Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 4. 7. 2020 meniny má Prokop

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Zahraničné
5
Richard Balog
30. jún 2020, 9:44
Čas čítania: 4:40
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a R&B albumov za prvú polovicu roku 2020

V zozname figuruje aj zosnulý Mac Miller či Pop Smoke, ktorého debutové LP uzrie svetlo sveta už o niekoľko dní.

Richard Balog
30. jún 2020, 9:44
Čas čítania: 4:40
TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a R&B albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: YouTube
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2020 prechádza do druhej polovice a keďže hudobné novinky vychádzajú stále, tak sme sa rozhodli pre rekapituláciu prvých 6 mesiacov. Zamerali sme sa na najlepšie rapové, respektíve R'n'b albumy od zahraničných interpretov. Vôbec však nešlo o jednoduchú voľbu.

 

Museli sme vynechať také mená, ako napríklad Young Thug, Lil Yachty, Lil Baby alebo Future, ktorých tentokrát predčili menej známi umelci či dokonca nováčikovia. Ako sa hovorí, konkurencia je tvrdá a preto sa netreba spoliehať len na status hviezdy.

 

Vo výbere chýba opäť aj Drake so svojou zbierkou nevydaných skladieb Dark Lane Demo Tapes, spomedzi ktorých výrazne vyčnieva azda len virálny hit Toosie Slide.  

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by champagnepapi (@champagnepapi) on

 

   

10. Pop Smoke: Meet The Woo Vol. 2

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Victor Victor / Republic

 

Výber otvárame veľmi úspešným pokračovaním mixtape ságy Meet The Woo, ktoré vyšlo len 2 týždne predtým, než budúcu hviezdu rapovej scény niekto zastrelil na periférii Hollywood Hills. 

 

Kariéra rodáka z Brooklynu síce trvala príliš krátko, napriek tomu si vďaka svojim technickým a lyrickým zručnostiam vybudoval veľkú fanúšikovskú základňu. Obdivovali ho najslávnejší kolegovia na čele s Travisom Scottom či Quavom. Meet The Woo Vol. 2 ponúka zážitok pre milovníkov úderných produkcií v kombinácii s množstvom detailov a poctivej nálože rapu. 

 

Debutový album zosnulého rapera uzrie svetlo sveta začiatkom júla. 

 

 

 

9. Teyana Taylor: The Album

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: G.O.O.D. Music / Def Jam

 

Žien pohybujúcich sa na medzi hip-hopom a R'n'b nájdeme v Spojených štátoch veľa, avšak len máloktorá nás baví tak, ako Teyana Taylor. Jej energia je totiž nákazlivá. 

 

Zástupkyňa labelu G.O.O.D. Music, ktorý ešte v roku 2004 založil Kanye West, v novom albume ukazuje, že má nad svojimi schopnosťami totálnu kontrolu. Na23. skladbách ju dopĺňajú viaceré zvučné mená. Za všetkých spomenieme Lauryn Hill, Missy Elliott či Big Seana. Presne takto si predstavujeme poriadny r&b album v roku 2020. 

 

 

 

8. Mac Miller: Circles

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Warner

 

Čas letí neuveriteľne rýchlo a v septembri uplynú už 2 roky od smrti Maca Millera, ktorého život bol lemovaný nielen úspechmi, ale tiež množstvom nepríjemností a psychických problémov. 17. januára vyšiel prvý album po jeho smrti. Je na ňom 12 skladieb bez akýchkoľvek hostí. 

 

To však vôbec nie je problém. Práve naopak, vychutnávame si takmer 50-minút prevažne pomalšie ladených záležitostí v optimistickom duchu. Úžasný epilóg, ktorému by sme kľudne udelili 7,5 bodov z 10, je tiež dôkazom toho, že Mac sa ako umelec dokonale našiel na albume Swimming, keďže Circles naň priamo nadväzuje.  

 

 

 

7. PARTYNEXTDOOR: PARTYMOBILE

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: OVO / Warner

 

Okolo 26-ročného speváka a producenta patriaceho pod label OVO bolo dlhší čas ticho, čo PARTYNEXTDOOR naplno využil vo svoj prospech. Na 3. sólovom albume nazvanom PARTYMOBILE nájdeš 15 skladieb, ktoré sú  definíciou súčasného r&b.

 

Od portálu Pitchfork dostal v recenzii síce len 4,9 bodu z 10, čo mu však na kvalite a pestrosti neuberá. Jahron Anthony sa pohráva s rôznymi rytmami a po vzore Drakea skúša aj dancehall za asistencie portorickej hviezdy Bad Bunnyho. Azda najlepšou skladbou z albumu je Believe It s Rihannou, ktorú bolo počuť aj v niektorých tuzemských rádiách. 

 

 

 

6. RMR: DRUG DEALING IS A LOST ART

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: CMNTY Culture / Warner

 

Drogový díler s anjelským hlasom. Týmto slovným spojením dokonale vystihol mladého umelca kolega Vojtěch z našej českej redakcie v osobitnom článku. RMR sám seba označil za súčasť podžánru s názvom country rap, ktorý minulý rok vytiahol do popredia Lil Nas X. 

 

Jeho debutový projekt s výstižným názvom Drug Dealing Is a Lost Art predstavuje súhru r&b, country a rapu v nezvyčajnej, ale o to zaujímavejšej podobe plnej odkazov na drogy, šperky, ulicu a skrátka všetko, čo patrí k najpopulárnejšiemu žánru súčasnosti. 

 

Jeden hit strieda ďalší a dielo Drug Dealing Is a Lost Art tak zhltneš ako jednohubku. Ani si to neuvedomíš a bude ti hrať odznovu. Ak bude Rumor v nastolenom trende pokračovať aj naďalej, nepochybujeme o tom, že ho čaká hviezdna kariéra. 

