V zozname figuruje aj zosnulý Mac Miller či Pop Smoke, ktorého debutové LP uzrie svetlo sveta už o niekoľko dní.
Rok 2020 prechádza do druhej polovice a keďže hudobné novinky vychádzajú stále, tak sme sa rozhodli pre rekapituláciu prvých 6 mesiacov. Zamerali sme sa na najlepšie rapové, respektíve R'n'b albumy od zahraničných interpretov. Vôbec však nešlo o jednoduchú voľbu.
Museli sme vynechať také mená, ako napríklad Young Thug, Lil Yachty, Lil Baby alebo Future, ktorých tentokrát predčili menej známi umelci či dokonca nováčikovia. Ako sa hovorí, konkurencia je tvrdá a preto sa netreba spoliehať len na status hviezdy.
Vo výbere chýba opäť aj Drake so svojou zbierkou nevydaných skladieb Dark Lane Demo Tapes, spomedzi ktorých výrazne vyčnieva azda len virálny hit Toosie Slide.
10. Pop Smoke: Meet The Woo Vol. 2
Výber otvárame veľmi úspešným pokračovaním mixtape ságy Meet The Woo, ktoré vyšlo len 2 týždne predtým, než budúcu hviezdu rapovej scény niekto zastrelil na periférii Hollywood Hills.
Kariéra rodáka z Brooklynu síce trvala príliš krátko, napriek tomu si vďaka svojim technickým a lyrickým zručnostiam vybudoval veľkú fanúšikovskú základňu. Obdivovali ho najslávnejší kolegovia na čele s Travisom Scottom či Quavom. Meet The Woo Vol. 2 ponúka zážitok pre milovníkov úderných produkcií v kombinácii s množstvom detailov a poctivej nálože rapu.
Debutový album zosnulého rapera uzrie svetlo sveta začiatkom júla.
9. Teyana Taylor: The Album
Žien pohybujúcich sa na medzi hip-hopom a R'n'b nájdeme v Spojených štátoch veľa, avšak len máloktorá nás baví tak, ako Teyana Taylor. Jej energia je totiž nákazlivá.
Zástupkyňa labelu G.O.O.D. Music, ktorý ešte v roku 2004 založil Kanye West, v novom albume ukazuje, že má nad svojimi schopnosťami totálnu kontrolu. Na23. skladbách ju dopĺňajú viaceré zvučné mená. Za všetkých spomenieme Lauryn Hill, Missy Elliott či Big Seana. Presne takto si predstavujeme poriadny r&b album v roku 2020.
8. Mac Miller: Circles
Čas letí neuveriteľne rýchlo a v septembri uplynú už 2 roky od smrti Maca Millera, ktorého život bol lemovaný nielen úspechmi, ale tiež množstvom nepríjemností a psychických problémov. 17. januára vyšiel prvý album po jeho smrti. Je na ňom 12 skladieb bez akýchkoľvek hostí.
To však vôbec nie je problém. Práve naopak, vychutnávame si takmer 50-minút prevažne pomalšie ladených záležitostí v optimistickom duchu. Úžasný epilóg, ktorému by sme kľudne udelili 7,5 bodov z 10, je tiež dôkazom toho, že Mac sa ako umelec dokonale našiel na albume Swimming, keďže Circles naň priamo nadväzuje.
7. PARTYNEXTDOOR: PARTYMOBILE
Okolo 26-ročného speváka a producenta patriaceho pod label OVO bolo dlhší čas ticho, čo PARTYNEXTDOOR naplno využil vo svoj prospech. Na 3. sólovom albume nazvanom PARTYMOBILE nájdeš 15 skladieb, ktoré sú definíciou súčasného r&b.
Od portálu Pitchfork dostal v recenzii síce len 4,9 bodu z 10, čo mu však na kvalite a pestrosti neuberá. Jahron Anthony sa pohráva s rôznymi rytmami a po vzore Drakea skúša aj dancehall za asistencie portorickej hviezdy Bad Bunnyho. Azda najlepšou skladbou z albumu je Believe It s Rihannou, ktorú bolo počuť aj v niektorých tuzemských rádiách.
6. RMR: DRUG DEALING IS A LOST ART
Drogový díler s anjelským hlasom. Týmto slovným spojením dokonale vystihol mladého umelca kolega Vojtěch z našej českej redakcie v osobitnom článku. RMR sám seba označil za súčasť podžánru s názvom country rap, ktorý minulý rok vytiahol do popredia Lil Nas X.
Jeho debutový projekt s výstižným názvom Drug Dealing Is a Lost Art predstavuje súhru r&b, country a rapu v nezvyčajnej, ale o to zaujímavejšej podobe plnej odkazov na drogy, šperky, ulicu a skrátka všetko, čo patrí k najpopulárnejšiemu žánru súčasnosti.
Jeden hit strieda ďalší a dielo Drug Dealing Is a Lost Art tak zhltneš ako jednohubku. Ani si to neuvedomíš a bude ti hrať odznovu. Ak bude Rumor v nastolenom trende pokračovať aj naďalej, nepochybujeme o tom, že ho čaká hviezdna kariéra.
