Zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho, čo nám úžasná režisérska dvojica doteraz ponúkla.
Vo filmovom svete nie je úplne bežné, že filmy majú viac ako jedného režiséra. Väčšie prekvapenie ako tento úkaz je už snáď len to, pokiaľ ide o súrodeneckú dvojicu. Samozrejme, sú tu napríklad bratia Allen a Albert Hughes (Menace II Society) či Paolo a Vittorio Taviani (Caesar Must Die), no dnes sa budeme rozprávať o inej zohratej skupinke.
Joel (29. november 1954) a Ethan (21. september 1951) Coenovci sú bratia pochádzajúci z Minnesoty, ktorí sú známi najmä vďaka typickým prvkom, ktoré vo svojich filmoch využívajú. Radi miešajú nemiestnu čiernu komédiu s ťažkou drámou, v ich filmoch vystupujú postavy s nezabudnuteľnými charaktermi a čo na nich milujeme snáď najviac? To, že sa ich dej častokrát vydáva takým smerom, akým by sme to vôbec nečakali. Bez ďalších zbytočných omáčok sa teda poďme vrhnúť na tie najlepšie kúsky, ktorými doposiaľ obohatili kinematografický priemysel.
10. Muž, ktorý nebol (The Man Who Wasn't There)
Začneme filmom, ktorý sa vám určite vryl do pamäti už po prvom pozretí. Dej sa odohráva v roku 1949 a točí sa okolo postavy s menom Ed Crane (Billy Bob Thornton), kaderníka v malom mestečku na severe Kalifornie. Ten nie je príliš spokojný so svojím životom. Keď sa tak k nemu do salónu dostane istý muž s ponukou, že hľadá investora pre rozvoj novej technológie, Ed uvidí spôsob, akým by mohol ľahko zbohatnúť. Počiatočnú investíciu 10 tisíc dolárov však nemá ako zobstarať, a tak dostane Edova žena Doris (Frances McDormand) nápad, aby vydierali jej šéfa. Práca Coenovcov s postavami je neuveriteľná. Hlavní hrdinovia nie sú obrazom dokonalosti. Práve naopak. Robia ľudské chyby, alebo majú rovnaké povahové nedostatky, ako bežní smrteľníci. Režiséri zvolili čiernobiely vizuál, čo ešte viac umocňuje atmosféru 40. rokov.
9. Po prečítaní spáľte (Burn After Reading)
Bratia Coenovci majú podobne ako rôzni iní režiséri svojich obľúbených hercov a herečky, ktorých pravidelne obsadzujú do hlavných úloh vo svojich filmoch. Jednou z nich je napríklad Frances McDormand (Joelova manželka), ktorú obsadili už do siedmich filmov. Zahrala si aj v Burn After Reading, kde stvárnila zamestnankyňu fitness centra Lindy, ktorá spolu s jej spolupracovníkom Chadom (Brad Pitt) objaví tajomné CD.
Nosič obsahuje prísne tajné informácie, v ktorých agent CIA Ozzy Cox (John Malkovich) prezrádza vládne tajomstvá. Ten okrem toho, že dostal v práci výpoveď, má už po krk nudného života so svojou manželkou Katie (Tilda Swinton). Tá chce Ozzyho opustiť kvôli romániku s Harrym (George Clooney), ktorý taktiež podvádza svoju manželku a doma si vyrába sexuálne pomôcky. Pekne zamotané čo? Do toho všetkého sa Linda a Chad rozhodnú Ozzyho vydierať, čím spustia lavínu nehôd, ktorá berie so sebou všetko, čo jej príde do cesty. Snímka bola otváracím filmom na Benátskom filmovom festivale a už z popisu vám je jasné, že rozhodne netrpí absenciou skvelého hereckého obsadenia. V prípade, že ste túto čiernu komédiu ešte nevideli, odporúčame vám ju zhliadnuť čo najskôr.