 

   

 

 

5. Westside Gunn: Pray For Paris

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Griselda

 

Menej známe meno v rámci nášho 10-členného výberu, stojí za tvoju pozornosť. Westside Gunn nie je na rapovom poli žiadnym nováčikom a na scéne sa pohybuje od roku 2005, keď vydal vôbec prvý mixtape a postupne si začal raziť cestu na výslnie. 

 

Zástupcovi Buffala sa to podarilo až pod hlavičkou Griselda Records, kde v spojení s kolegami Conway the Machine a Benny the Butcher vytvorili údernú trojicu. S posledným albumom WWCD sa im (konečne) podarilo prelomiť ľady a rozvíriť hladiny mainstreamovej hudby. 

 

V nastolenom trende pokračoval 38-ročný interpret aj na projekte Pray for Paris, ktorý čerpal inšpiráciu z prehliadky Off-White™  a rukopis Virgila Abloha môžeme vidieť aj na obale. Ak patríš medzi zástancov klasického boombap rapu, toto dielo je ako stvorené pre tvoju dušu. 

 

  

 

4. J Hus: Big Conspiracy

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Black Butter

 

Na 4. miesto v rámci nášho dnešného výberu sme zaradili v poradí 2. album od interpreta, ktorý v poslednom čase prežíval ťažké časy a musíme poznamenať, že to projektu Big Conspiracy jednoznačne prospelo.

 

Ide o plynulejšie, precíznejšie a aj hĺbavejšie dielo, ako v prípade jeho debutu z roku 2017. Medzitým si J Hus stihol odsedieť 8 mesiacov za mrežami, kde skončil preto, že uňho policajti našli v nákupnom centre 10-centimetrový skladací nôž. Vysvetlenia sme sa pritom dočkali hneď na úvodnej skladbe v riadkoch: „They wanna judge me from what they heard I do/It’s a big conspiracy.“

 

V podobnom duchu sa  nesie celé LP, na ktorom nájdeš 14 pesničiek a refrény či slohy od kolegov ako Burna Boy, Ella Mai či Koffee. 

 

 

 

3. The Weeknd: After Hours

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: XO / Republic

 

Každý, kto aspoň z času na čas navštívi hudobnú sekciu Refresheru vie, že Abel Tesfaye patrí už od začiatku svojej kariéry medzi našich obľúbených interpretov. LP-čkom After Hours pritom vôbec nezostal za očakávaniami fanúšikov. 

 

Počas 56-minút sa The Weeknd predstavuje v tom najlepšom možnom svetle a strihá jednu podarenú skladbu za druhou. Samozrejme, už to nie je ten tajomný chlapec s temnou dušou z Trilogy, stále má však hlas, ktorý spôsobuje zimomriavky a dokonalý cit pre výber produkcií. 

 

Kanaďanov 4. sólový album odhaľuje jeho víziu samoľúbeho darebáka v žiari reflektorov, ktorému patrí svet r&b, ale aj popu. Ak by sme After Hours mali ohodnotiť číselne, tak by sme mu udelili 8 bodov z 10, bez preháňania...

 

 

 

2. Run The Jewels: RTJ4 

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Jewel Runners / BMG

 

Prvé miesto ušlo len tesne nestarnúcemu duu Run The Jewels v zložení El-P a Killer Mike. V poradí už 4. pokračovanie albumov RTJ vyšlo 3. júna a v úvodnom týždni predajov sa ocitlo na príjemnej 10. priečke v rebríčku Billboard 200. 

 

Samotné LP-čko sa nesie na typických vlnách interpretov a odráža ich pohľad nielen na súčasnú situáciu spojenú s rasizmom v celých Spojených štátoch. Nekompromisné riadky plné hlbších odkazov doplnené o poctivé hudobné produkcie sú balzmamom na dušu v dnešnej egotripovej dobe, ktorá starším ročníkom už nemá čo ponúknuť. 

 

Album RTJ4 si svojich priaznivcov nájde skôr medzi ľuďmi, ktorí vyrastali na úplne inom rape, ako súčasná generácia mladých. Aj napriek tomu ale dokážeme oceniť kvalitu tohto komplexného diela. 

 

 

 

1. Lil Uzi Vert: Eternal Atake

TOP 10: Výber najlepších zahraničných rapových a r&b albumov za prvú polovicu roku 2020
Zdroj: Generation Now / Atlantic

 

Lil Uzi Vert je späť v plnej sile. Dlhší čas to vyzeralo tak, že album Eternal Atake nikdy neuzrie svetlo sveta, no 6. marca sme sa predsa dočkali. Vyše hodiny kvalitnej nálože new school hip-hopu si nás získalo prakticky okamžite a v priebehu prvej polovice roku 2020 sme nepočuli už nič lepšie. 

 

25-ročný rodák z Philadelphie nám opäť ukázal všetky svoje hudobné kvality, vrátane zmeny polôh hlasu, slovnej ekvilibristiky či schopnosti vytvoriť jedinečnú vec na počkanie. Na mysli máme single typu Futsal Shuffle 2020 alebo That Way, ktorých zvuková stránka dokonale vystihuje výnimočný prejav tohoto interpreta. 

 

Renomovaný portál Pitchfork udelil albumu 8,4 bodov z 10 možných, čo hovorí azda za všetko... U nás má Eternal Atake takmer plný počet – 9/10 bodov. 

 

 

 

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: YouTubeNáhľadový obrázok: YouTube Tagy: Hudba Refresher, Najlepšie rapové a r&b albumy
Ohodnoť článok
25
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.