Hrozivé štatistiky by mohla v budúcom roku zlepšiť aj znovu zavedená linka pre ľudí s duševnými problémami.
V roku 2018 na Slovensku ukončilo život samovraždou 533 osôb, informuje TASR. V porovnaní s predošlými rokmi je to o skoro tri desiatky ľudí viac. Celkovo zaznamenalo Národné centrum zdravotníckych informácií 773 pokusov o ukončenie života touto cestou, čo predstavuje pokles o 68 pokusov.
Podľa štatistík bolo najviac samovrážd zaznamenaných u ľudí vo veku 50 až 59 rokov. Dáta hovoria aj o štyroch smutných prípadoch, kde si na život siahli deti mladšie ako 14 rokov. Mladistvých vo veku 15-19 zaznamenalo zdravotnícke centrum až 15. "Hlavnými motívmi pri pokusoch o predčasné ukončenie života sú u detí konflikty a rodinné problémy, s odstupom nasledujú školské problémy," povedal pre TASR generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Historické údaje hovoria, že najviac samovrážd bolo hlásených v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2013, kedy bolo zaznamenaných viac ako 600 prípadov. Z dlhodobého hľadiska je počet vlaňajších 533 dokonaných samovrážd menší ako priemer, čo predstavuje 548 prípadov. Pre samovraždu sa častejšie rozhodnú muži.
Od roku 2014 majú stúpajúcu tendenciu samovražedné pokusy pravidelne zamestnaných. Vlani prevýšili počet nezamestnaných o 23 pokusov.
Tieto čísla by mohli klesnúť aj v súvislosti s návratom linky dôvery pre ľudí s duševnými problémami. Tá poskytuje emočnú podporu, pomoc pri orientácii v ťažkej životnej situácii, kontakty na odborníkov a zariadenia aj kvalifikované odpovede na otázky z oboru psychológie a psychiatrie.