8. Braček, kde si? (O Brother, Where Art Thou?)
Traja trestanci, ktorí práve ušli z väzenia, sa vydajú na cestu domov a počas nej zažijú neuveriteľné dobrodružstvá, ako napríklad desivé stretnutie s členmi Ku Klux Klanu, mýtickými sirénami či spevácke číslo v rádiu. Po celý čas im je v pätách nekompromisný šerif Cooley, snažiaci sa vrátiť zločincov späť do väzenia. V hlavných úlohách hrajú George Clooney, pre ktorého bol film prvou spoluprácou s Coenovcami (zatiaľ hral v 4 ich filmoch), John Turturro (Big Lebowski, Transformers) a Tim Blake Nelson (Lincoln). Film sa odohráva v 30. rokoch 20. storočia počas Veľkej hospodárskej krízy na juhu Spojených štátov a taktiež je voľným spracovaním Homérovho eposu Odysea. Zaujímavé je tiež to, že soundtrack, ktorý bol k nemu vytvorený získal väčšiu popularitu ako samotná snímka. Podarilo sa mu predať viac ako 8 miliónov kópií a umiestnil sa na prvom mieste v rebríčku U.S. Billboard Top Soundtracks.
7. Millerova križovatka (Miller's Crossing)
Gangsterská dráma z obdobia prohibície, je v poradí tretím filmom pod taktovkou dvoch súrodencov. Hlavnou postavou filmu je Tom Reagan (Gabriel Byrne), poradca a pravá ruka mafiána s Írskymi koreňmi Lea (Albert Finney). Ten musí vyriešiť problémy so svojim nepriateľom, mafiánskym bossom Johnnym Casparom (Jon Polito), ktorý sa rozhodne zabiť ich spoločného známeho, drobného kšeftára Bernieho (John Turturro). Popritom všetkom si ešte Tom stihne začať románik s Leovou priateľkou Vernou (Marcia Gay Harden), ktorá je zároveň Bernieho sestrou. Reagan sa pokúsi túto prepletenú situáciu vyriešiť, no nič nepôjde presne podľa jeho predstáv.
Napriek tomu že film je neo-noir gangsterkou, stále v ňom badať prvky typického Coenovského humoru. Zaujímavosťou je tiež to, že ešte skôr než sa vôbec začalo s natáčaním Millerovej križovatky, bol Coenovcom ponúknutý post režiséra filmu Batman. Tí sa nakoniec rozhodli vybrať nekomerčnou cestou a natočiť niečo vlastné. My môžeme byť len radi, keďže snímky sa zhostil Tim Burton a následne obe dopadli na výbornú.
6. Zbytočná krutosť (Blood Simple)
Režisérsky a scenáristický debut. Príbeh sa točí okolo majiteľa baru Juliana Martyho (Dan Hedaya), ktorý podozrieva svoju ženu Abby (Frances McDormand) z nevery s jedným z barmanov Rayom (John Getz). Marty si teda najme súkromného detektíva (M. Emmet Walsh), aby zaobstaral akýkoľvek materiál usvedčujúci jeho ženu z toho, že ho podvádza. To mu neskôr nestačí, a tak si najme ďalšieho detektíva, aby pár zavraždil. Krvou presiaknutý film, kde jedna nevyhnutná udalosť vedie k druhej, je natočený skutočne precízne, rafinovane a najmä inteligentne.
Snímka bola iskrou, ktorá odštartovala kariéru bratov Coenovcov. Jej úspech umožnil súrodencom uzavrieť dohodu s nezávislou produkčnou spoločnosťou, kde mali "voľné ruky", a teda mohli vzniknúť niektoré z ich najlepších kúskov. Blood Simple je považovaný za zrod Coenovského rukopisu, ktorý je badateľný vo všetkých filmoch od týchto súrodencov. Ide o spojenie humoru, morbidity, charakteristickej povahy hlavnej postavy a neočakávaného sledu udalostí, ktoré končia veľkým treskom.
