Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Niektoré fotografie majú úplne odlišné pozadie, než by sa na prvý pohľad zdalo.
Po prvom článku o desiatich historických fotografiách sme si pre teba pripravili pokračovanie. V ňom sme sa opäť zamerali na zábery z 20. storočia, ktoré zobrazujú výnimočné príbehy.
Vo výbere nájdeš snímky z prvej svetovej vojny, brutálne lynčovanie ľudí v USA či formovanie ľudských lebiek, ktoré tvarom pripomínajú fiktívne predstavy o hlavách mimozemšťanov. Dozvieš sa tiež, ako sa Afroameričan v Hitlerovej ríši skamarátil s Nemcom a uvidíš, že aj samovražda môže byť svojím spôsobom krásna.
Ako vojaka Adolfa Hitlera ovplyvnila prvá svetová vojna
O tom, ako počas vojny nakladali so zvieratami, ktoré umierali v miliónoch
Prečo sa americká prohibícia ukázala ako hrozný experiment
Akým spôsobom si ľudia predlžovali svoju lebku
Ako dav agresívnych ľudí umučil a obesil dvoch Afroameričanov
Mladý Adolf Hitler (1914-1918)
Adolf Hitler úplne vpravo Zdroj: Bundesarchiv/Wikimedia
Väčšina fotografií zo života diktátora Adolfa Hitlera pochádza z jeho obdobia vlády nad nacistickým Nemeckom. Nájdu sa však aj také, na ktorých pózuje stále ako jeden z radových vojakov z prvej svetovej vojny. Na tejto fotografii sedí s vojakmi z Bavorského rezervného pešieho pluku 16 a so psom Fuchslom, ktorý mal patriť Hitlerovi.
Snímku vyhotovili medzi rokmi 1914 až 1918, pričom viaceré zdroje uvádzajú odlišný rok. Hitler sa na ňom ako jediný z mužov neusmieva. Vraj ho totiž hnevalo, že sú ubytovaní v priestoroch, v ktorom je množstvo myší. Išlo však o neporovnateľne menší hnev oproti tomu, čo cítil na konci vojny.
Záver prvej svetovej vojny v hlave Adolfa Hitlera priamo smeroval k vytvoreniu Tretej ríše. Keď sa s ostatnými vojakmi v nemocnici v roku 1918 dozvedel, že Nemecko prehralo, nedokázal to prijať. Táto skutočnosť ovplyvnila jeho zmýšľanie a budúcnosť. „Domov som si priniesol svoje skúsenosti z frontu, z ktorých som vybudoval moju národno-socialistickú komunitu,“ cituje jeho slová History.
Zvieratá slúžiace vo vojne (1916)
1. svetová vojna Zdroj: Historical Images/Facebook/neznámy autor
Ešte na chvíľu zostaneme pri prvej svetovej vojne. Ak sa zaujímaš o históriu, určite si počul o tom, že počas nej bojujúce strany využívali aj chemické zbrane. Na archívnych fotografiách preto môžeme nájsť vojakov, ktorí na sebe majú plynové masky. Počas bojov ale armáda využívala aj zvieratá.
Keďže sa ohrozenie jedovatým plynom týkalo aj ich, museli sa podobne ako ľudia chrániť špeciálnymi maskami. Podľa Haagskeho dohovoru z roku 1899 a 1907 bolo používanie bojových jedovatých plynov zakázané, píše Brittanica. Napriek tomu práve chemické zbrane pripravili v rokoch 1914-1918 o život mnohé zvieratá a ľudí.
Podľa odhadov v prvej svetovej vojne len na strane Británie zahynulo 484 143 koní, mulíc, tiav či býkov, uvádza The Guardian. Celkovo v bojoch podľa The Mirror na oboch stranách konfliktu padlo milión psov a osem miliónov koní, mulíc, somárov a ďalších zvierat.
Prohibícia v USA sa rozhodne nevydarila (1921)
Vylievanie alkoholu Zdroj: Library of Congress/Wikimedia/neznámy autor
S pojmom americkej prohibície sa každému spájajú svojím spôsobom priam tragické fotografie mužov a žien, ktorí vylievajú zo sudov alkohol. Podobnú situáciu sledujeme aj na fotografii z roku 1921, na ktorej podľa portálu Syracuse zástupca policajného komisára v New Yorku pozoruje raziu v jednom z miestnych barov. Ako môžeš vidieť, po policajnej akcii skončil alkohol v kanáli.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Čo sa dozvieš po odomknutí?
Ako sa Afroameričan z čias Adolfa Hitlera skamarátil s Nemcom, s ktorým si dopisoval až do smrti
O esteticky prívetivej samovražde
Ako vyzerala vražda politika v priamom prenose
Kto bola žena, ktorá na slávnej fotke udrela kabelkou neonacistu
Ako vyzerala záchrana života očami fotografa, ktorý získal Pullitzerovu cenu