Zabudnime na chvíľu na MCU a DCEU.
Žijeme v dobe filmových komiksoviek. Máme Avengers, Justice League, X-Men, Fantastic Four, ale aj Sin City, Hellboya, 300, Kick-Ass, Blade či Watchmen. Až na výnimky ide o kvalitné filmy, za ktoré sa ich predlohy nemusia hanbiť.
Komiksové univerzum je však rozsiahle a po hlbšom pohľade do minulosti môžeme nájsť oveľa viac zaujímavých, ale aj bizarných guilty pleasure kúskov. My sme dnes pre všetkých komiksových fajnšmekrov vybrali desiatku filmov, ktorých predloha je kreslená, kvalita premenlivá a miera mainstreamovosti kvôli veku pomerne nízka. Schválne, koľko z nich si videl?
Constantine (2005)
Začnime z ľahka, prvý bod je na nás. Constantine sa síce svojej predlohy, komiksu Hellblazer, nedrží zubami-nechtami, ponúka však zábavnú a nesmierne štýlovú jazdu svetom, v ktorom nájdeme démonov aj anjelov.
Keanu Reeves ako spirituálny vyháňač diabla John Constantine a Rachel Weisz ako krehká duša, ktorú sa vydá zachrániť, sú zárukou hereckej kvality a charizmy. Pridajte si mladého (a vtedy ešte neopozeraného) Shiu LaBeoufa, démonického Petera Stormarea a doslova bezpohlavnú Tildu Swinton a máte herecký ansámbel hodný Oscara.
Film je správne temný, drsne akčný (brokovnica v tvare kríža?!) a na rozdiel od rovnomenného seriálu, ktorého životnosť neprekročila jednu sériu, sa nebojí nechať Johna fajčiť jednu od druhej. Žeby najväčšia kultovka v dnešnom zozname?
The Crow (1994)
O titul najväčšej kultovky sa s Constantinom hravo môže pobiť The Crow. Film Alexa Proyasa (Dark City, The Knowing) podľa pochmúrneho komiksu Jamesa O'Barra o pomstiteľovi zo záhrobia sprevádzali počas nakrúcania problémy, ktoré vyvrcholili nešťastnou smrťou hlavného hereckého protagonistu.
Brandon Lee, talentovaný syn Bruca Leeho, zomrel počas natáčania jednej zo scén, v ktorej figurovala zbraň so slepými nábojmi. Film sa však stihol dokončiť a ide o jeden z najatmosférickejších kúskov v tomto zozname. Nechýba mu osudový príbeh, temný vizuál a herecké výkony na úrovni. Kultový status získal oprávnene, škoda len, že za tak veľkú cenu.
Solomon Kane (2009)
Aby sme sa nešpárali len v starinách, pozrime sa na komiksovú adaptáciu z roku 2009, ktorej natáčanie prebiehalo prevažne v Česku. V nej sa charizmatický James Purefoy stáva Solomonom Kaneom, bývalým zabijakom, ktorý sa oddal viere v Boha. Jeho pokojný život však nepotrvá dlho. V nehostinnom fantasy svete netreba chodiť pre neprávosti ďaleko a často je možné nájsť tie najväčšie monštrá medzi ľuďmi.
Výborná, trochu prehliadaná adaptácia plná krvi, špiny a dažďa. Epické scény striedajú nekompromisné rubačky, Purefoy je s charizmou niekde na úrovni Jackmana a priamočiary príbeh dopĺňa ponurý svet v štýle Barbara Conana. Veď aj predlohu k nemu písal ten istý človek, R. E. Howard.
Judge Dredd (1995) / Dredd (2012)
Sudcu Dredda by si mal poznať. Dnes už máme dve filmové adaptácie a obe stoja za to. V tej staršej sa úlohy chodiaceho žalobcu, sudcu a kata v jednej osobe zhostil Sylvester Stallone, ktorý si Dreddov typický úškrn a trefné hlášky celkom užíval.
Film síce ťahal dole Roy Schneider ako „vtipný“ sidekick, ale kulisy, výprava, hudba Alana Silvestriho, béčkovosť, atmosféra Mega City One a akčná hviezda v hlavnej úlohe stále stoja za to. Ide však o takmer rodinný film, takže ak máš rád poriadnu drsnotu, siahni radšej po novšej adaptácii.
