Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Slovensko
3
Viktor Kniš
5. júl 2020, 8:21
Čas čítania: 5:12

Kritizovali ho, že skopíroval Travisa Scotta, napriek tomu je jedným z najlepších Slovákov. Toto je TOP 5 albumov 2020

Reprezentanti novej vlny hravo predbehli svojich starších kolegov, suverénne najviac nás však potešil projekt, ktorý je definíciou konceptuálnosti.

Viktor Kniš
5. júl 2020, 8:21
Čas čítania: 5:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Kritizovali ho, že skopíroval Travisa Scotta, napriek tomu je jedným z najlepších Slovákov. Toto je TOP 5 albumov 2020

Pred časom Rytmus v našom rozhovore povedal, že dnes to už nevníma tak, že by ešte stále vychádzali legendárne albumy. Svoje myšlienkové pochody vysvetlil aj bližšie: „Kedysi sa ľudia tešili na album a potom s ním žili dva tri roky. Kontrafakt – Navždy bol legendárny album, lebo s ním žijeme doteraz,“ povedal Rytmus v roku 2019. Či mal pravdu, je na posúdení rapového publika, s prihliadnutím na aktuálnu rýchlu dobu sa však skôr prikláňame k jeho názoru. 

 

Pravdou zostáva, že je skôr doba singlov, videosinglov a nabiehania na streamovacie platformy, ktoré otvárajú interpretom ďalšie dvere. Kratšie projekty už nemusia vydávať fyzicky, vystačia si s digitálom, ktorý nevyžaduje žiadne náklady a zároveň, v prípade úspechu, dokáže zarobiť tisícky eur. 

 

Odhliadnuc od finančnej zložky zároveň umožňujú krátke projekty autorom zachytiť za jediný rok viac štýlov, prezentovať postupné zmeny a vývoj bez toho, aby museli robiť haló okolo oficiálnych štúdioviek. 

 

 

Poďme sa pozrieť na to, ako sa roku 2020 prispôsobila domáca rapová scéna, ak ide o celistvé nosiče. Vybrali sme a zoradili 5 slovenských projektov, ktoré podľa nás stoja za vypočutie (a zakúpenie), pretože sú odrazom súčasnej doby. Legendárnosť hodnotiť nebudeme, tú totiž dokáže relevantným spôsobom odmerať len čas. 

 

Pripomíname, že ide o náš subjektívny výber, budeme radi, keď sa aj ty v komentároch podelíš s tým svojim. Nižšie nájdeš aj playlist zostavený výhradne zo skladieb z „TOP 5“ albumov, ktoré by mali byť odrazom toho najlepšieho za prvých 6 mesiacov v roku. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1625 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Outside the Wire je najsledovanejším filmom na Netflixe. Ako to dokáže taký zlý film, a prečo to škodí vkusu ľudí? (Komentár)Outside the Wire je najsledovanejším filmom na Netflixe. Ako to dokáže taký zlý film, a prečo to škodí vkusu ľudí? (Komentár)
Branislav Gröhling: Titulu sa nevzdám, na opravu školstva potrebujeme stovky miliónov eur (Rozhovor)Branislav Gröhling: Titulu sa nevzdám, na opravu školstva potrebujeme stovky miliónov eur (Rozhovor)
Pracoval ako inštalatér, dnes žije v luxuse a zarába milióny. Conor McGregor sa vypracoval z dna až na vrchol UFCPracoval ako inštalatér, dnes žije v luxuse a zarába milióny. Conor McGregor sa vypracoval z dna až na vrchol UFC
VIAC

 

5. Separ

Separ fanúšikov pred každým svojim projektom navnadí tak, aby od neho očakávali najlepší výkon v kariére. V našom rozhovore naznačil, že je to v skutočnosti práve preto, že je svoj najväčší fanúšik: „Ja som svoj najväčší fanúšik, podľa mňa to má málokto tak, že má sám seba rád tak, jak ja (smiech). Mám fakt rád svoju tvorbu,“ povedal. 

 

Platí, že na albume OG by sme zbytočne hľadali chyby, alebo detaily nedotiahnuté do úplnej dokonalosti, pokiaľ ide o hudobnú stránku. Separa stále neopúšťa kreativita. Aj pri relatívne veľkom počte skladieb na jednom projekte ich dokáže od seba navzájom odlíšiť len svojim hlasom.

