Počet cestujúcich vlakom od roku 2014 neustále stúpa, na Slovensku tak postupne úspešne zmenšujeme svoju uhlíkovú stopu.
Tiež máš ten pocit, že médiá informujú iba o problémoch? Negatívne správy naozaj prevažujú nad dobrými. Sú často šokujúce, preto nás láka venovať im pozornosť.
Existuje však priestor aj pre pozitívne informácie. Práve o ne sa chceš oveľa častejšie podeliť so svojimi priateľmi, pretože dokážu všetkým zlepšiť náladu. Najnovšie štatistiky slovenských železníc dávajú priestor aj optimistom.
Vlaky sú totiž jedným z najekologickejších spôsobov hromadnej prepravy, čím viac ich teda budeš využívať, tým lepšie bude naše životné prostredie.
Nárast cestujúcich je pozitívny trend a nie je jediný. Tu je 7 dobrých správ, ktoré prišli zo železníc.
1. Počet cestujúcich (aj platiacich) vlakom stúpa, v roku 2019 ich bolo až 77 miliónov
Vedel si, že Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví denne v priemere až 1 538 vlakov? Spoločnosť dnes eviduje rekordné tržby aj bez zvyšovania cien cestovného (ceny sa naposledy menili v roku 2011). Slovenské vlaky sú stále populárnejšie, a to nielen medzi študentmi a dôchodcami, ktorí môžu jazdiť bezplatne, ale aj medzi platiacimi cestujúcimi.
2. Do roku 2022 pribudne 255 nových alebo modernizovaných vlakov
Všimol si si, že bežnou súčasťou vlaku je wifi, klimatizácia a moderný interiér? Od roku 2016 železniciam pribudlo niekoľko desiatok nových vlakov, medzi nimi napríklad 10 nových rušňov Vectron.
3. Rastie aj medzištátna preprava, do a zo štátov susediacich so Slovenskom
Národný dopravca momentálne realizuje historicky najväčšiu obnovu vozového parku, o čom svedčí aj fakt, že v rokoch 2016 – 2022 postupne ZSSK pribudlo a pribudne celkom 255 nových alebo modernizovaných vozidiel (napríklad 10 rušňov Siemens Vectron, 25 elektrických a 21 dieselmotorových jednotiek, 6 tatranských ozubnicových elektrických vozidiel). Samozrejme, nechýba v nich klimatizácia či wi-fi pripojenie na internet.
4. Vlaky prepravujú stále viac bicyklov
Nie je nič lepšie, ako keď sa spoja dva ekologické spôsoby dopravy. Vystúpiš z vlaku a namiesto toho, aby si si volal taxík, sadneš na bicykel. Alebo sa odvezieš vlakom na výlet. V roku 2019 vlaky prepravili až 178-tisíc bicyklov. Zo štatistík vieme, že najviac predaných dokladov na prepravu bicyklov bolo na trati Bratislava – Trnava. Zaujímavosťou je špeciálny cyklovlak Záhoráčik, ktorý sezónne spája Záhorskú Ves a Zohor s Plaveckým Podhradím.
5. Autovlaky prepravili 20 717 vozidiel
Vyskúšal si si už jazdu autovlakom? Okrem bicyklov, ľudí a zvierat vie národný dopravca efektívne prepraviť aj motorové vozidlá. Nielenže sa vyhneš zápcham, ale v oveľa nižšej miere zaťažíš životné prostredie. Po ceste si navyše oddýchneš – všetky spoje sú vybavené lôžkovými vozňami. Môžeš ísť nimi napríklad z Humenného do Bratislavy či Prahy, z Košíc do Bratislavy a Prahy, prípadne z Popradu až do českej metropoly.
6. Tam, kde sú koľaje v poriadku, je spoľahlivosť prepravy garantovaná
Na zrekonštruovaných tratiach (napríklad Bratislava – Žilina – Košice) meškajú vlaky minimálne. Keď sa tak už stane a meškanie je dlhšie, ZSSK ti vráti peniaze. Nezabudni si preto založiť zákaznícke konto a lístky s jeho pomocou kupovať elektronicky. Robí tak už štvrtina cestujúcich.
7. Efektivita práce železničiarov rastie
Hoci ZSSK prepravuje o desiatky miliónov ľudí viac ako v roku 2014, počet zamestnancov spoločnosti nenarástol.