Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 4. 7. 2020 meniny má Prokop

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
1
Matej Krajčovič
27. jún 2020, 14:08
Čas čítania: 4:36
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Epidemiologička varuje: Ak nič neurobíme, koronavírus sa na Slovensku začne opäť šíriť

Podľa odborníkov je nutné testy cieliť hlavne na ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

Matej Krajčovič
27. jún 2020, 14:08
Čas čítania: 4:36
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Aktuálna situácia okolo koronavírusu v Európe a ,samozrejme, aj u nás na Slovensku, môže byť poriadne zložitá a neprehľadná. 

 

Na konci marca 2020 sme sa báli, že naše nemocnice pod návalom pacientov s horúčkami a dýchacími problémami skolabujú rovnako ako tie v Taliansku či Španielsku. Odhad Inštitútu zdravotnej politiky hovoril, že na začiatku júla by malo byť nakazených 170-tisíc Slovákov. Dnes (27. 6.), teda len pár dní pred týmto obávaným dátumom, vykazujeme za celý čas pandémie iba 1 657 pozitívnych testov

 

Zahraničný inštitút IHME zas našej krajine predpovedal 251 úmrtí na COVID-19. Realitou je zatiaľ 28 a posledné sme zaznamenali ešte 15. mája, teda pred mesiacom a pol. 

 

CORONAVIRUS CHART

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo treba hľadať za opätovným nárastom počtu nakazených na Slovensku
 • Ako úrady vysvetľujú extrémne nízke počty testov z posledného týždňa
 • Ako je na tom Slovensko v porovnaní s Českom alebo Rakúskom
 • Čo môže Slovensko robiť, ak by sa nám situácia opäť vymkla spod kontroly
 • Aký má na aktuálnu situáciu názor epidemiologička

 

Nosenie rúšok a tvrdé opatrenia prišli dostatočne včas a vírus sa aj za cenu drastických dopadov na ekonomiku podarilo utlmiť. Dnes sme obchody znovu otvorili, cestovať opäť môžeš aj do zahraničia a rúška zostávajú povinné len v interiéroch budov.

 

V posledných dňoch sa však situácia zhoršuje. Nové prípady pribúdajú v dvojciferných množstvách. O druhej vlne sa hovorí v Číne, USA a minimálne po varovných slovách dvojice epidemiológov Alexandry Bražinovej a Martina Pavelku aj na Slovensku. 

 

18, 23, 13, 14 nových prípadov. Prichádza druhá vlna?

V priebehu júna sme sa mohli tešiť z viacerých dní, kedy nepribudol ani jeden nový pozitívne testovaný pacient. Tento týždeň je však situácia iná a prírastky sú dvojciferné, čo môže vyvolávať obavy z opätovného rozmachu pandémie.

 

Detailnejší pohľad na štatistiky by nás nateraz mohol ukľudniť. V stredu pribudlo 23 prípadov, lenže ak si odmyslíš 11 pozitívnych z okresu Čadca, zostanú ti tri v celom Bratislavskom okrese, 2 v Humennom alebo Spišskej Novej Vsi a všetky ďalšie lokality už hlásili iba jedného nového nakazeného. 

 

Na Slovensku opäť stúpa počet ľudí s koronavírusom. Blíži sa druhá vlna, alebo je všetko stále pod kontrolou?
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

 

V Čadci a okolí teda nastal problém a kvôli koronavírusu tam už niektoré z nedávno otvorených škol znova zatvorili. V ostatných častiach krajiny však podobne dramatické prírastky naďalej nevidno, nehovoriac o tom, že v apríli sa Slovensko úspešne vysporiadalo napríklad aj s počtom 114 nových nakazených za jediný deň. 

