Príroda sa postupne zotavuje.
19. novembra 2004 sme sa prizerali ničivej sile prírody, ktorá zasiahla našu krajinu. Slovenskom sa prehnala mimoriadne silná víchrica, ktorá zničila viac ako 12-tisíc hektárov lesa. Najviac zasiahla Vysoké Tatry, vyžiadala si aj dva ľudské životy.
Živel, ktorý zničí všetko, čo mu stojí v ceste
Miestami dosahoval vietor rýchlosť až 90 km/h, pričom najväčšie nárazy vetra nameral SHMÚ na Lomnickom štíte (170 km/h.), na Skalnatom plese (200 km/h) a v oblasti hornej hranice lesa až 230 km/h. Vo Vysokých Tatrách zomrel vodič auta, na ktorého padol strom, v Nízkych Tatrách zomrel český turista.
Hoci výstrahy pred vetrom varovali, jeho dôsledky prekvapili každého a hustý tatranský les sa stal minulosťou. „Katastrofa, ktorá nás postihla, navždy zostane v pamäti nás, Tatrancov, ale aj návštevníkov – obdivovateľov tatranskej krásy. Úprimne dúfam, že už nikdy, a ani generácie po nás, nebudeme musieť čeliť podobnej udalosti,“ uviedol vtedy primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.
Poškodilo sa elektrické vedenie, zastavila sa cestná aj železničná doprava a mimoriadna situácia trvala až do 2. decembra. V tom čase mali žiaci škôl v tatranskej oblasti prázdniny.
Bola to krízová situácia a pomáhali všetci, tak ako mohli. Okrem profesionálnych záchranárov sa zapojili aj dobrovoľníci, organizovali sa finančné zbierky. „Som rád, že ťažké chvíle sme v zdraví prežili a ukázalo sa, že práve v krízovej situácii sa dobrí ľudia, ktorí si ctia skutočné hodnoty, dokázali zomknúť, vzájomne pomôcť sebe, mestu aj prírode,“ povedal primátor.
Postupne sa za 15 rokov vysadili milióny sadeníc a rovnakou mierou prispela k obnove aj sama príroda. Dnes už na mnohých miestach, ktoré zničil vietor, dnes rastie mladý les.