Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie
0
Jakub Paulík
19. marec 2020, 8:20
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 vecí, ktorým sa treba vyhýbať. Na niektorých povrchoch sa koronavírus udrží 72 hodín

Pomôž sebe aj svojmu okoliu dodržiavaním pravidiel.

Jakub Paulík
19. marec 2020, 8:20
10 vecí, ktorým sa treba vyhýbať. Na niektorých povrchoch sa koronavírus udrží 72 hodín
Zdroj: TASR - Roman Hanc
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Koronavírus má dopad nielen na Slovensko, ale aj na celý svet. Možno sa ti to nezdá, no to, kedy sa z tejto krízy dostaneme, záleží od každého jednotlivca. Nedávno sme ti priniesli článok s desiatimi bodmi, ktorých by si sa mal aktuálne držať. Dnes k tebe naopak prichádzame s desiatimi vecami, ktorých sa máš vystríhať.

 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako si overiť či náhodou nezdieľam poplašnú správu
 • Prečo by si sa nemal stretávať s osobami mimo domácnosti aj keď sa cítiš zdravo
 • Na akých povrchoch sa koronavírus udrží až 72 hodín
 • Prečo ťa môže ohroziť pravidelné pitie alkoholu

 

Never hoaxom a nezdieľaj ich ďalej

Poplašné správy sa na sociálnych sieťach šíria každý deň. V čase neustále stúpajúcich prípadov koronavírusu je však ich výskyt nebezpečnejší viac ako obvykle. Už predtým, ako sa na Slovensku objavil prvý oficiálny prípad, si ľudia medzi sebou posielali „zaručené“ informácie o tom, ako sa nenakaziť koronavírusom.

 

Jedna z takýchto správ začala so slovami „Spolužiak synovca Tomáša Bendu promoval s magisterským titulom a pracuje v nemocnici v Shenzhene“. Už len úvodná veta naznačuje, že ide o ťažko overiteľný zdroj, ktorý ľudia napriek tomu rozposielali ďalej ako zaručenú informáciu. Krátko na to bola správa políciou vyvrátená ako jasný hoax.

 

Hoax
HoaxZdroj: Facebook

 

V poslednej dobe sa v spojení s koronavírusom šíril hoax napríklad o tom, že vírus mení ľudí na zombíkov, polícia z postihnutej oblasti na Slovensku evakuuje ľudí, koronavírus previezli vlaky do Európy, či o tom, že kancelárka Angela Merkelová zhabala zdravotné pomôcky určené pre Slovákov.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1068 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Nacisti alkoholikov sterilizovali a whiskey bola kedysi lacnejšia ako mlieko či pivo. Akú rolu zohrával alkohol v minulosti?Nacisti alkoholikov sterilizovali a whiskey bola kedysi lacnejšia ako mlieko či pivo. Akú rolu zohrával alkohol v minulosti?
„Co jééé" či „Padej děvko...běž!". Scary Movie má 20 rokov a my spomíname na legendárne hlášky a scény „Co jééé" či „Padej děvko...běž!". Scary Movie má 20 rokov a my spomíname na legendárne hlášky a scény
Nič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancovNič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancov
VIAC

 

Ak sa chceš čo najefektívnejšie vyhnúť hoaxom s koronavírusom, sleduj na Facebooku stránku Polície Slovenskej republiky, stránku PZ SR zameranú na Hoaxy a podvody, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky či Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Hoaxy sa pokúšajú pravidelne vyvracať taktiež portály SME, Denník N, Aktuality a tiež my v Refresheri. Overiť hoax pri tom nie je v mnohých prípadoch náročné. Stačí si prijatú informáciu zadať do Google a pokiaľ ju potvrdzujú viaceré dôveryhodné zdroje, môžeš veriť jej pravdivosti a zdieľať ju ďalej. V opačnom prípade sa k takejto veci vždy radšej postav skepticky.

 

PZ SR
PZ SRZdroj: facebook.com/policiaslovakia/

 

Situácia nie je jednoduchá, no pokús sa nestresovať

Pokiaľ budeš dodržiavať základné pravidlá hygieny, riadiť sa opatreniami Ústredného krízového štábu SR, maximalizuješ svoje šance na to, že sa vyhneš koronavírusu a situácia sa postupne vráti do normálu. Pri tom všetkom sa však snaž zachovať pokoj, nešír paniku a zbytočne celú situáciu veľmi neprežívaj. Stresový hormón kortizol totiž značne oslabí tvoju imunitu.

