Zaži s rodinou atmosféru Vianoc z minulosti. Inšpirujte sa videom a vyrobte si tradičné ozdoby na stromček.
Vplyvom pandémie je celý tento rok odlišný. Doslova nás prinútil vrátiť sa k hodnotám, na ktoré sme možno zabudli. Všade sa neustále hovorí o tom, aký rýchly život žijeme, no až teraz, keď vyplávali na povrch tie naozaj dôležité hodnoty, sme si to mohli uvedomiť. V tomto duchu budú pre mnohých iné aj Vianoce. Pripomenieme si, že to nie je len o hŕbe darčekov pod stromčekom, ale naozaj o tom, že sme sa všetci v zdraví zišli za jedným stolom. Spolu s TATRATEA ti prinášame niekoľko tipov, ako si môžete doma užiť atmosféru Vianoc po starom.
Spolu s dobou sa menia aj Vianoce. Tie kedysi neboli o darčekoch a prejedaní sa. Práve naopak, boli zväčša skromné, no o to viac si ich ľudia užívali. TATRATEA nadväzuje na svoju dvojročnú folklórnu kampaň a uzatvára ju videami, kde ukazuje, ako sa kedysi zdobil vianočný stromček či ako prebiehala štedrovečerná večera. Inšpirujte sa nimi aj u vás doma, odložte na chvíľu mobily a počítače, pustite si koledy a vytvorte niečo spoločné. Pustite sa do výroby tradičných ozdôb a užite si kreatívnu chvíľu, ktorá bude zároveň skvelou psychohygienou.
Stromček visel zo stropu
Keďže v malých chyžiach nebolo veľa miesta nazvyš, vianočné stromčeky boli zväčša zavesené zo stropu. Naši predkovia ho zvykli umiestňovať do centrálnej izby, ktorá bola kuchyňou, halou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou zároveň. Stromček sa ozdoboval podomácky vyrobenými ozdobami. Vysušilo sa jabĺčko, ozdobilo sa klinčekmi, vešali sa ozdobené medovníky, ozdoby vystrihnuté z papiera či kocka cukru v alobale. Vyskúšajte si výrobu takýchto ozdôb aj vy doma. A možno je to u vás už dávno tradíciou, pokojne sa nám pochváľ v komentároch.
Vianočná večera bola bez kapra
Vianoce sú čarovné v tom, že sú o tom istom, no zároveň sa odlišujú dom od domu. Niekto večeria kapustnicu, iní majú šošovicovú polievku. Vianočná večera je pravdepodobne tradíciou, ktorá naozaj pretrváva roky a generácie ju dodržujú v rovnakej podobe, hoci malé zmeny predsa len rokmi nastali. Kedysi sa polievky líšili nielen podľa regiónu ale aj vierovyznania. Zatiaľ čo katolíci nesmeli pred polnocou jesť mäso, evanjelici mohli. Regionálne rozdiely boli v plodinách, okrem kapustnice sa na Slovensku varila šošovica, fazuľa či bôb. A to dodnes zostalo.
Vyprážaného kapra na sviatočnom stole možno vnímaš ako klasiku, no stal sa súčasťou štedrej večere len nedávno. Kedysi boli vrcholom štedrej večere väčšinou múčne pokrmy, pirohy, opekance ktoré nazývali ľudia podľa regiónov rozlične alebo tiež rezance. Chodov bolo veľa, jedla nebolo nazvyš a tak sa aj jabĺčko či oblátka s medom považovala za samostatný chod. Nesmel chýbať ani prípitok, čím bolo kedysi napríklad aj hriate. Štedrovečerný stôl bol spojený s mnohými zvykmi a rituálmi. Asi najznámejšími boli peniaze ukryté v rohoch stola pod obrusom alebo nohy stola spojené železnou reťazou, ktoré mali držať rodinu pohromade celý rok.
Vianočné tradície sa netýkajú iba zdobenia stromčeka a štedrej večere. Niekto si rozbaľuje darčeky pred večerou, iní zas až na druhý deň ráno. Niekto chodí dávať oblátku zvieratkám, ďalší si zaspievajú spolu koledy, alebo idú na polnočnú omšu. Mnohé tradície tento rok však začínajú naberať nový rozmer. Tieto Vianoce si pripomenieme, že zdravie a rodina pokope je naozaj to najdôležitejšie. Určite bude mnohých z nás najkrajším darčekom, stretnutie s ľuďmi, ktorých sme dlhšie nevideli. Iskričky v očiach budeme mať z ich prítomnosti a nie drahých darčekov, keďže to je naozaj podstatné a dôležité.