 

Ak by sme mali niečo vytknúť, tak je to možno jednoduchšia predvídateľnosť v textoch. Skúsenejší poslucháči dokážu už na základe názvu či hostí predvídať, čo približne môžu očakávať. V každom prípade Separovi veľmi dobre vyšiel ťah s odkazmi na predošlé albumy.

 

 

Ak sa k Separovmu albumu OG vrátime o pár rokov, budeme vedieť, že vyšiel v roku 2020. Využíva totiž všetky dostupné prvky aktuálnej doby a ukazuje, kde je Separ po siedmych rokoch vo vrcholovom rape. 

 

Člen DMS ako jediný z top raperov vydal projekt počas pandémie, čo sa v konečnom dôsledku mohlo prejaviť aj na predajoch.Nech už dopadli akokoľvek, mimo pandémie by logicky boli vyššie.

 

Prvotný hype zároveň Separ nepodchytil živými koncertami, ktoré sú a ešte veľmi dlho budú jeho devízou, čo v konečnom dôsledku mohlo rovnako ubrať na potenciále albumu. Očakávame, že keď sa dá všetko postupne do normálu, tak si Separ ešte napraví chuť niekoľkými singlami. 

 

TOP 5: Najlepšie slovenské rapové albumy prvej polovice roka 2020
Zdroj: Separ

4. AstralKid22

Služobne najmladší raper v rebríčku je spoločne so svojim Conspiracy Flat Studio ponorený v hudbe už niekoľko rokov. Nie je tajomstvom, že v byte, kde bývajú, si postavili ešte separátnu odhlučnenú izbu, v ktorej robia hudbu. Kým si niektorí bookujú štúdiové časy, oni majú možnosť nahrávať prakticky nonstop, čo sa odráža aj na tom, že sa AstralKid22 veľmi rýchlo zlepšuje. 

 

Výhodou je, že by sme len ťažko hľadali americkú verziu mladého Astrala. Niekto by mu možno mohol vytknúť, že mu je o niečo menej rozumieť, ak je to však cieľom, asi by sme mu to nemali dávať za zlé. 

 

Projekt Love22 sa drží jednotného zvuku, ktorý autor zachytil v približne rovnakom období. Pre niektorých by zároveň mohol byť učebnicovým príkladom, ako znieť moderne a „fresh“ bez toho, aby to musel siliť.

 

 

No a ešte pre všetkých tých, ktorí zvyknú argumentovať, že kvalita rapu sa dá skryť za autotune. V prvom rade by sme mali rozlišovať aj to, ako niekto efekty na hlase používa. Aj na Slovensku totiž existuje niekoľko príkladov, ako sa to určite nerobí. 

 

 

No a v tom druhom rade sa stačí pozrieť na to, ako dopadol aktuálny #NoTuneChallenge. Člen Conspiracy Flat Studio prijal nomináciu od Separa a za pár hodín bolo hotovo. Všetkým ukázal, že nemá problém s rapom bez autotune, zároveň však vysvetľuje, že ho skôr baví práve moderný zvuk. „Vybavil som to za hodinu a môžem ísť ďalej nahrávať s efektmi tak, ako sa to má robiť v roku 2020,“ napísal AstralKid22.

 

TOP 5: Najlepšie slovenské rapové albumy prvej polovice roka 2020
Zdroj: AstralKid22

3. Fobia Kid

Síce sa Fobia Kid dočkal kritiky za údajné kopírovanie animovanej superhrdinskej identity Travisa Scotta, hravo však zvládol krízovú komunikáciu a ako správny pankáč vysmial každého, kto s nim mal problém. Niektorých mohli pomýliť aj vrkoče, snáď už dávno máme za sebou stredovek, keď budeme interpretov súdiť na základe vlasov. 

 

Na Fobikovi je cítiť snahu o hudobnú zmenu, zároveň však zachoval svoje charakteristické črty – drzosť a tvrdosť. Obzvlášť oceňujeme lyrické spracovanie niektorých skladieb, kde je cítiť, že sa na texty vyslovene zameral. Zároveň má člen Dogma Family po svojom boku ľudí, ktorí ho stále ťahajú vpred, aj keď nám je jasné, že sa nasilu nesnaží mať prehľad v tom, čo by malo byť práve moderné. 

