Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. augusta 2019, 11:36
Čas čítania 0:00
Oskar Almássy

Trója s Bradom Pittom je veľkolepým historickým blockbusterom plným akcie a pôsobivých súbojov

Trója s Bradom Pittom je veľkolepým historickým blockbusterom plným akcie a pôsobivých súbojov
Zdroj: HBO
FILMY A SERIÁLY TIP NA FILM
Uložiť Uložené

Nevieš, čo by si si pozrel? Potom by ti mohli pomôcť naše pravidelné tipy.

Máme tu opäť sobotu, čo znamená, že dorazilo ďalšie vydanie našej rubriky Tipy na filmy. V nej ti už klasicky ponúkneme trojicu skvelých projektov, ktorým by si určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Trója (Troy, 2004, réžia: Wolfgang Petersen)

Filmová adaptácia známeho Homérovho eposu bola v čase premiéry jedným z najväčších, najdrahších a najepickejších filmov histórie, aj keď jednoznačného úspechu sa rozhodne nedočkala. V redakcii však máme tento popcorn od Wolfganga Petersena naozaj radi, a preto ti ho dnes aj odporučím.

Ako už prezrádza samotný názov snímky, jej príbeh sa sústredí na konflikt medzi silami Tróje a zjednoteným gréckom pod velením kráľa Agamemnóna. K tomu došlo kvôli krásnej Helene, ktorá po uzavretí mieru utiekla od kráľovho brata Meneláosa do náruče trójskeho princa Parida. Obom stranám bolo v tomto prípade jasné, že to môže znamenať jedine vojnu.

A hoci Trója nie je historicky úplne presná, je to jednoducho hereckými hviezdami nabitá, akčná a veľkovýpravná záležitosť, na ktorú sa väčšinu času výborne pozerá. Oplýva mnohými ohromujúcimi zábermi, pôsobivými súbojmi a napríklad taký súboj Achilla s Hectorom dokonale strhne aj dnes. 8,5

Barbara Leschingerová – The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley (2019, réžia: Alex Gibney)

Príbeh spoločnosti Theranos so sídlom v Silicon Valley sa začal písať, keď sa 19-ročná Elizabeth Holmes rozhodla zanechať štúdium na Stanforde a pustila sa do podnikania. Jej víziou bolo vytvoriť prístroj, ktorý dokáže z kvapky krvi vyhodnotiť a odhaliť rôzne choroby. Samotná Elizabeth neznáša klasický odber krvi ihlou, a preto si zaumienila, že svojich pacientov zbaví strachu tým, že použije rýchly odber z prsta.

Odporúčané
Nová romantická komédia Anyone But You mieri do kín. Humor a vypracované telá predvedú herci z Euphorie a Top Gun Nová romantická komédia Anyone But You mieri do kín. Humor a vypracované telá predvedú herci z Euphorie a Top Gun 18. februára 2024, 13:30

Jej revolučný nápad zapôsobil najmä na investorov, ktorých dokázala získať na svoju stranu a zabezpečiť si rast firmy, ako aj financií. Médiá ju vychvaľovali a prirovnávali k velikánom, ako Steve Jobs. Predsa len, Elizabeth sa od začiatku štylizovala do role geniálnej CEO v čiernom roláku. Po rokoch sa však začali objavovať trhliny vo firme, hlavne v nejasnom používaní prístroja nazvaného Edison, no a Elizabeth mala čo robiť, aby tajné informácie nevyplávali na povrch.

Dokument ťa vezme do zákulisia Theranosu a ukáže ti, čo všetko je jedna ambiciózna mladá žena schopná urobiť preto, aby uspela vo svete a dočkala sa uznania. Zamrazí ťa z jej odhodlaného výrazu tváre a presvedčovacej metódy, ktorej uverili nielen pracovníci, ale aj novinári či vplyvní ľudia na pôde vedy a politiky. 8,5/10

Peter Pavlík – Turínsky kôň (The Turin Horse, 2011, réžia: Béla Tarr, Ágnes Hranitzky)

Sú filmy komerčné, nezávislé a aj silne autorské. Práve medzi ne sa radí toto majstrovské dielo Bélu Tarra. Jeho zaradenie do tipov je vzhľadom na jeho minoritnú cieľovku možno ošemetné, no ak si náročnejší divák, pravdepodobne narazíš na nezabudnuteľný počin. Ako býva zvykom, tak podobné diela majú veľmi skromný príbeh a o deji sa tak nepatrí veľmi rozprávať.

Ja toto nepísané pravidlo neporuším a odporučím ti iba, aby si si túto maďarskú pecku určite pozrel. Ide o mimoriadne pomalé dielo s minimom strihov, dialógov či deja. Podstatná je tu neskutočne silná atmosféra, ktorá ťa vtiahne a vypľuje až po dvoch a pol hodinách. Ponúkané myšlienky sú silné, remeslo úžasné a nájdeš aj mnoho spojitostí s mladšími titulmi, ktoré sa týmto filmom inšpirovali.

Odporúčané
Recenzia Bones & All: Timothée Chalamet podrezáva hrdlá a konzumuje ľudí aj s kosťami. Pri sledovaní filmu ťa možno napne Recenzia Bones & All: Timothée Chalamet podrezáva hrdlá a konzumuje ľudí aj s kosťami. Pri sledovaní filmu ťa možno napne 23. novembra 2022, 17:30

Napadli mi napríklad Cuaraónova Roma alebo stratený poklad Perfect Sense. Ak máš rád náročnejšie filmy a túto modernú klasiku si ešte stále nevidel, tak neváhaj. Pokiaľ uprednostňuješ priamočiaru zábavu, skús to aj napriek tomu risknúť. Možno ťa tento originálny počin predsa len očarí. 9,5/10

Domov
Zdieľať
Diskusia