Podľa odborníkov je nutné testy cieliť hlavne na ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.
Aktuálna situácia okolo koronavírusu v Európe a ,samozrejme, aj u nás na Slovensku, môže byť poriadne zložitá a neprehľadná.
Na konci marca 2020 sme sa báli, že naše nemocnice pod návalom pacientov s horúčkami a dýchacími problémami skolabujú rovnako ako tie v Taliansku či Španielsku. Odhad Inštitútu zdravotnej politiky hovoril, že na začiatku júla by malo byť nakazených 170-tisíc Slovákov. Dnes (27. 6.), teda len pár dní pred týmto obávaným dátumom, vykazujeme za celý čas pandémie iba 1 657 pozitívnych testov.
Zahraničný inštitút IHME zas našej krajine predpovedal 251 úmrtí na COVID-19. Realitou je zatiaľ 28 a posledné sme zaznamenali ešte 15. mája, teda pred mesiacom a pol.
- Čo treba hľadať za opätovným nárastom počtu nakazených na Slovensku
- Ako úrady vysvetľujú extrémne nízke počty testov z posledného týždňa
- Ako je na tom Slovensko v porovnaní s Českom alebo Rakúskom
- Čo môže Slovensko robiť, ak by sa nám situácia opäť vymkla spod kontroly
- Aký má na aktuálnu situáciu názor epidemiologička
Nosenie rúšok a tvrdé opatrenia prišli dostatočne včas a vírus sa aj za cenu drastických dopadov na ekonomiku podarilo utlmiť. Dnes sme obchody znovu otvorili, cestovať opäť môžeš aj do zahraničia a rúška zostávajú povinné len v interiéroch budov.
V posledných dňoch sa však situácia zhoršuje. Nové prípady pribúdajú v dvojciferných množstvách. O druhej vlne sa hovorí v Číne, USA a minimálne po varovných slovách dvojice epidemiológov Alexandry Bražinovej a Martina Pavelku aj na Slovensku.
18, 23, 13, 14 nových prípadov. Prichádza druhá vlna?
V priebehu júna sme sa mohli tešiť z viacerých dní, kedy nepribudol ani jeden nový pozitívne testovaný pacient. Tento týždeň je však situácia iná a prírastky sú dvojciferné, čo môže vyvolávať obavy z opätovného rozmachu pandémie.
Detailnejší pohľad na štatistiky by nás nateraz mohol ukľudniť. V stredu pribudlo 23 prípadov, lenže ak si odmyslíš 11 pozitívnych z okresu Čadca, zostanú ti tri v celom Bratislavskom okrese, 2 v Humennom alebo Spišskej Novej Vsi a všetky ďalšie lokality už hlásili iba jedného nového nakazeného.
V Čadci a okolí teda nastal problém a kvôli koronavírusu tam už niektoré z nedávno otvorených škol znova zatvorili. V ostatných častiach krajiny však podobne dramatické prírastky naďalej nevidno, nehovoriac o tom, že v apríli sa Slovensko úspešne vysporiadalo napríklad aj s počtom 114 nových nakazených za jediný deň.
Susedná Česká republika má dvakrát viac obyvateľov ako my, no nové čísla sú tam viac než päťnásobné (127 prípadov zo stredy) a o polovicu ľudnatejšie Rakúsko hlási približne dvojnásobok našich čísel. Podobne ako všetky okolité krajiny pokračujú v uvoľňovaní opatrení a vyhlasujú, že situácia zostáva pod kontrolou.
Bražinová však upozorňuje na malý počet testov, ktorý v súvislosti s našimi susedmi vykonávame. Reálne na tom teoreticky môžeme byť už oveľa horšie ako oni.