5. Barton Fink
Dostávame sa do tej „ešte lepšej polovice" rebríčka, ktorú štartuje čudesná nádhera menom Barton Fink. Film je zasadený do roku 1941, kde mladý, neurotický scenárista z New Yorku Barton Fink (John Turturro) dostane ponuku od hollywoodskeho štúdia na napísanie scenáru, a tak prichádza do Los Angeles. Tu sa ubytuje v hrôzostrašnom hoteli, kde si vytvorí akýsi spisovateľský blok a ďalej nedokáže písať. Hoci sa mu snaží pomôcť jeho hotelový sused, otravný poisťovací agent Charlie Meadows (John Goodman), v skutočnosti veci iba skomplikuje. Bartonovi sa začnú stávať rozličné bizarnosti, ktoré mu neustále prekážajú v dokončení svojho scenára, a teda ho vedú úplne iným smerom, než ktorým sa pôvodne vybral. Snímka bola uvedená na festivale v Cannes, odkiaľ si odniesla cenu za víťazstvo v kategóriách Najlepšia snímka, Najlepší režisér a Najlepší herec v hlavnej úlohe, čo sa dovtedy žiadnemu inému filmu nepodarilo.
4. Skutočná guráž (True Grit)
Tentokrát nás Coenovci preniesli ďaleko do minulosti, až na divoký západ. Tam sa odohráva príbeh o štrnásťročnom dievčati menom Mattie Ross (Hailee Steinfeld). Jej otec bol zavraždený zločincom menom Tom Chaney (Josh Brolin), a tak sa Mattie rozhodne, že vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Chápe však, že sama by na to pravdepodobne nestačila, a tak si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna (Jeff Bridges), ktorý jej má pomôcť zločinca vypátrať. Z iných dôvodov ho má záujem dostať aj texaský ranger LaBoeuf (Matt Damon). Film je natočený podľa rovnomennej literárnej predlohy Charlesa Portisa, pričom v skutočnosti ide o remake filmu z roku 1969 s rovnakým názvom, kde rolu Roostera Cogburna hral v tej dobe snáď najznámejší westernový herec John Wayne. Snímka získala 10 nominácií na Oscara, z čoho sa jej žiaľ nepodarila premeniť ani jedna.
3. Big Lebowski
Napriek tomu, že jednému z ich najznámejších filmov sa vrámci zárobku príliš nedarilo, patrí Big Lebowski ku kultovým snímkam. Rozpráva o mužovi s menom Jeffrey "Dude" Lebowski (Jeff Bridges) a o inom mužovi, ktorý je jeho menovec. Dude je obyčajný chlapík žijúci svoj život lenivého povaľača, spotrebiteľa marihuany a hráča bowlingu. Jeho tvár sa však jedného dňa ocitne vo vlastnom záchode a jeho koberec zostane „znečistený" močom, keď si ho partia vydieračov pomýli s rovnomenným milionárom na vozíku.
Dude sa teda po rozhovore so svojimi kamarátmi Waltom (John Goodman) a Donnym (Steve Buscemi) rozhodne, že svojho menovca navštívi a celý problém si s ním vydiskutuje. To však spustí kolotoč problémov. Očakávať môžete nezabudnuteľné hlášky v podaní hlavnej trojice, vtipné vedľajšie postavy (Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, John Turturro, malé cameo mal dokonca aj basgitarista Flea zo skupiny Red Hot Chili Peppers) a vynikajúci príbeh. Na základe životného štýlu aký Dude mal, vzniklo dokonca neoficiálne náboženstvo, nazvané dudeizmus, ktorý má základy v taoizme. Do dnešného dňa je zaregistrovaných viac ako 150 000 kňazov šíriacich tento svetonázor po celom svete. Tomu sa hovorí kult. Čo poviete?
2. Fargo
Po vášnivej diskusii o tom, či zaradíme Fargo na 2. alebo 3. miesto, sme sa v redakcii zhodli, že v poradí šiesty film od Coenovcov, odohrávajúci sa v Minnesotskej zasneženej pustatine, právoplatne patrí na druhú priečku. Keď sa Jerry (William H. Macy) dostane do finančných ťažkostí, rozhodne sa ich vyriešiť únosom svojej manželky, za ktorú zaplatí tučné výkupné jej bohatý otec. Najme si teda dvoch zločincov, Carla (Steve Buscemi) a Gaeara (Peter Stormare), ktorí majú únos sprostredkovať. Tí si však celú situáciu skomplikujú trojnásobnou vraždou, ktorú začne vyšetrovať miestna policajná šerifka Marge Gunderson (Frances McDormand). Ako to už býva zvykom, veci sa následne poriadne zamotajú.
