
Európsky súd pre ľudské práva dal za pravdu Rómom z Moldavy, ktorých policajti brutálne zbili. Dostanú odškodné 20-tisíc eur
Ešte v júni 2013 v Moldave nad Bodvou desiatky policajtov brutálne zaútočili na niekoľko Rómov.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Európsky súd pre ľudské práva dnes zverejnil rozhodnutie, podľa ktorého útok na Rómov z júna 2013 aj následný proces vystavil dotknuté osoby z Moldavy nad Bodvou neľudskému zaobchádzaniu. Konečný rozsudok je pre štát záväzný a z rozpočtu bude musieť dvom Rómom vyplatiť po 20-tisíc eur a ďalších 6500 eur zaplatí, aby pokryl právne a administratívne náklady.
Európsky súd taktiež konštatuje, že slovenské orgány nikdy nezdôvodnili, prečo agresívny zásah v rómskej osade vykonali, informuje denník SME. Problémom mala byť tiež odfláknutá práca vyšetrovateľov v úvodnej fáze, keďže s výsluchmi Rómov začali až po približne pol roku od zásahu. Od zbitých Moldavčanov chceli, aby po dlhých mesiacoch identifikovali konkrétnych policajtov.
Čakať sa bude aj na ďalší rozsudok Európskeho súdu kvôli rovnakej bitke. Za ďalších 5 fyzicky napadnutých Rómov podalo sťažnosť Európske centrum pre práva Rómov v marci 2018. Kým policajtov oslobodili, 5 Rómov čelí obžalobe za krivé výpovede a krivé obviňovanie.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1603 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
V čase brutálneho zásahu 63 policajtov v Moldave nad Bodvou bol policajným prezidentom Tibor Gašpar a ministrom vnútra Robert Kaliňák.
Policajnej razii v rómskej osade predchádzala zábava z 15. júna 2013, po ktorej následne niekto privolal hliadku. Deti vraj do áut hádzali kamene a policajti nakoniec odviedli na stanicu dvoch ľudí. O štyri dni na to nabehlo do osady 63 policajtov, ktorý podľa denníka SME bez akéhokoľvek povolenia a dôvodu začali biť Rómov a ničiť im nábytok aj mobilné telefóny. Polícia argumentovala, že išlo o pátraciu akciu. Na začiatku júla 2013 okomentoval vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar zásah ako úspešný a skonštatoval, že týmto spôsobom „polícia získala rešpekt.“ SME poukazuje na to, že žiadnu z hľadaných osôb pritom nevypátrali.
V auguste rovnakého roku inšpekcia ministerstva vnútra uzavrela prešetrovanie akcie a konštatovala, že policajti postupovali správne a v zmysle zákona. Vyšetrovanie sa začalo až v roku 2014.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