V nej sa titulnej role zhostil Karl Urban, ktorý je ako Dredd snáď ešte lepšou voľbou. A na rozdiel od Stalloneho nemal problém celý film nezložiť prilbu z hlavy. Vo filme sa mimo iných objavila aj Lena Headey, známa ako Cercei Lannister z Game of Thrones. A nie, ani tu nehrala kladnú postavu. Pozor, toto post-apo má svojský, komorný štýl a jeho príbeh pripomína počítačovú hru. O napätie, nápadité a drsné scény nie je núdza. A my stále čakáme na dvojku.
The Punisher (1989)
Pokiaľ ti to ešte nedošlo, mierime do béčkových vôd. Vďaka Netflixu vie skoro každý, kto je to Punisher. Frank Castle má podobnú misiu ako Dredd a síce zniesť zlo zo sveta, aj za cenu zopár mŕtvol.
Pred Jonom Bernthalom si Punishera v celovečerných filmoch zahrali Thomas Jane (2004) a Ray Stevenson (2008), my ti však dávame do pozornosti vôbec prvú adaptáciu tejto postavy, v ktorej ju stvárnil namakaný švéd Dolph Lungren. Toto staré béčko nezostarlo úplne najlepšie, ale čo sa týka vykreslenia postavy a charakteru hlavného anti-hrdinu, je hneď za seriálom.
The Phantom (1996)
The Phantom je film podľa komiksu s dlhou históriou, ktorý sa kedysi predával aj na Slovensku. To, že Phantom nedosiahol kvalít Supermana či Batmana, sa dá prisúdiť krikľavému priliehavému obleku hlavnej postavy, či faktu, že jazdí na koni. Napriek tomu ide o zábavný mix Indianu Jonesa či Black Panthera, v ktorom si hlavnú úlohu strihol hláškujúci Billy Zane.
Phantom mal veľký rozpočet, zopár fajn hereckých mien, nechýbal mu humor, ani zaujímavé lokácie, ale nakoniec sa stal filmom, ktorý je fajn pustiť napríklad deťom. Škoda, vieme si predstaviť modernú, realistickú a správne drsnú adaptáciu.
Mystery Men (1999)
Nikto doteraz celkom nechápe neúspech tejto komiksovky. Mystery Men je komédiou parodujúcou superhrdinov s hviezdnym obsadením a dôležitým nadhľadom. Druhoradých superľudí si tu zahrali Ben Stiller, Hank Azaria či William H. Macy a okrem nich sa objavili aj Greg Kinnear, Tom Waits alebo Geoffrey Rush.
Príbeh je krásne jednoduchý. Vo svete, kde je superhrdina skoro každý, už neexistujú záporáci. To nudí úžasného Captaina Amazinga, ktorý sa rozhodne dostať na slobodu jedného zo zločincov. Čoskoro sa mu to však vymkne spod kontroly, je unesený, a tak zostáva iba na skupine druhoradých superhrdinov, aby situáciu zachránili.
Film je plný gagov, hlášok, trefných podpichnutí do superhrdinského žánru a možno je aj aktuálnejším, než v dobe svojho vydania.
Dick Tracy (1990)
Herec Warren Beatty v roku 1990 vedel, že filmy podľa komiksov môžu mať veľký úspech, veď len rok predtým debutoval Burtonov Batman. Rozhodol sa teda produkovať, režírovať a hrať vo filme podľa populárneho amerického komiksu o neúplatnom policajnom detektívovi, ktorého ľahko spoznať podľa žltého kabáta a fedory.
Dick Tracy vyhral troch Oscarov - za pieseň Stephena Sondheima, výpravu a make-up. A to sú aj najväčšie kvality tejto akčno-komediálnej snímky, v ktorej sa vo vedľajších úlohách predstavili hviezdy, ako Al Pacino, Madonna či Dustin Hoffman.
Aj keď film možno nebol zamýšlaný ako paródia na retro gangsterky, je určite lepšie ho tak vnímať. Je farebný, má hudbu Dannyho Elfmana, humor a znetvorených mafiánov s vtipnými prezývkami, na čele s (úmyselne?) prehrávajúcim Pacinom. Pridaj si k tomu rýchle tempo a nenáročný dej a máš záruku, že sa nebudeš nudiť.