Snímka má nespochybniteľné kvality, čo si všimli aj ľudia z Akadémie, kedže film získal 7 nominácií na cenu Oscara, z čoho úspešne premenil 2 (Najlepší pôvodný scenár a Najlepšia herečka v hlavnej úlohe). Rovnako ako pri Millerovej križovatke, Braček kde si, Bartonovi Finkovi a Blood Simple, aj tu sa o réžiu postaral starší z bratov Joel. Určite už všetci viete, že v roku 2014 vyšiel rovnomenný seriál na motívy tohoto kultového thrilleru a patrí k najkvalitnejším seriálom súčasnosti.
1. Táto krajina nie je pre starých (No Country for Old Men)
Dostali sme sa až k zlatému klincu nášho rebríčka. Nebola iná možnosť, než zaradiť tento film na prvé miesto, pretože žiadna iná snímka od bratov Coenovcov, nie je tak dokonalá, ako Táto krajina nie je pre starých. Film natočený podľa knihy Cormaca McCartyho rozpráva príbeh muža menom Llewelyn Moss (Josh Brolin), ktorý pri love jeleňov v odlahlých púštiach neďaleko Mexika natrafí na zopár rozstrieľaných áut, niekoľko mŕtvych, dodávku plnú heroínu a asi dva milióny dolárov. Rozhodne sa, že polícii neoznámi čo videl, a peniaze si nechá.
Od tohto momentu sa mu v pätách objavuje nájomný zabijak s neobvyklými metódami Anton Chigurh (Javier Bardem), ktorý v ceste za peniazmi za sebou necháva len hromadu mŕtvych tiel. Prípad začne vyšetrovať šerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones) dúfajúc, že Llewyna nájde skôr, než profesionálny vrah. Musíme povedať, že Javier Bardem tu podáva mrazivý a geniálny výkon, aký sa mu pravdepodobne už nikdy nepodarí napodobniť. Právoplatne zaň dostal cenu Oscara (scéna s mincou na benzínke sa podľa môjho názoru radí k najlepším scénam v histórii kinematografie). Nie je divu, že film bol nominovaný na Oscara v ďalších až siedmich kategóriách. Táto snímka je nervydrásajúcou, chladnou a temnou záležitosťou, ktorá by nemala obísť žiadneho fanúšika filmu.
BONUS: Scenár k filmu Most špiónov (Bridge of Spies)
Film nabitý hviezdnym hereckým obsadením sa odohráva v období studenej vojny medzi USA a Ruskom, kde je ruský špión Abel (Mark Rylance) zatknutý agentúrou FBI. Na súde sa ho rozhodne zastupovať právnik James Donovan (Tom Hanks), ktorý chce pre Rusa spravodlivosť. Keď je o 3 roky neskôr nad Sovietskym zväzom zostrelené prieskumné lietadlo s americkým pilotom (Austin Stowell), ktorý je takisto zatknutý, FBI opäť povolá Jamesa Donovana, aby sa pokúsil pilota zachrániť. Film nakrútený Stevenom Spielbergom je založený na skutočných udalostiach z roku 1960, ktoré poznáme pod menom „aféra U-2". Coenovci pomohli pri písaní scenára Mattovi Charmanovi, čo je zreteľne badať v dialógoch, ktoré sú špecificky upravené podľa štýlu bratov. Skvelá záležitosť.
Dostali sme sa na koniec nášho rebríčka a už sa nám ostáva iba opýtať, čo si o ňom myslíte. Poznali ste všetky spomenuté filmy? Ako by vyzeral váš rebríček tvorený filmami bratov Coenovcov. Určite sa s nami s vašim názorom podeľte v nižšie priloženej ankete a následne v komentároch.