 

Ak to nie je nevyhnutné, nestretávaj sa s ľuďmi mimo domácnosti

Necítiš na sebe žiadne príznaky koronavírusu či bežnej chrípky? Tak to je výborná správa a v tomto zdravom stave sa udržuj aj naďalej. Ani ty však nie si na 100 % imúnny a taktiež nemôžeš vedieť, či sa u teba choroba neprejaví neskôr, alebo ju jednoducho tvoje telo veľmi dobre znáša, no napriek tomu môžeš infikovať iné osoby. Science News informuje o štúdii, podľa ktorej máme byť viac infekční práve v období, kedy na sebe nepozorujeme žiadne symptómy.

 

Vhodným opatrením je teda vychádzať z domu iba na nákupy potrebných liekov a potravín s ochranným rúškom a krátke prechádzky tráviť iba s ľuďmi, s ktorými bývame. Výnimkou môžu byť, pochopiteľne, chorľavé blízke osoby, ktoré potrebujú pomoc.

 

V opačnom prípade sa však skús druhým ľuďom vyhýbať tak, ako keby boli nakazení, a rovnako, ako keby si bol potenciálnym roznášačom aj ty. Z aktuálnej situácie nás čo najrýchlejšie dostane predovšetkým pevná disciplína jednotlivcov.

 

 

Nepi veľké množstvo alkoholu

Keď sa ešte na malý moment vrátime k hoaxom, internetom sa istý čas šírila informácia o tom, že alkohol je veľmi účinným v boji proti koronavírusu. Tejto fáme napríklad uverili aj niektorí ľudia v Iráne, na čo doplatili otravou krvi. „Niektorí občania počuli, že alkohol im môže pomôcť v boji proti koronavírusu, takže ho požili ako preventívne opatrenie,“ povedal Ali Ehsanpour, hovorca Ahwazskej univerzity lekárskych vied. Výsledkom bolo podľa ABC news 27 mŕtvych.

 

Treba podotknúť, že ak nemáme po ruke mydlo a vodu, dezinfekčný prostriedok s alkoholom môže byť vhodnou náhradou. Samotné požívanie alkoholu ťa ale pred koronavírusom rozhodne neochráni, práve naopak.

 

Výživová poradkyňa Petra Kopecká nám objasnila, že keď vypijeme veľa alkoholu, oslabia sa naše makrofágy, ktoré predstavujú prvú líniu obrany proti vírusom. Pravidelným pitím navyše znížime svoj celkový počet bielych krviniek a množstvo prospešných baktérii v črevách, kvôli čomu imunitný systém nebojuje proti chorobe efektívne.

 

 

Neklam lekárov o svojom zdravotnom stave

Mať príznaky nakazenia koronavírusom nie je žiadna hanba. Hanbou je, ak prídeš k lekárovi s tým, že zatajíš svoje symptómy a každý, s kým si sa dostal do kontaktu, bude musieť podstúpiť 14-dňovú karanténu. Toto nie je žiaden zlý vtip, ale slovenská realita. Len nedávno sme ti priniesli článok, v ktorom sme zhrnuli podobné prípady.

 

Pre niekoľkých nezodpovedných jedincov sme daným spôsobom prišli o viac ako 100 zdravotníkov. Pri podobnom správaní ďalších ľudí sa takýto scenár môže zopakovať a číslo lekárov či sestier v karanténe ešte viac zvyšovať.

 

Pokiaľ si na Slovensko prišiel zo zahraničia, si podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR povinný dodržať 14-dňovú karanténu. A to bez ohľadu na to, že sa cítiš zdravý ako ryba. Ak pociťuješ príznaky možného infikovania koronavírusom (teplota nad 38 °C, suchý kašeľ, bolesť svalov a kĺbov, zhoršené dýchanie), kontaktuj svojho lekára iba telefonicky, určite za ním nechoď osobne. Podobne sa zachovaj aj pri predpisovaní liekov a radšej využi e-recept. V prípade otázok zavolaj na jednu z infoliniek regionálnych úradov zdravotníctva.

 

Ilustračná fotografia, príslušníci vojenskej jednotky UME (17. marec 2020, Granada, Španielsko)
Ilustračná fotografia, príslušníci vojenskej jednotky UME (17. marec 2020, Granada, Španielsko)Zdroj: TASR/AP/Carlos Gil

 

Zbytočne nevykupuj potraviny

Určite si sa s tým stretol už aj ty. Prídeš do obchodu a márne hľadáš pečivo, cestoviny, mäso, múku, mlieko, antibakteriálne gély či toaletný papier. Niektorí ľudia jednoducho podľahli panike a do domu si nakúpili obrovské množstvo potravín, ktoré pravdepodobne vôbec nepotrebujú.

