Elonove počínanie bolo legálne, vzbudilo však pozornosť.
Možno si ešte pamätáš, ako na seba Elon Musk upozornil v septembri 2018. V podcaste Joe Rogana si vtedy potiahol z cigarety, ktorá obsahovala marihuanu.
Keďže podcast nahrávali v Kalifornii, jeho konanie bolo úplne legálne, hoci, samozrejme, prilákalo pozornosť médií a spomínaná časť má na YouTube už cez 26 miliónov videní.
K potiahnutiu sa teraz vracia aj rešpektovaný server Politico. O Muskovi totiž píše v súvislosti s jeho vesmírnym programom SpaceX. Ten je tak úspešný, že rakety SpaceX kvôli cene a časovej efektivite pri letoch do vesmíru využíva aj samotná NASA.
NASA ale ako vládna agentúra musí na svojich dodávateľov klásť prísne nároky a z peňazí danových poplatníkov preto financuje aj podrobné prieskumy firiem, s ktorými spolupracuje.
V prípade SpaceX bolo podľa Politica vyčlenených 5 miliónov dolárov na to, aby sa Muskovi zamestnanci dozvedeli čo najviac o drogách a predpisoch ohľadne ich užívania.
Problémom, paradoxne, zostáva aj samotná marihuana. Jednotlivé americké štáty, napríklad spomínaná Kalifornia, ju síce môžu povoliť, no federálny zákon ju stále zakazuje. Práve toho sa musia vládne úrady a ich dodávatelia držať.
Redaktori tiež upozorňujú, že NASA spolupracuje aj Boeingom a jeho zamestnanci podobným školením prechádzajú tiež. Boeingu však už americký daňoví poplatníci hodiny o drogách nepreplácajú.
Navyše, drogy súčasťou preverovania dodávateľov NASA nikdy predtým neboli a tento fakt zmenil až spomínaný incident v podcaste Joe Rogana.
Prečo, to vysvetľuje Pete Garrettson, bývalý podplukovník amerického letectva: „Máme tu dôležité kultúrne rozdiely medzi tým, čo je považované za prípustné správanie starej gardy vo vesmírnej komunite, a tým, čo je brané ako OK medzi ľudmi v technologickom sektore Silicon Valley“.
A odpoveď na to, prečo NASA školenia prepláca iba SpaceX a nie aj Boeingu? Tú vraj treba hľadať v nedávnom rozšírovaní zmluvnej dohody a celkových nákladoch, ktoré sú v prípade tímu okolo Elona Muska výrazne menšie.