
Prázdne reštaurácie a posilňovne, taxikári bez zákazníkov, bezkontaktné doručovanie objednávok. Ako koronavírus uspal bežný život
Hlavné mesto zíva prázdnotou. Málo zákazníkov prevádzky cítili už začiatkom týždňa.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Či chceme alebo nie, koronavírus ovplyvnil život bežných ľudí aj na Slovensku. V hlavnom meste síce zmizli dopravné zápchy, no zavreli sa školy či univerzity, zrušili sa športové a kultúrne podujatia a dokonca aj raperi presunuli svoje koncerty. Ľudia ostávajú pracovať z domu a menej zákazníkov pocítili aj fitness centrá či reštaurácie.
Deň pred vyhlásením mimoriadnej situácie na Slovensku sme sa v poobedných hodinách rozhodli zmapovať aj také miesta, ktoré boli ešte pred pár týždňami plné ľudí, no dnes zívajú prázdnotou.

Prvé, čo si človek pracujúci v Bratislave všimne je fakt, že zmizli ranné dopravné zápchy. Ulice sa vyľudnili, autá sa preriedili, teda pokiaľ nemáš home-office, do práce sa dostaneš podstatne rýchlejšie ako pred príchodom vírusu na Slovensko.


Množstvo firiem nechalo už začiatkom tohto týždňa svojich zamestnancov pracovať z domu, žiaci a študenti majú prerušenú výučbu. Každý deň k nám prehovárajú predstavitelia štátu prostredníctvom médií a upozorňujú nás, aby sme dodržiavali hygienu, umývali si ruky, necestovali do krajín, kde sa vírus objavil a pre istotu ostali doma. To viedlo aj k rapídnemu poklesu návštevníkov reštaurácií.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1609 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
„V Bratislave je cítiť jasný úbytok ľudí, to sa dotklo aj nás, predovšetkým v ranných a večerných hodinách. Víkend bol ešte v pohode, ale včera a dnes ráno to bolo veľmi citeľné,“ prezradil nám Robert Nagy z reštaurácie U Otta na Dunajskej ulici.

Podobne to vnímajú aj v reštaurácii Foodoo na Špitálskej ulici, v ktorej kvôli Koronavírusu museli zrušiť raňajky.
„Nakoľko máme posledné dni ráno oveľa nižšiu návštevnosť ako to bývalo doteraz, museli sme zrušiť raňajky. Týka sa to aj obedov, ktoré fungujú formou menučok. Je to citeľné každým dňom viac, bohužiaľ. Vyzerá to tak, že do konca tohto týždňa zrušíme aj večere,“ vyjadril sa k situácii Jakub Jurkovič.
To, že po príchode do reštaurácie alebo fitness centra vidíme dezinfekciu na ruky je dnes už bežným javom. Prevádzky, a to nielen v oblasti gastra zavádzajú rôzne opatrenia.

„Určite viac dezinfikujeme, fungujeme hlavne na rozvoze, nakoľko ľudia nechodia až tak von,” dodal Kubo Jurkovič.
Ľudia už začiatkom týždňa rušili aj fitness tréningy. Ako sa s tým popasovalo bratislavské Cvičisko?
„Pár klientov sa našlo aj u nás, niektorí klienti rušia tréningy kvôli deťom, nakoľko s nimi musia ostať doma, pretože im zrušili vyučovanie. Niektorí rušia tréningy preto, lebo sa chcú jednoducho cítiť bezpečnejšie. My sa snažíme robiť maximum. Baby na našich recepciách majú za úlohu každý jeden deň aspoň trikrát dezinfikovať všetky náradia či náčinia,” vyjadril sa v stredu k situácii Miroslav Tavel z Cvičiska.

Viacero ľudí sa počas svojich home-officov spoliehalo na rozvoz jedla. Niektorí zákazníci si svoju objednávku nechali odložiť k dverám bytu, nakoľko nechceli prísť do kontaktu so žiadnou osobou.

„Zákazníci majú dlhodobo možnosť priamo v aplikácii pridávať k objednávke poznámky pre kuriéra, v rámci čoho si môžu napríklad vyžiadať bezkontaktné doručenie objednávky, ktorú náš partnerský kuriér ponechá pri dverách/pred vstupom do domu. Náš globálny tím momentálne pracuje aj na implementácii podobnej funkcie priamo do apky,” znelo vyjadrenie Barbory Janoškovej z Wolt.
Príchod Koronavírusu vo veľkom ovplyvnil aj ľudí v hudobnom priemysle. Zrušili sa koncerty, turné, organizátori eventov zrušili všetky eventy. To by mohlo mať nielen pre menších a stredných promotérov likvidačné následky.
„Keď sa zruší niekoľko veľkých eventov, títo ľudia môžu prísť o veľa peňazí. Už len letenky pre interpretov stoja nemalé peniaze, promotéri môžu byť škodní o tisíce eur, dokonca až desaťtisíce,” potvrdil Tomáš Kvasnička, ktorý sa o svoje podujatia tiež obáva.
Ohrozené turné majú aj samotní interpreti. Niekoľkí slovenskí raperi zrušili marcové koncerty, medzi nimi je aj Dalyb.
„Zrušila sa mi prvá časť marcového turné, dúfam, že v apríli to bude už v poriadku. Samozrejme, je mi to moc ľúto, všetci sú obmedzení, či už kultúrne alebo inak, ale snáď v apríli to nebude až také vážne,” okomentoval situáciu.

Posledné dni nemali veľa práce ani bratislavskí taxikári. Nemenovaný pán pracujúci pre HOPINTAXI nám povedal, že od rána nemal žiadneho bežného zákazníka. Vozí iba zamestnancov zazmluvnených firiem, ale aj tích v oveľa menšom počte ako doposiaľ.
„Uvidíme, ako sa to vyvinie. Od rána mám iba firemníkov. Je to citeľné. Auto si dezinfikujem, no sám som v ohrození, lebo neviem s kým ste boli vy a vy neviete s kým som bol ja. Snáď sme všetci zdraví,” dodal počas jazdy.
Veľká časť nákupných centier má byť po prijatých opatreniach Ústredného krízového štábu od víkendu zatvorená, no priestory centier zívali prázdnotou už cez týždeň, no a z dôvodu dezinfekcie zatvorili aj trhovisko Miletičova.

Oznamy o opatreniach visia na školách, v MHD aj na oknách Slovenského národného divadla. Ľudia si nepodávajú ruky, rúška sú čoraz bežnejšou súčasťou denného outfitu a najpopulárnejší pozdrav je momentálne v znení „hlavne veľa zdravia”.

Prijaté opatrenia snáď všetko zlepšia a život na Slovensku sa vráti do starých dobrých koľají aj s rannými kolónami a dezinfekčným mydlom v drogériách.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.