 

V tomto bode treba myslieť na viacero vecí. Keď si nakúpiš 100 rožkov a nemáš doma mnohočlennú rodinu, určite ich nestihnete zjesť a stvrdnú, mäso a mlieko sa pokazia. Stovky roliek toaletného papiera, cestovín, múky či dezinfekčných prostriedkov na dlhé mesiace taktiež určite nepotrebuješ. Vládni predstavitelia navyše pravidelne upozorňujú, že prístup k potravinám budeme mať aj naďalej.

 

Ak si jedným z tých, ktorí sa postaral o neprimerane veľké zásoby, budeš mať síce nadbytok, no druhí ľudia sa k niektorým potravinám a produktom dostanú len ťažko. Nezabúdaj ďalej na to, že keď sa do obchodu rozhodneme ísť naraz všetci, omnoho ľahšie sa navzájom nakazíme. Podobné správanie ľudí je, bohužiaľ, možné za posledné týždne pozorovať nielen na Slovensku, ale taktiež v zahraničí.

 

Slovensko
SlovenskoZdroj: facebook.com/nekrmtenasodpadom

 

Los Angeles

 

Pri cestovaní v MHD sa snaž príliš nedotýkať povrchov

Ak už musíš ísť z domu a cesta mestskou hromadnou dopravou je nevyhnutná, určite si nasaď ochranné rúško a zbytočne sa nedotýkaj povrchov vo vozidle. Podľa experimentu vedcov z Národného inštitútu zdravia a amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa koronavírus SARS-CoV-2 na umelohmotných materiáloch a oceli udrží až 72 hodín.

 

Koronavírus by mal ďalej podľa ich výskumu na lepenke vydržať 24 hodín a v aerosóloch (šírenie kýchaním alebo kašľom) vo vzduchu 3 hodiny. V ideálnom prípade si ale v aktuálnej dobe častejšie dezinfikuj aj povrchy predmetov, ktoré pravidelne používaš (mobil, notebook, ovládač od televízie).

 

Na koronavírus na povrchoch upozorňuje aj Národné centrum zdravotníckych informácií: „Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok - teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.

 

10 veci ktore NErobit
Zdroj: medrxiv / screenshot

 

Nekašli do vzduchu ani do ruky

Hygienici upozorňujú, že by sme nemali kašľať do vzduchu, či do ruky. Jednoduchá rada, no keď ju budeme dodržiavať všetci, dostaví sa výsledok v podobe menej nakazených ľudí. Aj keď na sebe nepociťuješ žiadne symptómy, pokús sa kašľať do vreckovky alebo do rukáva.

 

Nezanedbávaj samoštúdium

Pre koronavírus sa na Slovensku prerušilo vyučovanie na školách. Na stredných sa posúvajú písomné a ústne maturity, no a na vysokých školách semestre či termíny štátnic. K veci sa však treba postaviť zodpovedne, školské povinnosti ťa totiž skôr či neskôr dobehnú. Voľný čas teda určite využi aj na samoštúdium a dodržiavaj pokyny, ktoré pri výuke zaviedla tvoja škola.

 

 

Nezdržuj ľudí na infolinkách s otázkami, ktoré si môžeš overiť na internete

Infolinky regionálnych úradov zdravotníctva sú v poslednej dobe zaplnené otázkami ľudí, ktorí sa boja o zdravie seba a svojich blízkych. Je v poriadku, pokiaľ si chceš niektoré informácie overiť, od toho tu, samozrejme, sú. Ale ešte predtým, než využiješ danú možnosť, pokús sa nájsť odpovede na svoje otázky priamo na internete. 

 

Ako sa prejavuje ochorenie COVID-19? Aká je šanca, že sa ním nakazíš? A môžeš sa infikovať aj od psa či mačky? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdeš odpoveď na stránke virus-korona.sk, ktorú zastrešuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Ďalšie množstvo vyčerpávajúcich informácií si môžeš naštudovať taktiež na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: facebook.com, medrxiv.org, uvzsr.sk, uvzsr.sk, go.com, sciencenews.orgNáhľadový obrázok: facebook.com/patraciasluzba/ Tagy: vírus, smrtiace virusy, vírusy, Koronavírus, koronavírus Slovensko
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.