10. október je Svetový deň duševného zdravia a Svetový deň prevencie vrážd.
Ťažkými životnými situáciami si postupne prejde každý z nás. Jeden ich zvláda lepšie, druhý horšie. Niekedy to ale nie je také jednoduché a človek myslí na to najhoršie. Smutná štatistika ukazuje, že každých 40 sekúnd si niekde človek siahne na život, informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Dnes je Svetový deň duševného zdravia a Svetový deň prevencie vrážd. Preto WHO vyzvala na 40-sekundovú akciu, ktorá má upozorniť na toto alarmujúce zistenie, témou je prevencia samovrážd. „Začnite sa rozprávať s ľuďmi, ktorí majú obavy, ktorí bojujú. Môžete tiež pomôcť verejne, oslovte miestne či národne autority a vyzvite ich, aby sa venovali tomuto problému,“ píše WHO.
Každý rok spácha samovraždu približne 800 000 ľudí, mnohí sa o samovraždu pokúsia. Výnimkou nie sú ani mladí. Odborníci sa zhodujú, že sa im dá predchádzať. Dôležitá je práve prevencia, keďže ide často o skratové správanie. Treba tiež mať na pamäti, že takáto tragédia zanechá nezmazateľné stopy v životoch najbližších, paralyzuje aj širšie okolie.
Svetový deň duševného zdravia prvýkrát WHO zorganizovala 10. októbra 1992. Odvtedy sa rôzne podujatia konajú po celom svete každý rok.