Podrobnejšie sme sa pozreli na najdôležitejšie postavy politických strán, ktoré sa uchádzajú o priazeň voličov v parlamentných voľbách. Tie sa budú konať o necelý týždeň 29. februára.
Voliči si politické strany, ich fungovanie a hodnoty personifikujú do lídrov, ktorí ich zastupujú. O ich priazeň v najbližších parlamentných voľbách sa uchádza 24 strán a hnutí a jedna koalícia, preferencie vyplývajúce z prieskumov odborných agentúr ukazujú, že približne tretina sa môže prebojovať nad 5, resp. 7 % hranicu a dostať sa do parlamentu.
Aj dnes máme v politike množstvo „starých tvárí,“ teda služobne starších predstaviteľov, s ktorými si už prirodzene asociujeme ich schopnosti, ale aj kauzy, konflikty a v niektorých prípadoch dokonca aj vieme predvídať, čo povedia a ako sa zachovajú.
Pripravili sme profily dvanástich predsedov politických strán – tých, ktoré sa potenciálne môžu dostať do parlamentu. Pozrieme sa na ich pracovnú aj politickú históriu, majetkové priznania od Transparency International Slovensko, ale aj to, ako ich vidia ľudia cez optiku meme obrázkov. Keďže Transparency International má v súčasnosti technický problém s podkladmi ku majetkovým priznaniam na oficiálnej stránke, údaje pochádzajú z portálu čas.sk.
- Aká je história politických lídrov, ktorí sa budú uchádzať o dôležité funkcie vo vláde
- Aké kauzy sa spájajú s Robertom Ficom, Andrejom Kiskom, Michalom Trubanom či Štefanom Harabinom
- Ako začínali lídri strán svoje politické kariéry, aké úspechy aj pády majú za sebou
- Ktorý politik sa v parlamente pobil, s kým sa spájajú podozrenia z podvodov a kto sa stretával s členmi podsvetia
Robert Fico
Predseda strany Smer, ktorá na Slovensku vládne od roku 2006 s dvojročnou pauzou – do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zastával 3-krát pozíciu premiéra.
Robert Fico je vo vysokej politike už viac ako 30 rokov. Je neúspešným kandidátom na prezidenta, keď ho v roku 2014 porazil Andrej Kiska a rovnako aj neúspešným kandidátom na Ústavného sudcu.
Pil vraj kolu v konšpiračnom byte na Vazovovej, kde sa rozprával so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom, čo vyplynulo zo známej kauzy Gorila. Do minulého roku býval v byte odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Rezorty pod kontrolou jeho strany sú zapletené do viacerých káuz, no voličom schvaľujú aj sociálne balíčky a opatrenia ako vlaky či obedy zadarmo.
Ešte v roku 2009 povedal, že aktívne v politike skončí do roku 2014. „Do roku 2014 ja už v politike nebudem, môžete byť kľudná.“ Pri demisii po vražde novinára v roku 2018 tvrdil prezidentovi Kiskovi opak: „Ja neodchádzam, buď kľudný, pán prezident,“ povedal Fico. Do parlamentných volieb kandiduje z druhého miesta – jednotku prenechal súčasnému premiérovi Petrovi Pellegrinimu, ktorý je zároveň lídrom kampane. Volebné preferencie Smeru výrazne klesajú, kým v roku 2012 zostavil jednofarebnú vládu so ziskom 44,4 %, dnes sa pohybujú okolo 17 %.
Celkové príjmy za rok 2018: 28 939 € z výkonu verejnej funkcie
Majetok: automobil, podielové listy, vinice a rekreačná chata
Peter Pellegrini
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Firma ktorého politika vlastní súkromné lietadlo
- Ktorý predseda strany nebol ochotný zverejniť svoje príjmy
- Ako si z jednotlivých politikov uťahujú satirické stránky vtipnými meme
- Čo si možno nevedel o Kotlebovych prejavoch extrémizmu z minulosti
- Prečo sú Boris Kollár, Richard Sulík či Alojz Hlina finančne nezávislí, za koľko predali svoje úspešné firmy a v čom podnikali