Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
27. novembra 2019 o 14:27
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

V Bratislave dýchame znečistené ovzdušie. Ohrozené sú hlavne malé deti, tehotné ženy a seniori, tvrdia aktivisti

NEWS BRATISLAVA
Uložiť Uložené

Iniciatíva vyzýva kompetentných, aby problém začali riešiť.

Občianski aktivisti z iniciatívy Za čisté ovzdušie na sociálnej sieti zdieľali informácie o meraní kvality ovzdušia v našom hlavnom meste. Výsledky pritom neboli vôbec uspokojivé. Ovzdušie v Bratislave podľa nich najviac znečisťuje predovšetkým automobilová doprava. „Už prvé predbežné výsledky potvrdili, že každodenne dýchame v Bratislave vzduch, ktorý nám škodí,“ tvrdia.

Aktivisti na mnohých miestach zaznamenali zvýšené hodnoty takzvaných ultra jemných častíc, no taktiež častíc PM 2,5 a PM 10. Mikročastice podľa ich tvrdenia zvyšujú toxicitu organizmu, pričom za ohrozené skupiny označili najmä malé deti, tehotné ženy a seniorov.

Odporúčané
Klimatológ: Čoskoro budú na Slovensku tornáda, dnešná horúčava je spôsobená globálnym otepľovaním Klimatológ: Čoskoro budú na Slovensku tornáda, dnešná horúčava je spôsobená globálnym otepľovaním 13. júna 2019 o 15:17

Magistrát a jednotlivé mestské časti Bratislavy, ale aj Bratislavský samosprávny kraj musia podniknúť kroky, ktoré povedú k obmedzeniu počtu áut v meste,povedal Dan Kollár z Cyklokoalície pre TASR. Ako možné riešenie problému navrhuje výstavbu kvalitnej cyklistickej infraštruktúry, upokojovanie dopravy, parkovaciu politiku alebo zatraktívnenie verejnej dopravy.

Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie vyzýva na skvalitnenie meraní ovzdušia, lepšie informovanie verejnosti a realizáciu potrebných opatrení. Mareková ďalej kritizuje, že v Bratislave sú iba štyri meracie stanice, pričom neďaleko za hranicami v Brne je ich až desať.

Pokiaľ nebudú jasné údaje o tom, čo dýchame a nebude to prepojené na zber dát z hľadiska zdravotných dosahov, tak ľudia to nebudú evidovať a nebudú ani tlačiť na príslušné inštitúcie, aby niečo menili,“ dodala.

Domov
Zdieľať
Diskusia