Môže za to viacero faktorov, experti sa však zhodujú, že jedným z nich je aj kultúra, v ktorej je menštruácia stále tabu.
Škótsko v stredu ako prvé na svete rozhodlo, že menštruačné potreby budú na verejných miestach dostupné zadarmo. Popri tom sa začalo hovoriť aj o téme, ktorá s menštruáciou úzko súvisí: tzv. menštruačná dovolenka.
Voľné dni, ktoré by mohli ženy s bolestivou či náročnou menštruáciou využiť, sú v niektorých krajinách síce bežné už desaťročia, no počet žien, ktoré toto voľno dnes aj využíva, stále klesá.
Môže za to viacero faktorov: v niektorých prípadoch totiž ide o neplatenú dovolenku, nie všetky ženy o tejto možnosti vedia a navyše, menštruácia je v tamojšej kultúre stále tabu, vysvetľuje CNN.
Ktoré krajiny dávajú ženám možnosť ostať počas menštruácie doma?
V Japonsku majú ženy nárok na extra voľno od roku 1947. Zákon mal ženy počas bolestivých dní chrániť pred náročnou fyzickou prácou a nevhodnými hygienickými podmienkami. Menštruačnú dovolenku si ženy môžu vziať v prípade, že majú „výnimočne ťažký“ priebeh menštruácie.
Dysmenorea, teda výnimočne silná bolesť pri menštruácii, ktorá ovplyvňuje bežné denné aktivity, je pomerne frekventovaná porucha. Podľa odhadov ňou trpí viac ako polovica žien. Nie je však dostatočne často diagnostikovaná.
Voľno počas menštruácie v Japonsku spočiatku využívala viac ako štvrtina žien. Prieskum z roku 2017 však odhalil, že dnes ho využíva len 0,9 % žien. Podľa Yumiko Murakami, šéfky tokijskej pobočky OECD, za to môže najmä to, že ženy o tejto možnosti nevedia, navyše sa za menštruáciu aj hanbia.
View this post on Instagram
Južná Kórea má tiež zákon o "menštruačnom voľne". Prijala ho ešte v roku 1953, no počet žien, ktoré ho využívajú klesá aj tam.