 

 

Fobiovi bez pochýb pomohol aj nedávny konflikt s Pouličným autorom tónov, a to nielen prísunom nových fanúšikov. Nabral aj ešte vyššie sebavedomie a zároveň, aj keď nejdeme hľadať víťaza tohto sporu, ukázal, že dokáže ustáť beef s naozaj silným súperom. Upevnil tak svoje postavenie na scéne a po opätovnom rozbehu živých shows ho podľa všetkého čaká ešte väčší crowd. 

 

TOP 5: Najlepšie slovenské rapové albumy prvej polovice roka 2020
Zdroj: Fobia Kid

2. Nerieš

Podľa očakávaní Nerieš zvolili úplne iný prístup ako zvyšok ich kolegov. Miestami máme pocit, že počúvame súčasný Modern Talking, potom prekvapia punkrockovou skladbou so živou kapelou a všetko zavŕšia svojou melodickou klasikou, ktorú stále pretvárajú do aktuálnej podoby. 

 

 

Nezaostávajú ani lyricky, odhaľujú viac aj menej pozitívne momenty zo svojho života, spovedajú sa zo situácií, ktoré nezvládli a ukazujú, že sú vlastne obyčajní „zmrdi“ z ulice, ktorí celý čas robili, čo ich baví. Obaja raperi sa pri tom skvelo dopĺňajú a len ťažko si vieme predstaviť, že by rapovali samostatne. 

 

 

Potešila nás spolupráca Nerieš a Kontrafaktu. Skupiny sa rozhodli venovať listy svojim mamám, a tak vidíme spracovanie rovnakého nápadu zo štyroch rôznych perspektív, pričom ani jeden zatiaľ o svojich rodičoch takto do hĺbky nehovoril. Rytmus začína smutne, v konečnom dôsledku však všetko dobre dopadlo. Sám si uvedomuje, čo všetko musela jeho mama absolvovať. 

 

Prekvapil aj Ego, ktorý zarapoval text od svojho zosnulého kamaráta. Ten ho napísal krátko po smrti svojej mamy. Ide tak o emotívny príbeh, ktorý člen Kontrafaktu vysvetľuje aj hovoreným slovom.

 

 

TOP 5: Najlepšie slovenské rapové albumy prvej polovice roka 2020
Zdroj: Nerieš

1. Dame

Pravdepodobne nikdy sme na Slovensku nemali rapera, ktorý by bol sebestačný absolútne vo všetkom, čo sa tvorby projektu týka, ak hovoríme aj o kreatíve týkajúcej sa vizuálov. Nie je tajomstvom, že väčšina domácich raperov si nerobí ťažkú hlavu s tým, ako bude vyzerať „marketing“ k ich projektu. Pre väčšinu „práca“ končí zložením slúchadiel v štúdiu, následne už len zoženú niekoho s kamerou a vypostujú hotové veci podľa toho, kedy sa ich podarí dokončiť. 

 

 

Dameho 100RY je konceptuálnou záležitosťou v niekoľkých smeroch. Zároveň je cítiť jeho veľmi osobný prístup z každého výstupu, ktorý sa projektu týka. Hudobne sme už pri vydaní MMXV vedeli, že aj keď mal Separ pred ním niekoľkoročný náskok, dokázal ho v pokoji dobehnúť. A zároveň sa nebojíme povedať, že ho práve prítomnosť služobne staršieho kolegu v skupine naštartovala k lepším výkonom. 

 

Dame má zároveň veľký lyrický talent na zvraty, metafory a prirovnania, čo efektívne využíva aj v tomto prípade. Pokojne by sme sa zaobišli aj bez polovice hostí, keďže však Dame nerobí albumy veľmi často, chápeme jeho motiváciu. 

 

 

Prvenstvo si zaslúži aj vďaka vizuánym výstupom – najprv sme sa dočkali krátkeho dokumentárneho filmu, v ktorom Dame za 40 minút vysvetlil celý koncept albumu, aj všetky hudobné produkcie, pričom ich základ vždy pochádza z obyčajných zvukov z instagramových príbehov. Obzvlášť veľkú pozornosť si zaslúži klip k skladbe Za Vás, kde člen DMS použil spomienkové zábery svojich fanúšikov na ľudí, ktorí už nie sú medzi nami. 

 

TOP 5: Najlepšie slovenské rapové albumy prvej polovice roka 2020
Zdroj: Dame

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: separ, dame
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.