V obci Zbehy pri Nitre uhynuli 3 kusy hydiny.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVSP) potvrdila výskyt vtáčej chrípky u drobnochovateľa pri Nitre. Choroba zatiaľ zabila tri kusy hydiny. Počet uhynutých zvierat však môže ešte rásť „Vzhľadom na to, že táto hydina bola voľne chovaná na dvore, predpokladám, že bola nakazená voľne žijúcim vtáctvom. Znamená to, že vírus cirkuluje a môže sa prenášať aj do ďalších oblastí Slovenska,“ povedal pre Refresher riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.
Nakazenú hydinu chovali na dvore
Podtyp vírusu, ktorý objavili pri Nitre sa môže podľa profesora Bíreša preniesť aj na ľudí. V tomto prípade sa to zatiaľ nepotvrdilo. „Na mieste sú vždy opatrenia zo strany chovateľov hydiny – to znamená používať ochranné pomôcky, pravidelná hygiena rúk či chovateľských zariadení.“ Riaditeľ ŠVPS zároveň dodáva, že všetci chovatelia musia vylúčiť kontakt svojich zvierat s voľne žijúcimi vtákmi. „To znamená hydinu uzatvoriť a zabezpečiť, aby voľne žijúce vtáctvo nemohlo napríklad konzumovať krmivo alebo vodu z rovnakých krmítok.“
S vírusom vtáčej chrípky aktuálne bojujú aj v Poľsku. Ministerstvo pôdohospodárstva preto vyzýva všetkých chovateľov, aby boli opatrní a všímali si správanie zvierat. Vtáčia chrípka totiž napáda najmä nervový systém vtákov. Zvieratá tak napríklad prestanú byť plaché, neprijímajú dosť potravy, majú našuchorené perie alebo častejšie kvokajú.
Jozef Bíreš dodáva, že prítomnosť vtáčej chrípky na Slovensku môže mať aj ekonomický dopad. Slovensko totiž stratilo status krajiny bez výskytu chrípky, čo môže odradiť krajiny, ktoré zo Slovenska hydinu nakupujú. „Tretie krajiny ako Rusko alebo Ukrajina veľmi citlivo reagujú na štáty, kde sa potvrdí, čo i len jeden prípad vtáčej chrípky. Robia opatrenia formou tzv. obchodných zábran, že zastavujú obchodovanie či už so živou hydinou alebo hydinovými produktami.“