Darkman (1990)
Predtým, než priviedol režisér Sam Raimi na strieborné plátna Spider-Mana, to skúšal s iným hrdinom, Darkmanom. Išlo o prvý hollywoodsky veľkofilm, ktorý Raimi natočil a zároveň o prvú akčnú snímku, v ktorej sa v hlavnej úlohe objavil Liam Neeson.
Ten stvárnil vedca, ktorý po napadnutí lokálnym gangstrom zostáva znetvorený a na pokraji smrti. Následná liečba sa mu vymkne spod kontroly, vďaka čomu získa superschopnosti, ale aj mentálnu nestabilitu a samozrejme túžbu po pomste.
Darkman sa stal v Spojených štátoch kultom a pomohol rozbehnúť kariéry nielen Raimimu a Neesonovi. Zaujímavosťou je, že ide o originálnu postavu, ktorú vytvoril sám režisér, keď sa mu nepodarilo získať práva na adaptácie Batmana či The Shadow. Napriek tomu ide aj o komiksovú postavu, ktorú do kreslenej podoby previedol Marvel tesne po premiére filmu.
Spawn (1997)
Spawn patrí medzi najviac badass superhrdinov, resp. anti-hrdinov – do tejto kategórie spadá napríklad aj Venom či Deadpool. Jeho tvorca Todd McFarlane vytvoril postavu Ala Simmonsa, CIA agenta a žoldniera, ktorého počas jednej z misií zavraždia. Simmons putuje do pekla, kde uzavrie dohodu s diablom. Stane sa jedným z jeho generálov, pokiaľ sa bude môcť vrátiť na Zem a uvidieť ešte raz svoju ženu.
Filmová adaptácia z roku 1997 je známa svojimi tragickými CGI efektami, inak však ide o pomerne štýlovú a kultovú záležitosť. Odporúčame zhliadnuť Director's Cut, ktorý zachoval pôvodný R-kový rating, na rozdiel od upravenej, PG-13 kino verzie. Spawna si zahral Michael Jai White, ktorý sa tým stal prvým afro-američanom stvárňujúcim super-hrdinu. McFarlane mimochodom pripravuje novú adaptáciu v hlavnej úlohe s Jamiem Foxxom.
PS: Krásne temný a atmosférický je aj animovaný Spawn, ktorý vychádzal v podobe seriálu v rokoch 1997 až 1999. Rozhodne taktiež odporúčame.
BONUS: Nick Fury: Agent of Shield (1998)
David Hasselhoff je Nick Fury. Áno, tento film skutočne vznikol, avšak píšeme o ňom len preto, aby sa o jeho existencii vedelo. Rozhodne nenabádame nikoho, aby si ho skutočne pozrel. Aj keď je David Hasselhoff tomu skutočnému, pôvodnému komiksovému Nickovi Furymu naozaj podobný, ide o jedinú kvalitu, ktorú môžeme vyzdvihnúť. Ide totiž o lacný televízny film, ktorý mal byť pôvodne celovečerným pilotom potencionálneho seriálu.
Je zvláštne, že o mizerný scenár so zlými dialógmi sa postaral David S. Goyer, autor scenárov k trhákom ako Blade, The Dark Knight či Man of Steel. Holt, aj majster tesár sa utne. Film mimochodom vyšiel na DVD v roku 2008, až 10 rokov po svojej televíznej premiére.
To je od nás (takmer) všetko. K vyššie spomenutým a dobre známym filmom podľa komiksov
ako Kick-Ass, 300, Sin City, Watchmen alebo Hellboy treba určite pridať noirovú gangsterku Road to Perdition, u nás dobre známu The Mask s Jimom Carreym, epickú V for Vendetta s Natalie Portman, Director's Cut filmového Daredevila s Benom Affleckom a skrz-naskrz komiksový Scott Pilgrim vs. the World. Tie však určite dobre poznáš. Nakoniec, písali sme o nich už v článku nižšie.
Z tých menej známych filmov, ktoré sa do nášho zoznamu nedostali, by sme ešte vypichli kvalitné disneyovské retro The Rocketeer, prehliadaný The Shadow s Alecom Baldwinom alebo vizuálne podmanivý The Spirit od tvorcu Sin City, Franka Millera.