Lepšie vyzerá, šetrí tvoje oči a je menej náročný na batériu.
Možno si postrehol, že vývojári mobilných aplikácii začínajú čoraz častejšie ponúkať možnosť prepnúť na tmavé pozadie alebo tzv. nočný režim.
Dark mode už má najnovší operačný systém iOS 13 na iPhonoch, pár týždňov naň láka Instagram a podľa viacerých špekulácií sa pripravuje tiež Facebook.
Aký je však dôvod? Moderné AMOLED a OLED displeje pracujú tak, že pri zobrazovaní čiernej farby konkrétne pixely obrazovky úplne vypnú. Čierna je tak "skutočne čierna", čo pri prináša parádny kontrast, zvýrazní fotografie, ktoré vidieť byť majú a v neposlednom rade šetrí nejaké tie percentá tvojej batérie.
Web Wccftech píše, ako veľa to môže byť. Youtube kanál PhoneBuff totiž do čierneho módu prepol nový iPhone 11 Pro Max a podrobil ho robotickému testu spúšťania systémových aplikácií spolu s YouTubom, Twitterom a ďalším softvérom, ktorý tmavé prostredie podporuje.
Výsledok vraj trochu skreslil fakt, že nové iPhony už percentá batérie v pravom hornom rohu neukazujú stále, výpočet však určil, že úspora energie vďaka čiernym, ale aj všeobecne tmavším farbám ako šedá a sivá, môže byť až 30 %.
To znamená, že ti tvoj mobil vydrží až o tretinu dlhšie. Samozrejme, takýto benefit získaš iba na iPhonoch a konkurenčných smartfónoch s AMOLED alebo OLED obrazovkou. Podsvietenie LCD panelov (napríklad aj v najlacnejšom, iPhone 11) svieti stále rovnako, nezávisle na zobrazovaných farbách.