 

Susedná Česká republika má dvakrát viac obyvateľov ako my, no nové čísla sú tam viac než päťnásobné (127 prípadov zo stredy) a o polovicu ľudnatejšie Rakúsko hlási približne dvojnásobok našich čísel. Podobne ako všetky okolité krajiny pokračujú v uvoľňovaní opatrení a vyhlasujú, že situácia zostáva pod kontrolou

 

Bražinová však upozorňuje na malý počet testov, ktorý v súvislosti s našimi susedmi vykonávame. Reálne na tom teoreticky môžeme byť už oveľa horšie ako oni.

 

 Opatrenia treba uvoľňovať. Je len na nás, či si zarobíme na väčší problém

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1054 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Zubrom sa v Poloninách darí, stretnúť ich môžete aj počas dňa. Napriek zákazu sa na nich v národnom parku aj poľujeZubrom sa v Poloninách darí, stretnúť ich môžete aj počas dňa. Napriek zákazu sa na nich v národnom parku aj poľuje
Formula 1 je po dlhej prestávke späť. Favoritom na titul bude Hamilton, toto sú však dôvody, prečo mu to nemusí vyjsťFormula 1 je po dlhej prestávke späť. Favoritom na titul bude Hamilton, toto sú však dôvody, prečo mu to nemusí vyjsť
10 zaujímavostí o Tomovi Cruiseovi. Toto si o ňom (možno) nevedel10 zaujímavostí o Tomovi Cruiseovi. Toto si o ňom (možno) nevedel
VIAC

V prípade Čadce ide o príhraničnú oblasť a aj samotná dvojica epidemiológov naznačuje, že na vine môžu byť otvorené hranice: „Sú tu ľudia, ktorí prichádzajú domov na Slovensko, ale potom sa pohybujú v rodine a možno až následne sa dajú otestovať. Medzitým však môžu infikovať ďalších ľudí. Súčasná situácia nasvedčuje, že sa infekcia v populácii naďalej šíri,“ hovorí Alexandra Bražinová pre RERESHER. 

 

Spojenie s ostatnými štátmi otvárame z podobných dôvodov, ako obchody, reštaurácie a fitnescentrá. Ak by pokračoval marcový lockdown, pravdepodobne by sme sa opäť dostali na úplne nulový počet prípadov, lenže mnohé podniky by stratu zákazníkov neprežili a vo výsledku by ľudia v karanténe boli síce zdraví, ale veľmi skoro bez akéhokoľvek rodinného príjmu, keďže by prišli o výplaty.

 

Bezodný nie je ani balík finančnej pomoci distribuovaný v krajinách Európskej únie. 

 

Na Slovensku opäť stúpa počet ľudí s koronavírusom. Blíži sa druhá vlna, alebo je všetko stále pod kontrolou?
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

S otváraním hraníc je to trochu podobné. Veľa Slovákov pracuje v zahraničí, takže nulová mobilita medzi susednými štátmi je prakticky utópia. Južanské štáty sú zas na turistoch zo zahraničia doslova závislé rovnako ako Slovensko na výrobe automobilov. V neposlednom rade je kľúčovým faktorom aj trpezlivosť samotných obyvateľov a ich túžba žiť ako predtým – vrátane voľného pohybu v rámci EÚ.

 

Ako najreálnešie východisko sa preto javí predpoklad, že úplná eliminácia koronavírusu sa nám nateraz nepodarí a ochorenie tu nejaký čas zostane, minimálne do času, kým vedecké tímy pripravia fungujúcu vakcínu. 

 

Ak sa však epidemiológom podarí izolovať pozitívne testovaných a dohľadať, prípadne do karantény umiestniť aj ich blízke kontakty, situácia môže zostať stabilná a prírastky tu budú, no nie dramaticky veľké. Tešiť sa môžeme aj z toho, že úmrtnosť je hlboko pod pôvodne očakávanými 3 % a prakticky sa nepotvrdil ani jednoduchý prenos koronavírusu z povrchov. 

