Príčinou náhleho ochladenia našej planéty bolo veľké množstvo prachu v atmosfére.
Asteroidy si väčšinou spájame najmä s katastrofickými scenármi a ohrozením života na Zemi.
Syfy Wire však informuje, že jeden z asteroidov spred 466 miliónov rokov faune a flóre na našej planéte naopak pomohol a naštartoval vývoj prehistorických organizmov smerom k ich dnešnej podobe.
Po kolízii iným vesmírnym telesom síce explodoval mimo obežnej dráhy Zeme, no našu atmosféru zahalil obrovským množstvom prachu. Ten zablokoval väčšinu slnečného žiarenia, ochladil planétu a prakticky naštartoval dobu ľadovú.
Práve premrznutie morí a oceánov údajne nakoplo morskú biodiverzitu a prispelo k vývinu ďalších druhov rastlín a živočíchov.
Podľa webu vedci túto udalosť nazývajú Veľkou ordovikovou biodiverzifikáciou. Sformovanie nových ľadovcov znížilo hladinu ocenánov, čo tiež prispelo k rozšíreniu pevniny a zväčšeniu priestoru na uhniezdenie potenciálne zaujímavého života.
Giant asteroid collision in outer space kicked off ancient ice age https://t.co/Cwo8bBQ7lK #ScienceNews
— BBC Science Focus Magazine (@sciencefocus) September 25, 2019
Osudný asteroid mal v priemere okolo 150 kilometrov a prelietal pásom medzi Marsom a Jupiterom. Čiastočky spomínaného prachu z neho sa dokonca vďaka Birgerovi Schmitzovi a jeho tímu našli v južnom Švédsku a v okolí ruského Petrohradu.
Schmitzov výskum by mohol dať odpoveď aj na to, ako veľa prachu vtedy Zem v skutočnosti zatienilo. Dnes údajne v atmosfére zhorí približne 100 ton meteoritov denne (samozrejme, väčšina vo forme malých kamienkov a prachu). Pred 466 miliónmi rokov to údajne bolo 10-tisíc až 100-tisíc ton kameňov každých 24 hodín.