Pozreli sme sa ako bývajú Rómovia v najväčších vidieckych osadách na východe Slovenska. V Jarovniciach pri Sabinove, Kecerovciach pri Košiciach a Zborove pri Bardejove sme fotili zaujímavú estetiku ich interiérov.
440-tisíc. To je celkový počet Rómov na Slovensku podľa nového atlasu rómskych komunít, ktorý začiatkom septembra predstavil Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 sa na celom Slovensku k rómskej národnosti prihlásilo iba 105 738 ľudí, štvrtina ich skutočného počtu.
Väčšina rómskych koncentrácií sa nachádza na východe krajiny. Početné osady sú aj na juhu stredného Slovenska. Menej ich je na západe Slovenska
- Kde sú najväčšie vidiecke rómske osady na východe Slovenska
- Ako žijú a bývajú Rómovia
- Prečo sa oplatí pracovať a mať vlastný dom
- Ako sú vybavené a zariadené interiéry Rómskych domov
- Prečo v Kecerovských Pekľanoch už nenájdete chatrče
- Ako Rómom pomáhajú obce so stavaním vlastných domov
- Prečo sa miestni obávajú že budú mať rómskych susedov a čo je to "biely útek"
Vôbec najväčšou rómskou komunitou na Slovensku je jedno z najznámejších slovenských sídlisk. Luník IX v Košiciach. Žije tam 6907 Rómov. Sídlisko navrhli komunistickí sociálni inžinieri za minulého režimu, aby integrovalo Rómov do majority - väčšinového mestského obyvateľstva. Pôvodná kapacita sídliska bola 2,5-tisíc ľudí. Kvôli udržiavaniu poriadku tu s nimi mali bývať aj policajti a vojaci.
Druhá najväčšia rómska osada žije v meste Trebišov. Žije tam 6685 Rómov. Rómska komunita tvorí 25% obyvateľov mesta. Atlas eviduje 1030 Rómskych komunít (kde žije koncetrovane nejmenej 30 Rómov spoločne v jednej lokalite). Z toho až 80% osád je na vidieku.
Rómske komunity na Slovensku podľa nového atlasu Rómskych komunít 2019
V Rómskom mestečku
V Jarovniciach, osem kilometrov juhozápadne od Sabinova žije takmer 6 800 obyvateľov. Z toho je 90 percent Rómov. Neoficiálne zdroje uvádzajú, že v miestnej komunite je ich dnes takmer 8-tisíc. Podľa atlasu Rómskych komunít tu oficiálne žije 6042 Rómov. Jarovnice sú najväčšiou vidieckou Rómskou komunitou na Slovensku vôbec.
Do rómskej štvrte v Jarovniciach idem v bežný pracovný deň okolo druhej popoludní z centra obce pešo, iba s fotobrašňou na pleci. Vôbec nemám v pláne prvoplánovo hľadať chudobu, drogy, alkohol, toluén, bitky, konflikty, zaostalé deti a degenerovaných ľudí. A už vôbec nechcem posudzovať a hodnotiť.
Pretože na to, aby človek spoznal inú kultúru, nestačí niekoho chytiť, ako kradne jablká, alebo prevziať „overené“ pravdy a „jednoduché“ vysvetlenia. Povedal som si, že to vezmem z druhého konca a skúsim nahliadnuť a zachytiť ako žijú obyčajné rómske rodiny a ako si zariadili svoje bývanie.
Chcem veriť, že v médiami tak často opisovaných špinavých chatrčiach, za nepriestrelnými stenami nášho povedomia o Rómoch, živeného politickým populizmom, extrémizmom, povrchnosťou, egoizmom, ale aj prehnanou politickou korektnosťou, sa skrývajú celkom obyčajné domovy a celkom bežní ľudia. S ich každodennými príbehmi, trápeniami a radosťami a s ich normálnymi životmi, výhrami aj prehrami.
Tuším, že práve tieto príbehy, domovy, ľudia a interiéry sú častokrát farebnejšie, zaujímavejšie, kontrastnejšie a možno aj luxusnejšie ako by sme čakali.
