- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Poslanci tento týždeň opäť zverejnili svoje návrhy na sprísňovanie interrupcii. Aké pravidlá vôbec platia v súčasnosti?
„Právo plodu nemôže byť nadradené nad právom žijúcej ženy. Nedá sa hovoriť o kompromise, keď ide o životy a práva reálnych ľudí,“ hovorí členka kolektívu Povstanie pokračuje Alena.
Iniciatíva Povastanie pokračuje chce za slobodu reprodukčných práv bojovať ako kolektív, nie ako jednotlivci či jednotlivkyne, Alenino priezvisko preto neuvádzame.
Od roku 2018 je súčasťou iniciatívy Nebudeme ticho, ktorá bojuje za reprodukčné práva a proti sprísneniam prístupu k interrupcii. V spolupráci s organizáciami Možnosť voľby a Aspekt zorganizovali viacero protestov v uliciach slovenských miest či v parlamente. Najbližšie sa chystajú demonštrovať 7. júla.
Diskusia o tom, či má žena právo si dieťa nechať alebo nie, sa totiž namiesto obývačiek opäť presunula do Národnej rady. Tento týždeň predstavili poslanci niekoľko návrhov na sprísnené pravidlá pre ženy, ktoré chcú interrupciu podstúpiť. K slovu sa dostali dva smery - konzervatívci a nacionalisti.
Kompromis nie je nútiť ženu obetovať sa za národ alebo vynosiť dieťa, ktorého sa bude musieť vzdať, lebo sa oň nemá ako postarať.
- Čo sa píše v nových návrhoch zákonov na sprísňovanie interrupcii, ktoré sa dostali tento týždeň do parlamentu?
- Kto sa najviac angažuje v otázke interrupcii v parlamente
- Aké pravidlá aktuálne platia pre ženy, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu
- Čo sa môže stať, ak sa bude prístup k umelému prerušeniu tehotenstva postupne obmedzovať
- Ako vyzerá situácia v Poľsku, kde sú interrupcie nelegálne
V parlamente sa tento týždeň opäť objavili poslanecké návrhy na sprísňovanie interrupcii. O čo v nich ide?
Poslanci predložili tento týždeň niekoľko návrhov. Kotlebovci predložili dva - v prvom požadujú, aby bolo možné umelo prerušiť tehotenstvo iba z troch dôvodov - v prípade ohrozenia života ženy, v prípade dôvodného podozrenia, že otehotnela v dôsledku trestného činu a do 24. týždňa v prípade preukázateľnej genetickej chyby plodu.
V druhom, samostatnom návrhu, žiadajú skrátiť dobu do kedy môže byť interrupcia legálne vykonaná na žiadosť z 12 na 8 týždňov. V oboch návrhoch požadujú zákaz vykonávať interrupciu cudzinkám.
V treťom z návrhov, ktorý predložili poslanci T. Taraba, Š. Kuffa, F. Kuffa a J. Podmanický, sa snažia pretlačiť, aby bola lekárka v rámci poučenia povinná dať žene písomné informácie o umelom prerušení tehotenstva. Poučenie však obsahuje len negatíva a snaží sa presvedčiť ženu, že má iné možnosti.
Súčasťou návrhu je aj vyňatie otehotnenia po 40. roku života zo zdravotných dôvodov na interrupciu, čo znamená, že zákrok by nebolo možné preplatiť z verejného zdravotného poistenia.
Takisto upravujú podmienky inštitútu utajeného pôrodu, ktoré však v tomto kontexte nemožno vnímať ako snahu pomôcť ženám, pretože sa nezaoberajú širším sociálnym kontextom ako napríklad chudobou, problémami v školstve či s bývaním ani systémovú diskrimináciu.
Anna Záborská chce predĺžiť „čas na rozmyslenie“ od žiadosti o interrupciu po jej vykonanie zo 48 na 96 hodín, teda štyri dni. Zároveň by sa malo sprísniť aj poučenie pacientky pred zákrokom a v prípade interrupcii zo zdravotných dôvodov matky či plodu po 12 týždňoch tehotnosti musia zdravotný stav posúdiť minimálne dvaja lekári.
Mám taký pocit alebo je v parlamente, a možno aj verejnom živote, v poslednom čase počuť najmä pro-life hlasy. Myslíš, že im chýba opozícia?
Opozícia tu je, často však nemá rovnaký priestor.
Návrhy, ktoré sa pravidelne objavujú v parlamente, možno rozdeliť na dva smery – nacionalistický a náboženský, nenazvala by som ich pro-life. Tie dva z dielne ĽSNS vychádzajú z nacionalistickej ideológie . Navrhovatelia síce hovoria o ľudských právach plodu a o tom, že im ide o život nenarodeného dieťaťa. Ich argumentácia však v tomto nie je konzistentná, pripúšťajú totiž výnimky.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Pri akých deťoch kotlebovcom nezáleží na interrupcii
- Kedy cirkev začala reálne prehlasovať, že interrupcia je proti životu
- Prečo sa tehotenstvo po znásilnení nedá vždy dokázať