5. Westside Gunn: Pray For Paris
Menej známe meno v rámci nášho 10-členného výberu, stojí za tvoju pozornosť. Westside Gunn nie je na rapovom poli žiadnym nováčikom a na scéne sa pohybuje od roku 2005, keď vydal vôbec prvý mixtape a postupne si začal raziť cestu na výslnie.
Zástupcovi Buffala sa to podarilo až pod hlavičkou Griselda Records, kde v spojení s kolegami Conway the Machine a Benny the Butcher vytvorili údernú trojicu. S posledným albumom WWCD sa im (konečne) podarilo prelomiť ľady a rozvíriť hladiny mainstreamovej hudby.
V nastolenom trende pokračoval 38-ročný interpret aj na projekte Pray for Paris, ktorý čerpal inšpiráciu z prehliadky Off-White™ a rukopis Virgila Abloha môžeme vidieť aj na obale. Ak patríš medzi zástancov klasického boombap rapu, toto dielo je ako stvorené pre tvoju dušu.
4. J Hus: Big Conspiracy
Na 4. miesto v rámci nášho dnešného výberu sme zaradili v poradí 2. album od interpreta, ktorý v poslednom čase prežíval ťažké časy a musíme poznamenať, že to projektu Big Conspiracy jednoznačne prospelo.
Ide o plynulejšie, precíznejšie a aj hĺbavejšie dielo, ako v prípade jeho debutu z roku 2017. Medzitým si J Hus stihol odsedieť 8 mesiacov za mrežami, kde skončil preto, že uňho policajti našli v nákupnom centre 10-centimetrový skladací nôž. Vysvetlenia sme sa pritom dočkali hneď na úvodnej skladbe v riadkoch: „They wanna judge me from what they heard I do/It’s a big conspiracy.“
V podobnom duchu sa nesie celé LP, na ktorom nájdeš 14 pesničiek a refrény či slohy od kolegov ako Burna Boy, Ella Mai či Koffee.
3. The Weeknd: After Hours
Každý, kto aspoň z času na čas navštívi hudobnú sekciu Refresheru vie, že Abel Tesfaye patrí už od začiatku svojej kariéry medzi našich obľúbených interpretov. LP-čkom After Hours pritom vôbec nezostal za očakávaniami fanúšikov.
Počas 56-minút sa The Weeknd predstavuje v tom najlepšom možnom svetle a strihá jednu podarenú skladbu za druhou. Samozrejme, už to nie je ten tajomný chlapec s temnou dušou z Trilogy, stále má však hlas, ktorý spôsobuje zimomriavky a dokonalý cit pre výber produkcií.
Kanaďanov 4. sólový album odhaľuje jeho víziu samoľúbeho darebáka v žiari reflektorov, ktorému patrí svet r&b, ale aj popu. Ak by sme After Hours mali ohodnotiť číselne, tak by sme mu udelili 8 bodov z 10, bez preháňania...
2. Run The Jewels: RTJ4
Prvé miesto ušlo len tesne nestarnúcemu duu Run The Jewels v zložení El-P a Killer Mike. V poradí už 4. pokračovanie albumov RTJ vyšlo 3. júna a v úvodnom týždni predajov sa ocitlo na príjemnej 10. priečke v rebríčku Billboard 200.
Samotné LP-čko sa nesie na typických vlnách interpretov a odráža ich pohľad nielen na súčasnú situáciu spojenú s rasizmom v celých Spojených štátoch. Nekompromisné riadky plné hlbších odkazov doplnené o poctivé hudobné produkcie sú balzmamom na dušu v dnešnej egotripovej dobe, ktorá starším ročníkom už nemá čo ponúknuť.
Album RTJ4 si svojich priaznivcov nájde skôr medzi ľuďmi, ktorí vyrastali na úplne inom rape, ako súčasná generácia mladých. Aj napriek tomu ale dokážeme oceniť kvalitu tohto komplexného diela.
1. Lil Uzi Vert: Eternal Atake
Lil Uzi Vert je späť v plnej sile. Dlhší čas to vyzeralo tak, že album Eternal Atake nikdy neuzrie svetlo sveta, no 6. marca sme sa predsa dočkali. Vyše hodiny kvalitnej nálože new school hip-hopu si nás získalo prakticky okamžite a v priebehu prvej polovice roku 2020 sme nepočuli už nič lepšie.
25-ročný rodák z Philadelphie nám opäť ukázal všetky svoje hudobné kvality, vrátane zmeny polôh hlasu, slovnej ekvilibristiky či schopnosti vytvoriť jedinečnú vec na počkanie. Na mysli máme single typu Futsal Shuffle 2020 alebo That Way, ktorých zvuková stránka dokonale vystihuje výnimočný prejav tohoto interpreta.
Renomovaný portál Pitchfork udelil albumu 8,4 bodov z 10 možných, čo hovorí azda za všetko... U nás má Eternal Atake takmer plný počet – 9/10 bodov.