
Policajt, manžel a otec, ktorý znásilnil zhruba 50 žien. Mnohé z nich aj s partnermi zavraždil (Recenzia)
Oplatí sa vidieť túto novinku od HBO?
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Každý sériový vrah má svoj príbeh, svoju vývojovú cestu, a žiaden sa ním nestal len tak zo dňa na deň. V júni tohto roku odsúdili v USA sériového násilníka a vraha Josepha Jamesa DeAngela na doživotie. Nešlo pritom o žiadneho „nováčika v odbore“, ale o páchateľa, ktorý ničil ľudské životy už od polovice 70. rokov. Vyšetrovatelia sa však k jeho pravej identite prekopali až nedávno, a to vďaka testom DNA.
V rokoch 1976 až 1986 Kaliforniu terorizovali zločinci s prezývkami East Bay/Area Rapist, Visalia Ransacker, Original Night Stalker a Diamond Knot Killer. V skutočnosti však išlo jednu a tú istú osobu – Josepha Jamesa DeAngela, ktorého spisovateľka Michelle McNamara pomenovala ako Golden State Killer. O tom, ako ju tento prípad pohltil natoľko, že sa vydala po stopách brutálneho zločinca, napísala knihu I'll Be Gone in the Dark, podľa ktorej HBO natočilo rovnomenný seriál.

I'll Be Gone in the Dark nie je typickým krimi-seriálom, v ktorom sledujeme život vraha od jeho narodenia, cez problematické detstvo a vraždenie v dospelom veku, až po jeho dolapenie a odsúdenie. Príde síce aj k tomu, no dokument z veľkej časti vychádza z knižnej predlohy, do ktorej musela Michelle McNamara na žiadosť vydavateľa zakomponovať aj svoj osobný život.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1638 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
V prvom rade preto sledujeme spisovateľku McNamaru a jej vzťahy s rodinou, psychické ťažkosti a lov vraha, ktorý hraničí so závislosťou. Okrem toho sa dokumentaristi vydávajú na miesta činu a vysvetľujú, kde presne Golden State Killer znásilňoval i vraždil, a aký mal modus operandi. Najzaujímavejšou zložkou seriálu sú však napínavé autentické výpovede preživších obetí a rodinných príslušníkov vraha.

Vidieť dospelé ženy, ktoré sa museli vyrovnať s tým, že ich niekto znásilnil, čím v ich živote zanechal obrovskú jazvu, je skutočne mrazivé. Pozorujeme, ako obete bojovali s posttraumatickým stresom, no napriek tomu žili ďalej svoj život, založili si vlastné rodiny a snažili sa na všetko zabudnúť.
Pozoruhodná je aj výpoveď dlhoročného partnera jednej zo ženských obetí, ktorému páchateľ na chrbát položil riad (išlo mimochodom o typickú praktiku Golden State Killera) a vyhrážal sa mu, že ak bude počuť, že sa pohol, zabije jeho ženu. Už len na pohľade tohot muža vidno, ako veľmi ho do dnešného trápi, že svoju milovanú nedokázal pred touto beštiou ochrániť.

Ďalšie výpovede sa týkajú členov rodiny Josepha DeAngela, ktorí na neho spomínali ako na milého človeka a skutočnosť, že vraždil a znásilňoval ich absolútne šokovala. Veľkú časť dokumentu tvoria pasáže týkajúce sa spisovateľky Michelle McNamary, a k interview s rodinou vraha sa divák dostane až na konci.
K častiam o spisovateľke môžem povedať len toľko, že pokiaľ ťa jej obyčajný ľudský príbeh nezaujme v prvých dvoch epizódach, v ďalších budeš mať chuť tieto pasáže pretočiť. Určite to ale nerob, pretože filmári veľakrát nevhodne skáču medzi McNamarou, príbehom vraha a výpoveďami ľudí, takže by si veľmi ľahko mohol prísť o dôležitú časť deja.
Kvalita jednotlivých epizód, ktoré považujem za priemerné až nadpriemerné, sa vyvíja práve od toho, koľko času tvorcovia venujú spisovateľke. Čím o nej počujeme menej, tým lepšie.

Za najlepšiu epizódu by som rozhodne označil šiestu, a teda záverečnú časť, v ktorej cítiť obrovský emotívny náboj. Po dlhom pátraní sa vyšetrovatelia dostanú k vrahovi, obete Golden State Killera si vypočujú verdikt a diváci sa dozvedia aj to, ako sa Joseph DeAngelo správal v súkromí.
Členovia jeho rodiny sa divákom dokonca zveria s hrozivými zážitkami z detstva usmievavého „strýka Joea“. Práve tie v ňom mohli podnietiť vznik beštie, ktorou sa neskôr stal. Doma ale vraj pôsobil ako milý muž, čo je priam neuveriteľné v kontraste s tým, akých brutálnych činov sa dopustil. DeAngelo bol pritom policajtom, manželom, otcom a starým otcom.
Vieš si predstaviť ten pocit, keď zistíš, že tvoj príbuzný, ktorého dobre poznáš znásilňoval a vraždil? Niečo podobného asi nepochopí nikto, kým to nezažije na vlastnej koži, a o to viac sú spovede z takýchto zážitkov odpudzujúce a zároveň mimoriadne fascinujúce.

6 epizód I'll Be Gone in the Dark by mali tvorcovia poriadne prestrihať. Keby osobný život autorky McNamary rozoberali naozaj iba v skratke (predsa len, čo „zniesol papier“, nemusí byť vhodné aj pre seriálovú verziu), je možné, že by mal dokument iba 3 či 4 časti, ale stál by skutočne za to, a každému milovníkovi krimi by som ho mohol odporučiť.
Takto však môžem s prižmúrením oka udeliť „iba“ sedem bodov z desiatich. A mrzí ma to. Dokument obsahuje toľko skvelých pasáží, pre ktoré sa ho oplatí pozrieť, a zároveň množstvo úplne nadbytočných scén. Večná škoda.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.