Televízny gigant síce Nolanovcom kryje chrbát, no vybral si k tomu veľmi stupídne argumenty.
Od našej recenzie na druhú sériu Westworldu ubehol približne mesiac. Vytýkali sme mu v nej lenivú prácu scenáristov, zopár urážlivo tupých momentov, ťažkopádny dejový posun či akési celkové prešľapovanie na mieste.
Je to skutočne škoda, keďže prvú sériu môžeme s pokojom na srdci označiť za jedno z najmilších seriálových prekvapení posledných rokov. Vyzerá to však tak, že v našej kritike nie sme jediní.
Objektívne problémy druhej série si všimlo viacero divákov a kritikov, ktorí to následne dali najavo. Výsledok je však trocha znepokojivý.
V nedávnom interview s THR sa Jonathan Nolan vyjadril, že má doslova „v zadku Twitter, Facebook a iné sociálne siete“. Jeho hlavnou výčitkou je, že v nich nemôžete dať príspevku palec nadol, čím sa v konečnom dôsledku diskusia zvrtne v negatívnu. Na druhej strane vyzdvihuje portál Reddit, kde takáto funkcia existuje.
Faktom však zostáva to, že seriál má na Reddite vytvorenú obrovskú komunitu fanúšikov, s ktorou sú tvorcovia v častom kontakte. Na tom by nebolo nič zlé, ale logicky sa práve v takejto komunite kritika veľmi ľahko stratí (je označená prstom nadol).
Tvorcovia teda vybíjajú klin klinom, no nie sme si istí, či je to najlepšie riešenie. K tomu všetkému im pevne drží chrbát aj HBO.

Prezident programového vysielania Casey Bloys sa totiž nedávno zastavil pri otázkach o dejovej kvalite, tempe druhej série a otázke, či kritika ovplyvní tvorcov pri písaní série s poradovým číslom tri.

„Nemyslím si, že negatívne ohlasy boli rozsiahle a početné. Ľudia, ktorí seriál milujú, druhú sériu zbožňovali a tí, ktorým sa nepáči, mali aj tak potrebu o nej diskutovať. Chceme presne to, aby seriál dokázal vyvolať podobné pocity.”
„Westworld nie je pre bežných divákov. Vyžaduje vašu pozornosť. Jonathan a Lisa s nimi nepracujú v rukavičkách, a to majú diváci radi. Je to unikátny seriál a presne to si na ňom ceníme."
V prvom rade chceme zdôrazniť, že prezident Bloys už v minulosti zaujal konštruktívne stanovisko napríklad k spin-offom zo sveta Game of Thrones. Preferoval kvalitu nad kvantitou a k projektom pristupoval opatrne.
To ale neznamená, že ho v tomto prípade nemôžeme kritizovať za naozaj slabučký argument.

Je síce viac ako logické, že tvorcom kryje chrbát. Obhajovať však objektívny pokles kvality slovami, že seriál nie je (vďaka svojmu zamotanému deju) pre bežného diváka, je naozaj slabá výhovorka.
Taktiež nás trocha desí aj prístup Jonathana Nolana.
Konštruktívna kritika nie je niečo, čomu by sa mal akýkoľvek režisér a tvorca brániť. Komunita, ktorá zbožňuje Westworld (zvlášť tá na Reddite) je skutočne vášnivá a ich vzájomný kontakt je obdivuhodný. Aj napriek tomu však môžu mať nespokojné ohlasy aspoň v niečom pravdu.
Nech už je to iba nevhodný výber slov, alebo spontánna reakcia. My úprimne dúfame, že si Jonathan so svojou manželkou Lisou Joy dajú s treťou sériou na čas. Vymýšľať scenár a chytľavý príbeh rozhodne nie je ľahká robota.
Už teraz sa samozrejme na nasledujúcu sériu tešíme a dúfame, že nás svojou kvalitou posadí na zadok tak, ako tá prvá.