Liek, ktorý podávajú dlhodobo aj slovenským pacientom v domienke, že má účinok aj na dĺžku hospitalizácie, pravdepodobne nefunguje.
Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že podávanie lieku Remdesivir pacientom s Covid-19 nemá žiadny vplyv na to, akú majú šancu na prežitie, prípadne, ako dlho budú hospitalizovaní v prípade ľahších priebehov.
O štúdii informuje CNN, pôvodne na ňu upozornil denník Financial Times. Samotní americkí výrobcovia lieku pôvodne vyvíjaného ako antimalarikum tvrdia, že súčasné výsledky klinických testov nie sú v súlade s predchádzajúcimi výsledkami.
Na Slovensku podali prvýkrát Remdesivir ešte v júli a používajú ho do dnešného dňa, viacerí lekári pritom tvrdia, že mal na zdravotný stav pacientov aj v kritických prípadoch pozitívny účinok. Ešte pred týždňom uzavrela Európska komisia dohodu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead na kúpu 500-tisíc dávok lieku, ktorý by následne mala distribuovať do krajín EÚ vrátane Slovenska.
„Štúdia, ktorá sa uskutočnla v 30 krajinách, sa zameriavala na vplyv liečby a ďalších úmrtí pacientov, na nutnosť zavedenia pľúcnej ventilácie a na dĺžku hospitalizácie pacientov,“ uviedla WHO s tým, že na štúdii pracovali 6 mesiacov a do úvahy zobrali výsledky približne 11-tisíc pacientov.
Kompletné výsledky budú autori štúdie zverejňovať v špecializovanom časopise, v súčasnosti je však zatiaľ záver výskumu vo fáze revízie pred publikovaním.