Vedci nový orgán nazvali tubariálne žľazy.
Vedci z holandského onkologického inštitútu objavili úplne nový ľudský orgán, o ktorom doposiaľ nik ani netušil. Ide o sadu slinných žliaz umiestnených hlboko v hornej časti nosohltanu. Ide prevažne o slizničné žľazy s viacerými odtokovými kanálikmi.
Ako informuje Live Science, novobjavený orgán má v priemere dĺžku až 3,9 centimetra a úlohou týchto žliaz je s najväčšou pravdepodobnosťou zvlhčovať horné hrdlo za nosom a ústami. Vedci výskum zverejnili v časopise Radiotherapy and Oncology.
K objavu vraj prišli úplnou náhodou. Išlo o výskum pacientov s rakovinou prostaty, na ktorý použili okrem iného CT snímky a pozitrónovú emisnú tomografiu a počítačovú tomografiu so skenmi membránových antigénov špecifických pre prostatu, pričom prišli na to, že ide efektívny spôsob sledovania šírenia rakoviny prostaty v tele.
Do ľudského tela zaviedli glukózu označenú rádioaktívnymi izotopmi, čo im malo pomôcť objaviť výskyt nádorov. Vedci a doktori však okrem toho na snímkach objavili aj slinné žľazy, konkrétne štvrtý pár v hlavách pacientov. Doposiaľ vedci pracovali s teóriou, že v ľudskom tele sa nachádzajú len tri páry slinných žliaz: príušné, podjazykové a podsánkové. Nový orgán pomenovali tubariálne žľazy.
Napokon sa ukázalo, že tento jav nebol ojedinelý, ale vyskytol sa u všetkých 100 skenovaných pacientov vyšetrených pomocou pozitrónovej emisnej tomografie. Zhodli sa, že nejde len o nejakú anomáliu, ale úplne nový ľudský orgán.
„Doposiaľ sme vedeli, že jediné slinné alebo slizničné žľazy v nazofaryngu sú mikroskopicky malé a až 1 000 je rovnomerne rozložených po celej sliznici. Predstavte si teda naše prekvapenie, keď sme ich našli,“ napísal autor štúdie a radiačný onkológ Wouter Vogel.