- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Krajší, voňavejší a chutnejší Mak siaty (Papaver somniferum) sa podarilo tento rok vyšľachtiť na Prešovskej univerzite. Omamný alkaloid morfín by ste v ňom ale hľadali len ťažko. Napriek prísnemu zákonu sa dnes znova obnovuje jeho šľachtenie a pestovanie
Mak - plodina dvoch odlišných tvárí. Liek, zdroj významných živín, ale aj droga a surovina na výrobu jednej z najnávykovejších nelegálnych drog - heroínu. Preto bol často aj dôvodom na vojnové ťaženia. U nás sa môže v malom pestovať bez povolenia, u susedov v Česku na to treba povolenie, práve pre jeho narkotické účinky.
Keď staré mamy piekli makové buchty a dávali ich do batohu deťom a vnúčatám na cestu, nebolo to len tak. Chceli aby vydržali čo najviac a došli čo najďalej. Naši predkovia síce nemali laboratórne analýzy, ale ich skúsenosť a intuícia boli na nezaplatenie.
Veľmi dobre vedeli, čo pestujú, jedia a čo robí telu dobre. Vedeli, že mak je zdroj sily a energie, že sa po ňom dobre spí a dýcha. Že vyživuje kosti, vlasy aj nechty, pomáha prekonávať stres, zlepšuje pamäť a tlmí aj bolesti hlavy.
- Čomu vďačí mak za označenie superpotravina aj superdroga
- Akú odrodu maku vyšľachtili vedci na Prešovskej univerzite
- Prečo sú jeho pestovanie a predaj v niektorých krajinách zakázané
- Prečo sa z maku, ktorý kúpite v obchode, nedá vyrobiť ópium ani heroín
- Prečo sa kvôli maku viedli vojny a čo bola ópiová horúčka
- Kde v Európe, Amerike a Ázii boli ópiové brlohy a ako to v nich vyzeralo
- Čo prežívali užívatelia ópia a prečo museli pri jeho fajčení ležať na boku
Mak siaty (Papaver somniferum) - superpotravina aj superdroga
Super chutný, super zdravý
Mak patrí medzi najstaršie a najzdravšie potraviny na svete. Obsahuje 12 krát viac vápnika ako mlieko a 3 krát viac ako syry. Ak by sme porovnali obsah bielkovín v rovnakom množstve maku a hovädzom alebo bravčovom mäse, dostali by sme rovnakú hodnotu. V makovom zrne nájdeme aj vápnik, železo, draslík, horčík a fosfor.
Slováci spotrebujú viac ako 3 tony maku ročne. V jeho pestovaní nie sme sebestační, najviac maku sa k nám dováža zo susednej Českej republiky.
V Európe ľudia mak pestovali od stredoveku. Ako potravinu, ale aj kvôli bielej latexovej šťave, ktorá vytekala z narezaných makovíc a má narkotické účinky. Najstaršie záznamy dokladajúce jeho pestovanie pochádzajú zo 6 tisícročia pred Kristom z oblasti Stredomoria.
Z narezaných nezrelých makovíc vyteká biele mlieko, na vzduchu tuhne na ópium
Egypťania ho kvôli kodeínu používali ako sedatívum. Starí Slovania verili, že má magické vlastnosti, mak bol súčasťou ich náboženských rituálov. V minulosti slúžil aj ako platidlo, ozdoba či liek.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa z maku vyrába ópium a z neho heroín
- Aké sú účinky ópia a heroínu a prečo sú také nebezpečné
- ČI sa dá vyrobiť droga aj z najnovšej odrody maku vyšľachtenej v Prešove
- Prečo sa kvôli maku viedli dlhé roky vojny
- Ako vyzerali ópiové brlohy