Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
29. júna 2020, 15:31
Čas čítania 0:58
Tina Hamarova

Americký štát Mississippi ide meniť vlajku. Chce z nej odstrániť znak Konfederácie

NEWS BLACK LIVES MATTER USA
Uložiť Uložené

Vlajka Konfederácie spájala štáty USA, ktoré počas americkej občianskej vojny v 19. storočí bojovali za zachovanie otroctva.

Americký štát Mississippi ide meniť vlajku. Obe komory parlamentu schválili odstránenie symbolu Konfederácie zo štátnej vlajky. Tento symbol používali vlajky, ktoré počas americkej občianskej vojny v druhej polovici 19. storočia bojovali za zachovanie otroctva.

Podľa CNN aj republikánsky guvernér Tate Reeves už avizoval, že zákon podpíše. 9-členná komisia má navrhnúť novú vlajku bez symbolu konfederácie, ale s heslom „In God We Trust“ (V Boha, v ktorého veríme). Obyvatelia Mississippi o nej budú následne hlasovať.

Jeden z členov Snemovne reprezentantov Jeramey Anderson označil toto rozhodnutie za historický moment. „Ďakujem tým, ktorí so zmenou začali ešte pred nami, ktorí s odvahou a odhodlaním pomáhali zrovnoprávňovať všetkých obyvateľov až do tohto okamihu,“ vyhlásil na Twitteri. „Je to nádherný moment jednoty.“

Mississippi bolo posledným štátom americkej Únie, ktorý ešte používal vo svojej vlajke znak Konfederácie. Novú vlajku by si mali schváliť 3. novembra súčasne s prezidentskými voľbami. Ak nový návrh odmietnu, štát bude bez vlajky až do schválenia iného návrhu.

Hlasovanie o novej vlajke je ďalším dôsledkom úmrtia neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom 25. mája v Minneapolise. V Spojených štátoch vyvolala jeho vražda masové protesty, niektoré násilné, vrátanie ničenia sôch bývalých veliteľov Konfederácie.

Odporúčané
Mestá v USA sa zmietajú v protestoch. George Floyd nebol prvým Afroameričanom, ktorý zomrel po neprimeranom zákroku polície Mestá v USA sa zmietajú v protestoch. George Floyd nebol prvým Afroameričanom, ktorý zomrel po neprimeranom zákroku polície 29. mája 2020, 9:16
Domov
Zdieľať
Diskusia