Mediálne známy bývalý boss Košíc je na úteku. O jeho polohe panujú len dohady.
Košické podsvetie vystriedalo mnohých mafiánskych lídrov. Jedným z posledných bossov východoslovenskej mafie, ktorý úspešne operoval aj po konci divokých 90. rokov, bol neslávne známy Róbert Okoličány.
Jeho organizovaná zločinecká skupina vypaľovala podniky v celých Košiciach, mlátila ľudí železnými tyčami a sekerami, no nemali problém ani s množstvom chladnokrvných vrážd. Pri jednej z prestreliek dokonca nechtiac zavraždili nevinného civilistu.
Vedúci gangu Okoličániovcov bol právoplatne odsúdený na doživotie. Do dnešného dňa je však na úteku pred spravodlivosťou a po jeho osobe pátra Europol aj Interpol.
- O neľútostnej vojne mafiánov na východe Slovenska
- Ako Okoličány vytvoril gang po vražde svojho bratranca mafiána Karola Kolárika, ktorého vládu posvätil Mikuláš Černák
- Ako reagovali rodičia údajného agenta SIS na jeho vraždu Okoličánym
- Ako sa gang vysporiadal s albánskou konkurenciou
- O priebehu lúpeže 1,4 milióna slovenských korún, pri ktorej zastrelili zamestnanca firmy
- Kedy prišlo k prestrelke, pri ktorej zabili nevinného muža
Okoličányho nástup k moci
Podsvetiu na východe Slovenska v 90. rokoch vládol obávaný Róbert Holub, ktorý si v časoch svojej slávy dovolil dokonca ubiť policajta na smrť. Jeho vraždu s komplicmi zinscenoval ako nehodu, a tak sa mu to jednoducho „prepieklo“. Viaceré skutočnosti však viedli k tomu, že sa o smrť Holuba nakoniec postaral nájomný vrah Jozef Roháč prezývaný Potkan či Čapica. Akciu odobril bývalý boss slovenského podsvetia Mikuláš Černák.
Ten na miesto Holuba dosadil Karola Kolárika, ktorého deťom bol Černák krstným otcom. Holubova pravá ruka Dušan Borženský sa však s touto zradou nevedel zmieriť. Konflikty medzi Borženským a Kolárikom skončili vraždou druhého z menovaných. V tomto čase nastúpil na miesto Kolárika jeho bratranec Robert Okoličány alias Oki.
„Kolárik bol posvätený Černákom, takže spočiatku Borženský ťahal za kratší koniec povrazu, ale nakoniec padol práve Kolárik a Borža kvázi prevzal vedenie. Ale nie na dlho, pretože išlo o koniec zlatej éry mafiánskych časov. Už to začali čistiť aj štátne orgány a Borženského chytili v Česku. Potom v Košiciach začal operovať Robert Okoličány, ktorý kedysi začínal u Kolárika,“ objasnil prevzatie moci na východe Slovenska pre Refresher investigatívec Arpád Soltész.
Vypaľovanie, násilné útoky a úžernické praktiky
Na čele skupiny stál po boku Okiho Róbert Nigut s prezývkou Luciano. Vraždy mal oficiálne na starosti Jaroslav Potučko a vypaľovanie vybavoval Jozef Leško. Okoličányho zástupca Nigut patril medzi najskúsenejších zločincov zo skupiny, no zároveň bol aj jedným z najväčších agresorov. Spolu s Okoličánym pôsobili predtým v gangu zavraždeného Karola Kolárika.
„Nigut mal v rámci tejto skupiny najagresívnejšiu a najchladnokrvnejšiu povahu a je pravdepodobné, že sa po úteku pred políciou z neho nestalo neviniatko, ale spojil sa s ľuďmi, ktorí páchajú trestnú činnosť. Som presvedčený, že v okamihu, keď opustil prostredie Okoličányho skupiny, určite hľadal spojencov na ďalšie páchanie trestnej činnosti. Nigut bol podľa môjho názoru mafiánsky dravejší ako Okoličány,“ povedal nám autor knihy Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič.
Členom Okoličániovcov bol ďalej taktiež Rudolf Okoličány, brat bossa Okiho. Podobne ako mnohé mafiánske gangy z 90. rokov a zo začiatku milénia mali Okoličániovci založenú SBS, cez ktorú „vypaľovali“ jednotlivé podniky. Ich majitelia museli vyplácať financie za ochranu. Peniaze získané z ilegálnej činnosti investovali do mnohých podnikov, ako napríklad do miestneho erotického salónu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako reagovali rodičia údajného agenta SIS na jeho vraždu Okoličánym
- Ako sa gang vysporiadal s albánskou konkurenciou
- O priebehu lúpeže 1,4 milióna slovenských korún, pri ktorej zastrelili zamestnanca firmy
- Prečo sa rozhodol vodič mafiánskej skupiny Róbert Görcsös vypovedať
- Ako sa podarilo bossovi skupiny Okoličánymu utiecť pred políciou
- Aké indície nasvedčujú tomu, že Róberta Niguta zastrelili v Juhoafrickej republike