Pôsobí v troch krajinách, kde aj preteká. So svojimi koňmi zdolala najťažšie šampionáty a na svojom konte má aj rekordy.
Koľko westernových jazdcov poznáš? Lepšie povedané, o koľkých šampiónkach vo westernovej disciplíne Barrel Race si už počul? Alexandra Kučerová sa jazdectvu na koni venuje už 20 rokov a povyhrávala množstvo pretekov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Dlhú dobu žila v Taliansku, Španielsku, pôsobila i v Amerike či v Rakúsku.
O tom, aká je investícia do koňa, ktorý by sa mal v budúcnosti stať šampiónom pretekov, koľko stojí špeciálna zdobená košeľa na súťaž a či vládne v tomto vrcholovom športe aj rivalita, nám prezradila v rozhovore.
- Prečo v minulosti slovenskí tréneri sledovali kovbojky
- Ako je to na Slovensku s westernovým jazdením v porovnaní so zahraničím
- Koľko tisíc eur stojí kôň určený na súťaženie
- Aké zranenia utrpela
- Aké drahé košele sa nosia na súťaže
Je westernové jazdenie populárne v zahraničí viac ako na Slovensku?
Určite áno. No aj na Slovensku je cez sezónu veľa súťaží, no možno o nich nevie toľko ľudí, sme predsa len menšia krajina. Pred rokmi, keď nebol tento šport u nás ešte uchytený, veľa starších trénerov začínalo tak, že chodievali do kina na kovbojky a odkukávali štýl jazdy.
Niekedy boli na filme aj viackrát, aby zistili, ako správne držať ruku, ako koňa nacválať atď (smiech). Vtedy bolo westernové jazdenie na Slovensku v zárodku, dnes je to vrcholový šport, ktorý má mnoho disciplín a odvetví.
Nedávno som sa vrátila na Slovensko, kde sa chcem usadiť, no aj tak stále pôsobím aj v Taliansku a Španielsku. Dokopy sa jazdectvu venujem 20 rokov.
Jazde na koni sa venuješ od detstva. Prečo práve westernové jazdectvo?
Začala som asi v 11 rokoch skokmi na koni. Bola som ešte dieťa a tak som potrebovala menšie kone. To ma dostalo k westernovému jazdeniu, kde sa využívajú práve nižšie kone, Quarter horse.
Na Slovenku som western jazdila skoro 10 rokov a potom som odišla do zahraničia. Nedávno som sa opäť vrátila na Slovensko, kde sa chcem usadiť, no aj tak stále pôsobím aj v Taliansku a Španielsku. Dokopy sa jazdectvu venujem 20 rokov.
Dlhé roky si žila práve v Taliansku, Španielsku, Rakúsku, cestovala si aj po Amerike. Všetko kvôli koňom?
Áno, láska ku koňom ma dostala do Talianska, Španielska či Ameriky, kde som aj žila. Začínala som tak, že som pracovala u tých najlepších trénerov koní ako asistentka za ubytovanie a stravu.
Neskôr, keď ma začali brávať aj na preteky, vyformovala som sa a mohla sa uchádzať sama o prácu trénerky. Vrátila som sa na Slovensko, no pôsobím v troch štátoch. Všade po svete mám klientov s koňmi, ktoré trénujem a na nich aj pretekám. Je to obrovská zodpovednosť a dosť časovo náročné. No, zbožňujem to.
Pretekám s viacerými koňmi vo viacerých štátoch. Je to veľmi náročné aj stresujúce, niekedy pred pretekov celý deň nejem.
Pretekáš predovšetkým pre svojich klientov. Máš aj vlastného koňa?
Momentálne mám jedného vlastného koňa. Volá sa BIBI, lebo keď bola ešte v Taliansku volala sa Brigitte Bardot.
Ako to celé funguje? Nájde si ťa klient, ktorý chce zo svojho koňa vychovať šampióna a ty s ním potom súťažíš?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo od nej očakávajú klienti
- Aká veľká investícia je potrebná na starostlivosť o súťažného koňa
- Prečo jej kôň zlomil nohu
- Aké drahé je súťažné oblečenie