
LG Wing je najzaujímavejší smartfón dneška. A prekvapujúco aj pomerne praktický
Dvojicu displejov môžeš použiť na kopec aplikácií alebo aj ako držiak kamery.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Spoločnosť LG oficiálne predstavila svoj najnevšednejší smartfón. LG Wing je unikát nielen v portfóliu značky, ale medzi všetkými smartfónmi. Je vybavený otočným displejom, pod ktorým je druhá obrazovka. Na prvý pohľad možno nezmysel má kopec praktických využití.

Výrobcovia mobilov už použili takmer všetky svoje esá a prísť s niečím novým je veľmi komplikované. Aj preto sa začínajú objavovať kúsky s ohybným displejom ako Samsung Galaxy Fold 2 alebo Motorola Razr 5G.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1626 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMIní to skúšajú s dvomi samostatnými, hoci spojenými displejmi – nový Microsoft Surface Duo. Aj LG šlo podobnou cestou už minulý rok pri modeloch G8X ThinQ Dual Screen a neskôr V60 Dual Screen, ale bez úspechu.

LG Wing je už ale z úplne inej sorty. Tiež je jeho hlavným mottom multitasking, hoci realizovaný veľmi špecificky. Oproti iným mobilom s ohybným alebo duálnym displejom má veľkú výhodu – v základnej forme je to úplne štandardný smartfón. Má 6,8-palcovú P-Oled obrazovku s pomerom strán 20,5:9. Len je trochu hrubší s 10,9 mm a ťažší (260g).
Okolo celej obrazovky je takmer nejestvujúci rámik a dokonca chýba výrez pre prednú kameru. Tá sa vysúva z hornej hrany. Má 32 Mpix s clonou f/1.9. Vzadu je trojica fotoaparátov. Hlavný 64 Mpix s optickou stabilizáciou, 13 Mpix ultraširokouhlý a úplne hore 12 Mpix tiež ultraširokouhlý, ale s veľkými pixelmi. Nechýba slot pre SIM a microSD kartu, 8 GB operačnej a 128 alebo 256 GB internej pamäte, stereo reproduktory... jednoducho, bežne vyzerajúci moderný smartfón.

Ale potom stačí jeme palcom zatlačiť na kraj obrazovky, tá sa otočí okolo osi o 90 stupňov a odhalí druhý displej na spodnej časti. Je tiež typu Oled s uhlopriečkou 3,9 palca a rozlíšením 1 240 x 1 080 bodov. O rotáciu sa stará podľa výrobcu veľmi prepracovaný a odolný mechanizmus. V ruke potom zrazu máš akési smartfónové „T“.
Základnou filozofiou LG Wing je nechať hlavnú obrazovku využiť naplno bez rušivých elementov a všetky doplnkové informácie, ovládacie prvky alebo klávesnicu presunúť na sekundárny displej. A podľa prvých informácií to vôbec nevyzerá zle. LG si na to dalo pozor a dvojitý displej má kopec rôznych využití.
V prvom rade sa v tomto režime mobil dá použiť ako grip fotoaparátu a zároveň gimbal s pokročilou stabilizáciou obrazu. Na sekundárnom displeji sú rozšírené ovládacie prvky s rôznymi funkciami ako sledovanie objektu alebo nahrávanie súčasne prednou aj zadnou kamerou.

Podobne pri YouTube je na hlavnom displeji video a na spodnom všetky ovládacie prvky. Dvojica obrazoviek mení využitie aj pri iných orientáciách držania. Napríklad, pri navigácii je hlavný displej na výšku a ten druhý na pravej strane zobrazuje playlist zo Spotify.
Alebo v hre Asphalt je mobil hore nohami – na hlavnej obrazovke je samotná hra a hore na menšom displeji mapa trate. Takto optimalizovaných aplikácií má pribúdať.
V neposlednom rade sa, samozrejme, dá na každej obrazovke spustiť akákoľvek aplikácia. Na jednom okne Netflix a na druhom okno s konverzáciou Messengera, kde o filme debatuješ s kolegom. Alebo na jednej obrazovke aplikácia internet bankingu a na druhej kalkulačka.
Skeptickí sme pri výdrži. LG Wing má 4 000 mAh batériu, čo pri plnom využití dvoch displejov nemusí stačiť na celodennú výdrž. Na druhú stranu, mobil poháňa menej energeticky náročný Snapdragon 765G s podporou 5G.

Obavu máme aj z odolnosti, hlavne, ak sa medzi displeje dostane nejaká pevná nečistota. Pri rotovaní hlavnej obrazovky by sa tá spodná mohla poškrabať.
LG ale prekvapilo a Wing má IP54, takže zvláda ošpliechanie a dokonca aj certifikát odolnosti proti nárazu MIL STD-810G. Všetko sa upresní po prvých reálnych recenziách v najbližších týždňoch.

LG Wing najprv mieri na domáci kórejský trh, postupne sa ale dostane aj na americký a do vybraných európskych krajín. Zatiaľ nie je známe, či medzi nimi bude aj Slovensko. Rovnako je zatiaľ neznáma cena, šepká sa o v prepočte 1 000 dolároch bez dane. Náš odhad je niečo medzi 900 a 1 100 eurami.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.