 

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dokonca považuje kontakt tvárou v tvár s nakazeným na menej ako 15 minút len za málo rizikový a postupne sa zvyšujú aj naše znalosti o tom, aké postupy a liečivá fungujú u osôb s ťažším priebehom COVID-19. 

 

Druhá vlna by mohla byť miernejšia, už máme dosť skúsenosti

Čo však v prípade, že z 18 alebo 23 nakazených bude opäť 100, roztrúsených po celom Slovensku? Môžeme opäť zatvárať, no pokojne postupne. Celú školu, v ktorej sa koronavírus rozšíril, jeden výrobný podnik alebo podobne ako v Číne, časť menšieho mesta. 

 

Samotná vláda pôvodne hovorila o tom, že hodnota kĺzavého mediánu bude kľúčová jednak pre otváranie ekonomiky po jednotlivých fázach, ale aj ich prípadné opätovné zatváranie v opačnom poradí. 

 

 

Je teda možné, že pri hodnote kĺzavého mediánu nad 20 si znova nasadíme rúška aj vonku a re-aktivujeme smart karanténu, pri 50-tke opäť zatvoríme reštaurácie alebo kompletné hranice s okolitými štátmi a pri 150-tke by sme znova všetci zostali doma. 

 

Pokiaľ zareagujeme dostatočne skoro a efektívne, nie je dôvod, aby sa trend znova nepodarilo otočiť už výrazne skôr.

 

„Ak teraz nič neurobíme, je pravdepodobné, že sa u nás koronavírus začne opäť šíriť. Poukazujú na to tvrdé dáta. Dobrou správou však je, že už poznáme najrizikovejšie oblasti: hranice a lokality, kde je spolu viac ľudí spolu v uzavretom priestore, ako sú rôzne firmy a prevádzky. Tu treba dôsledne nosiť rúška, dezinfikovať a dodržiavať sociálne odstupy, “ predpokladá epidemiologička. 

 

Počet testov už spadol aj pod stovku

Otázkou je, či pandémiu kontrolujeme naozaj najlepšie ako vieme, alebo je možné pridať. V uplynulú nedeľu napríklad štátne a súkromné laboratóriá vykonali iba 41 testov

Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, že prakticky nie je koho testovať, pretože do nemocníc  a odberových centier už nechodia pacienti s teplotou, kašľom a inými príznakmi: „Vzhľadom na fakt, že sa znižuje chorobnosť, znižuje sa aj počet indikovaných pacientov a tým pádom sa znižuje aj počet testovaných na ochorenie COVID-19,“ uviedla jeho hovorkyňa Daša Račková pre Aktuality.

 

Veľkú časť testov v minulosti tvorili aj samoplatcovia, ktorí sa išli otestovať často aj len zo strachu a preventívne. 

Iné krajiny sú však schopné robiť aj plošné testovanie bezpríznakového obyvateľstva, aby zozbierali viac dát a eliminovali možnosť tvorby lokálnych ohnísk, ktoré by mohli „vybuchnúť“ a sťažiť kontrolu situácie.

 

Čínsky Wu-chan, kde nákaza na konci minulého roka vypukla a teraz sa hovorí o druhej fáze, napríklad prišiel s ambicióznym plánom otestovať takmer 10 miliónov ľudí v priebehu 10 dní. Zámer „otestovať každého“ mal aj Island, hoci ide o izolovanú ostrovnú krajinu a dohľad nad cudzincami je tak výrazne jednoduchší. 

„Nemôžeme sa spoliehať na to, že budeme testovať len ľudí s príznakmi. Vieme totiž, že veľká časť pozitívnych žiadne nemá. Treba ale minimálne striktne testovať všetkých, ktrorí prichádzajú zo zahraničia, zamedziť hromadným podujatiam a v uzavretých piestoroch, kde je veľa ľudí spolu, si dávať veľký pozor,“ dodáva Bražinová. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: npr.orgNáhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian Tagy: Slovensko, Koronavírus
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.