Zoznam vecí, ktoré by ti namli chýbať, ak sa snažíš minimalizovať odpad vo svojom živote.
Je dosť možné, že v boji proti zbytočným plastom a odpadu si začal v obchode odmietať plastové tašky a dokonca si nosíš svoje vlastné aj spolu s vreckami na ovocie a zeleninu. Vždy, keď ideš z domu si nosíš svoju vlastnú fľašku s vodou a dokonca si si dokúpil hrnček na kávu alebo čaj. Jednoznačne ide o jednoduché, a účinné kroky, ako znížiť množstvo odpadu, ktoré produkuješ. Len tak ďalej!
Teraz si hovoríš, že čo ďalej? Kam by som sa mohol posunúť a akú ekologickú náhradu by som mohol aplikovať do svojho života, bez toho, aby ma to extrémne obmedzovalo? Pripravili sme pre teba zoznam deviatich zerowaste pomôcok, ktorých používanie môže vyzerať namáhavo, ale v konečnom dôsledku je možné, že na ne nedáš dopustiť.
View this post on Instagram
- Čo je to včelobal.
- Koľko jednorazových holiacich strojčekov sa spotrebuje za rok len v USA.
- S akou tekvicou si môžeš umývať telo.
- Predstavíme ti zubnú kefku z bambusu.
- Dozvieš sa, čo je menštruačný kalíšok.
- Ako sa používa tuhý šampón.
1. Voskový obrúsok
Bavlnený obal zo zmesi včelieho vosku, jojobového oleja a živice dokáže byť dobrým pomocníkom v domácnosti, na cestách, či v každodennom živote. Na Slovensku ho nazývame včelobal. Jeho primárne využitie je v kuchyni, ako náhrada potravinárskej fólie. Môžeš do neho baliť jedlo, nádoby alebo vytvarovať obal na desiatu. Je znovupoužívateľný, keďže ho stačí umyť pod tečúcou vodou s trochou saponátu.
Zloženie voskového obalu zaručuje, že je antibakteriálny a dokonca udržiava potraviny dlhšie čerstvé. S týmto produktom môžeš aj experimentovať a využiť ho mimo kuchyne, napríklad ako obal na tvoj tuhý šampón počas cestovania.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
2. Holiaci strojček
Obyvatelia USA samotní spotrebujú 2 miliardy jednorazových holiacich strojčekov ročne. Ide o obrovské množstvo hygienických pomôcok, ktoré sa dajú ľahko nahradiť klasickým holiacim strojčekom, aký pravdepodobne používal aj tvoj starý otec. Kovový holiaci strojček môže pôsobiť nebezpečne aj pre svoj mohutný vzhľad. Opak je ale pravdou a ide o perfektnú ekologickú pomôcku, ktorú by si si mal zadovážiť, ak si chceš uľahčiť život a odľahčiť Zem o veľké množstvo plastového odpadu. Stačí v ňom meniť kovové žiletky.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
3. Lufa
Lufa je rastlina, ktorá pochádza z Indie a Vietnamu. Najviac ju používajú v Číne. Táto zaujímavá plodina rastie pri zemi podobne ako cukina, ktorú môže nápadne pripomínať. Lufa je jedným z druhov uhorky a podobne aj chutí. Ak však zrelá lufa uschne, má aj iné využitie. Vznikne z nej vláknitá suchá špongia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa používa lufa.
- Koľko ti, pri správnej údržbe, vydrží menštruačný kalíšok.
- Aký je to tuhý deodorant.
- Ako správne používať tuhý deodorant.
- Aký je rozdiel medzi klasickou a bambusovou zubnou kefkou.