Výskum prebiehal celkovo v 33 nemocniciach na onkológiách v období od 2005 až 2016.
Nová štúdia vypracovaná japonskými a americkými vedcami hovorí o tom, že aj pri konzumácii malého či stredného množstva alkoholu je zvýšené riziko výskytu rakoviny. Výskum ukázal, že nulové riziko mali len ľudia, ktorí alkohol nepožívali vôbec.
Portál Science Daily uvádza, že odborníci skúmali údaje o 63 232 pacientoch liečených v celkovo 33 nemocniciach na onkológiách v období od 2005 až 2016. Rovnaké číslo bolo aj zdravých ľudí a medzi ich údajmi boli informácie o tom, ako často pijú alkohol a v akom množstve.
Výsledok dlhoročného výskumu ukázal, že abstinenti majú úplne najmenší nábeh na onkologické ochorenia. Ak by si každý deň po dobu piatich rokov vypil dva alkoholické nápoje, riziko vzniku rakoviny žalúdka, pažeráka, konečníka, prsníka alebo prostaty sa zvýši až o 5 %. To isté platí aj pri dennej konzumácii jedného alkoholického nápoja po dobu desiatich rokov.
Štúdiu v Japonsku viedol profesor Masayoshi Zaitsu z Tokijskej univerzity a na americkom výskume pracovali jeho kolegovia z Harvardu. Vedci tiež zistili, že v Japonsku je hlavnou príčinou úmrtia práve onkologické ochorenie. Apelujú preto na ľudí, aby si dávali pozor a konzumácii alkoholu sa radšej úplne vyhýbali.
Health and Medical news: Even light alcohol consumption linked to higher cancer risk in Japan https://t.co/OSIZqIrd3f pic.twitter.com/OmCSUO8ICC
— Trendard Global Trending News (@TrendardNews) December 9, 2019