Ďalšieho veľkého projektu sa už pravdepodobne od majstra surreálna nedočkáme.
Niežeby sme z tohto vyhlásenia boli úplne šokovaní, ale aj tak ide smutné správy pre všetkých cinefilov. Vizionár David Lynch sa do sveta kinematografie zapísal hneď niekoľkými úžasnými snímkami. Známym sa stal vďaka svojmu jedinečnému vizuálnemu štýlu, mysterióznej atmosfére, noirovým prvkom a interpretačnou náročnosťou. Vo svojom diele hojne vychádzal zo surrealizmu a abstraktného maliarstva.
Dlhometrážnym debutom 71-ročného rodáka z Montany bol surrealistický horor Eraserhead z roku 1977. Odvtedy nám doručil také nezabudnuteľné kusy, ako Elephant Man, Blue Velvet, Lost Highway či Mulholland Drive. A nesmieme zabudnúť ani na legendárny seriál 90. rokov - Twin Peaks. Práve prostredníctvom jeho sequelu sa Lynch tento rok medzi divákov vráti. Ale zdá sa, že dlho nepobudne. Posledným režisérovým dielom bol mohutný, náročný a vizionársky opus Inland Empire z roku 2006. Odvtedy Lynch participoval na niekoľkých experimentálnych krátkometrážnych filmoch, videoklipoch; venoval sa hudbe a maliarstvu. Už nejakú dobu bolo zrejmé, že sa mu do ďalšieho dlhometrážneho projektu príliš nechce, a teraz to konečne potvrdil aj sám.
V rozhovore pre Sydney Morning Herald poznamenal, že nemá v pláne nakrúcať ďalšie kino projekty Jedným z dôvodov je jeho nespokojnosť so súčasnou podobou americkej filmárskej kultúry. Tá totiž dáva skoro vždy prednosť hlučným blockbusterom a je neochotná zaplatiť finančne neistý projekt. Odvážni a autorskí režiséri teda majú v súčasnom štúdiovom systéme veľký problém zrealizovať svoje vízie.
„Veci sa dosť zmenili,“ povedal na margo toho Lynch. „Mnoho filmov na seba nezarobí, hoci môže ísť o vynikajúce diela. A snímky, čo sú v tržbách úspešné, nie sú ten typ filmov, ktoré by som chcel točiť.“ Na priamu otázku, či teda Inland Empire bude naozaj jeho posledným dielom, čo sa dostalo na strieborné plátno teda odpovedal, že pravdepodobne áno.
Asi mu to nemôžeme mať úplne za zlé. Americká produkcia je v poslednom čase naozaj až príliš prekomercionalizovaná a zameraná takmer výlučne na profit - kiná sú plné nekonečných komiksových adaptácií, sci-fi či rôznych prequelov a sequelov. Skutočne originálnych a nezávislých filmárov s vyššími ambíciami ostala len hŕstka (Quentin Tarantino, Christopher Nolan, Denis Villeneuve, David Fincher...). Aj mnoho talentov z nezávislých vôd postupne pochytá mašinéria Hollywoodu - príkladom môže byť napríklad Taika Waititi. Ten sa po úspešných indie komédiách, ako What We Do in the Shadows či Hunt for the Wilderpeople upísal Marvelu a zrežíruje pre nich ďalší diel ich univerza - Thor: Ragnarok.
Nech je ako chce, hlas Davida Lyncha nám na kinematografickej mape bude sakramentsky chýbať (aj napriek jeho dlhšej neaktivite). Uvidíme, či po čase predsa len nezmení názor a nevráti sa na plátna kín s nejakým novým projektom. Tak skoro (ak vôbec) to však rozhodne nebude.