Mladý ako ja
„Tu nedaľeko byva naš byvaly poslanec, jeho še opytajce jak še tu žije, on vam povi.“
„A jak še vola?“
„Marek Pešta. Taky mlady, jak ja.“
„ A vy keľo mace roky?“
„Pejdzešat dva.“
Prešedivelý fúzkatý päťdesiatnik v okuliaroch s malým pivným bruškom a zmyslom pre humor sa volá Marián a je prvý na koho sa po šarišsky obrátim hneď, ako ho zazriem pred bránou jeho domu.
Až tak mlado zas nevyzerá. Pod nohami sa mu motá hnedobiele šteňa, za bránou kričia deti. Ulica je plná Rómov premávajúcich tam a späť. Mladší idú pešo, ženy s kočiarmi, muži väčšinou v autách.
Rómske mestečko v Jarovniciach.
Marián je na invalidnom dôchodku, má astmu, to mi však prezradí až cestou späť. Teraz ho ešte ponúkam cigaretou. Chvíľu začudovane skúma dieru vo filtri davidoffky a potom ma posiela za bývalým rómskym poslancom o dve ulice ďalej. Aj dnes majú Rómovia v Jarovniciach okrem svojho starostu, v trinásť člennom obecnom parlamente osem poslancov.
Štyridsaťštyri ročný Marek Pešta nedávno dokončil rodinný dom. Menší, dobre stavaný muž v tričku a šiltovke ma na predlaktí vytetovaný nápis „Elán“. Rozpráva čistou slovenčinou. Hovorí, že dom postavil svojpomocne za dva mesiace. Spolu s manželkou, zaťom a synom pracujú v potravinárskej firme Frost v Prešove.
Len nepíšte nezmysly
„Bojím sa, a by ste tam nenapísali niečo čo nie je pravda. Nemám dobre skúsenosti s novinármi. Po povodni pred pár rokmi tu bol jeden taký až z Banskej Bystrice. Venoval som sa mu pol dňa a potom o nás napísal poriadne nezmysly. Nepamätám si už v akých novinách to vyšlo,“ nedôverčivo ma upozorňuje hneď vo dverách. Spoza chrbta mu vykukuje desaťročný syn Tomáš. Obaja majú na sebe americké tričká s veľkými športovými číslami, otec 98, syn 55.
Dobre, poďte ďalej, ukážem vám dom. Žijeme skromne, tak ako sa dá. Zvonka to ešte nie je dokončené. Vnútri máme osem izieb, čo sa týka domácnosti, je to komplet zariadené, všetko funguje,“ sprevádza ma po novostavbe Marek Pešta.
Marek Pešta z Jarovníc, jeho syn Tomáš a ich nový dom
„Niekto si myslí, že Romáci žijú stále v chatrčiach, špine a v biede. A že všetko čo chceme je vyciciavať štát a bielych gadžov na dávkach. Toto už dávno neplatí. Ani u nás v Jarovniciach. Aj my chceme žiť na úrovni, ako sa patrí. Ja už dlhé roky pracujem, bol som aj poslanec v obci. Som spokojný s tým čo mám. Od života už ani viac nechcem, iba aby sme boli zdraví,“ dodáva.
Marek je hrdý na to, že ako poslanec pomohol v osade s osvetlením a vodovodom. Hovorí, že 70 percent chlapov z tejto štvrte pracuje. Väčšinou v stavebníctve.
„Mal som už aj ponuku odsťahovať sa odtiaľto, ale teraz by som už nemenil. Problém je, že spomedzi tých 30 percent chlapov, ktorí nemajú robotu, sa niektorí cítia diskriminovaní. Buď si nemôžu nájsť prácu, alebo keď sa zamestnali, stretli sa s čudným prístupom len preto, že sú Rómovia. Myslím si, že každý človek by mal dostať šancu,“ hovorí bývalý obecný poslanec.
Biely úlet
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa miestni obávajú že budú mať rómskych susedov a čo je to "biely útek"
- Prečo sa oplatí pracovať a mať vlastný dom
- Ako sú vybavené a zariadené interiéry Rómskych domov
- Prečo v Kecerovských Pekľanoch už nenájdete chatrče
- Ako Rómom pomáhajú obce so stavaním vlastných domov