Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
9. januára 2020 o 17:27
Čas čítania 3:37
Tina Hamarova

Slováci v zahraničí, máte posledný deň! Prečo chcú ísť voliť ostatní?

Slováci v zahraničí, máte posledný deň! Prečo chcú ísť voliť ostatní?
Zdroj: Tina Hamárová
NEWS SLOVÁCI VOĽBY
Uložiť Uložené

Ak žiješ v zahraničí a osud Slovenska ti nie je ľahostajný, máš posledný deň poslať žiadosť o hlasovací preukaz do parlamentných volieb!

Piatok 10. januára je posledný deň na podanie si žiadosti o volebný preukaz do parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia koncom februára. Pre približne 300 000 Sloveniek a Slovákov, ktorí žiju v zahraničí, je to posledná šanca, ako pomôcť v rozhodovaní o budúcnosti krajiny. O preukaz môžeš požiadať online na stránkach Srdcom doma alebo Slovensko Digital

Na vybavenie hlasovacieho preukazu potrebuješ len pár minút. Program vygeneruje správu so žiadosťou o preukaz a podľa adresy trvalého pobytu aj email, na ktorý ju máš poslať. „Dôležité je upozorniť žiadateľov, že či obdržali notifikáciu o tom, že ich žiadosť evidujú. Ak nie, nech volajú na obec, kde majú trvalý pobyt," povedal pre Refresher Ján Suchal z občianskeho združenia Slovensko.Digital.  

Naďa Hubočan, ktorá už niekoľko rokov žije v Kanade, dodáva, že možnosť voliť platí aj pre ľudí, ktorí na Slovensku už trvalý pobyt nemajú, ale stále sú občania. „Mala som veľmi dobrú skúsenosť s mestským úradom v Považskej Bystrici aj s Ministerstvom vnútra, ktoré navzájom komunikovali, pretože som bola ešte v decembri v procese odhlasovania trvalého pobytu. Je iná žiadosť, keď máš trvalý pobyt na Slovensku a iná, keď ho nemáš. Veľmi dobre komunikovali, písali mi emaily, boli skvelí. “

Slováci v zahraničí, máte posledný deň! Prečo chcú ísť voliť ostatní?
Zdroj: online žiadosť/navody.digital

Voliť pôjdem, chcem zmenu

Dôležité je, aby bola obálka s hlasom najneskôr deň pred voľbami, teda 28. februára 2020, na úrade mesta alebo obce, z ktorej ti ju posielali. To môže byť komplikované, najmä pre ľudí, ktorí žijú na opačnom konci sveta. „Najskôr som rozmýšľala, či to má vôbec význam. Lebo interval doručovania medzi vietnamskou a slovenskou poštou je od dvoch týždňov až po tri mesiace,“ hovorí Kristína Sedláková, ktorá aktuálne býva vo vietnamskom meste Nha Trang. Dodáva, že svoj hlas skúsi poslať aj tak: „Kvôli zmene... zmene v korupcii, zdravotníctve a v celom fungovaní, byrokracie pre podnikateľov.“

Dostatočnú rezervu si chce na posielanie volebného hlasu nechať aj Dagmar Lauková, ktorá žije v austrálskom Brisbane. Zvažuje expresnú poštu, čo môže stáť aj desiatky dolárov. „Záleží nám na tom, aké bude Slovensko o pár rokov, keďže náš pobyt v zahraničí vidíme len ako dočasný a stále máme plány vrátiť sa späť. Takže hlasovacie lístky pošlem hneď, ako to pôjde.“

Odporúčané
Ako voliť zo zahraničia alebo mimo trvalého bydliska na Slovensku? Podanie žiadosti trvá menej ako 3 minúty Ako voliť zo zahraničia alebo mimo trvalého bydliska na Slovensku? Podanie žiadosti trvá menej ako 3 minúty 3. januára 2020 o 16:30

Nie každý chce ísť voliť

O hlasovací preukaz požiadalo cez aplikáciu voľby.digital už viac ako 30 000 Slovákov. Cez portál volby.srdcom.doma ďalších 37 000. To je však stále len zlomok z celkového počtu rodákov žijúcich v zahraničí. Nie všetci sa totiž zhodnú v názore, že by mali ovplyvňovať domáce dianie, keď tu už nežijú. 

Tomáš Hubočan žije v Kanade 10 rokov a podľa neho by ľudia mali voliť tam, kde platia dane: „Ako Slovák žijúci v zahraničí si myslím, že by som normálne nemal voliť, keďže ma výsledok volieb neovplyvní. Tá vláda, ktorú si chcem zvoliť, ma normálne neovplyvní.“ 

Jeho manželka Naďa má však na situáciu iný názor. O účasti či neúčasti na voľbách viedli rozsiahle diskusie niekoľko večerov. „Ja to na rozdiel od Tomáša nevidím tak, že ma dianie na Slovensku neovplyvňuje. Stále tam máme rodinu a chceme, aby sa mali dobre. Napríklad zdravotný systém – keď nám niekto z rodiny ochorie, tak aby o nich bolo dobre postarané," hovorí Naďa. 

Hubočanovci sa nakoniec rozhodli ísť voliť obaja

Slováci v zahraničí, máte posledný deň! Prečo chcú ísť voliť ostatní?
Zdroj: Naďa Hubočan

Hubočanovci nakoniec dospeli ku kompromisu a Tomáš sa rozhodol v slovenských voľbách voliť vôbec po prvýkrát. „Postupom času som zmenil názor a presvedčil sa o tom, že politické dianie na Slovensku ide posledné roky takým smerom, že by som aj ja chcel mať tentokrát možnosť to ovplyvniť.“

Týka sa nás to aj v zahraničí

Aj Romana Juhásová, ktorá už päť rokov býva v Londýne, tvrdí, že napriek tomu, že na Slovensku nežije, výsledok slovenských volieb ju ovplyvňuje: „Nech sme už akokoľvek malá krajina, sme prepojení s celým svetom, a tým pádom dianie na Slovensku ovplyvňuje aj nás. Taktiež si myslím, že môžeme ponúknuť niečo naviac - vďaka zahraničným skúsenostiam a odstupu sa na veci môžeme pozerať inak.“

Najviac Slovákov požiadalo o volebný preukaz z Českej republiky„Z Prahy to na otočku fakt nejde,“ povedala pre Refresher Ingrida Siažiková. „Voliť ale chcem, lebo to beriem ako občiansku povinnosť a už ma fakt nebaví pozerať sa na to zúfalstvo na Slovensku. A keďže sa jedného dňa plánujeme vrátiť, chem sa zapájať, aj keď tam momentálne nežijem.“

Zuzana Čaputová: Zostaňte srdcom doma aj počas volieb a urobte tých pár nevyhnutných krokov k tomu, aby aj vás hlas mohol prispieť k tom, ako bude vyzerať Slovensko po voľbách.

Voľbu zo zahraničia podporuje prezidentka Zuzana Čaputová a viac ako 82 osobností a organizácií, medzi nimi napríklad raper Vec, chodec Matej Tóth či stand up komik Ján Gordulič. 

Anketa:
Budeš voliť zo zahraničia?
Samozrejme!
Nie, nezaujíma ma to
Samozrejme!
74 %
Nie, nezaujíma ma to
26 %
Domov
Zdieľať
Diskusia