšikov, ako nazbieral tento rok.
Bezpochýb mu prospela spolupráca s Pil Cm, v konečnom dôsledku má však samostatnú ligu, v ktorej sa nemusí s nikým pretekať. Bude zaujímavé sledovať, ako si poradí s koncertmi, keďže ich pred vypuknutím pandémie veľa nestihol.